1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Компјутерот сам се пали

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Smoking4e, 14 Септември 2015.

 1. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  377
  51
  19 ноември 2008
  Машко
  вака му правев преинсталација на компјутер се добро работи инсталирани драјвери и итн... кога ке му дадам опција Shut down компјутерот се угаси но по 3-4 секунди пак се упали самиот се мора од штекер да го гасам, се работи за windows xp sp3, конфигурација Intel celeron 1,7 Ghz, 512 ram меморија, графичка карта Nvidia Ge-Force 5200 512 mb. секој помош е добродојдена . поззз
   
 2. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,905
  2,477
  21 Јануари 2011
  Машко
  И мојот на windows 10 знае сам да се упали, треба некад по два пати да го гасам? Решение некој?
   
 3. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,598
  5,164
  20 Април 2007
  Машко
  Проверете во Биос опции wake up на УСБ или Лан да не има наместено или некоја таква работа.
  Постои веројатност тоа да се случува и од лошо напојување, лоша матична....
  Евентуално лоши драјвери за матична....
   
  StalkeR, HardCorec и на borcep им се допаѓа ова.
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,475
  12,647
  2 Август 2012
  Машко
  Деинсталирај, ако имаш, Intel RST и најди стабилни

  Инсталирај Intel MEI драјвер
  Done!
   
  На StalkeR и goranzoran им се допаѓа ова.
 5. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  3,145
  2 Септември 2012
  Машко
  Кај мене знам зеза кога ќе го ставам во слип мод, па сам се буди за , некогаш 1 минута некогаш за 20 секунди зависи како ќе му дојде, ама ова сам да се пали после shutdown хммм...
   
 6. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  99% драјвер зеза.
  Барем кај мене беше така еднаш после свеж формат.
   
 7. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Напиши во cmd "powercfg -lastwake" и кога ќе видиш што го разбудило најди го уредот во Device Manager и во Power Managment одштиклирај "Аlow this device the wake the computer".. Најчесто мрежната карта прави вакви проблеми.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  3,145
  2 Септември 2012
  Машко
  Ми пишува: Wake History Count - 0 , од кога ќе го напишам она предходното.
   
 9. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Ама тоа треба да го напишеш само откако ќе ти се разбуди така ненадејно PC-то. Иначе можеш и веднаш во Device Manager да одиш и на све можно што има Power Managment таб да му ја отчекираш "Аllow this device to wake the computer" опцијата - мрежни карти, усб порти, маус итн итн.. Јас така го решив тој проблем.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,094
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Оригинален ти е Windows-от? :D Обично со пиратските верзии се случува вака :oh:
   
  На goranzoran и maci им се допаѓа ова.
 11. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,905
  2,477
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ова го реши мојот проблем.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 12. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  За другпат пред да деинсталирате работи и да праите беља во команд промт прво пишете:

  powercfg –lastwake (за да видите кој го разбудил последен пат)

  па после

  powercfg -devicequery wake_armed (за да видите кои уреди на вашиот ПЦ се способни да го разбудат)

  Па после во Дивајс менаџер десен клик на уредот и одштиклирај дозвола да го пали.
   
  На alumen :), StalkeR, marto и уште 8 други им се допаѓа ова.
 13. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,103
  3,464
  7 ноември 2014
  Машко
  Одлично, кај мене од работа се пали осмицата од тестатурата на PS/2 порт, мислев ја решив преку BIOS ама изгледа не, ќе пробам утре.

  Иначе зашто сеуште вакви корисни работи мора преку CMD да одат?
   
 14. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Сите команди во Вин се преведуваат во цмд. Дабл клик ти е "cd <folderot>".

  Сите оперативни така работат.
   
  На Kajsibebraat и mmm121 им се допаѓа ова.
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Отприлика па ти :) И прозорците и цмд се школки (shell). Различните дејствија ги преведуваат во повици кон оперативниот систем. Дабл клик врз фајл се преведува исто како што во цмд се преведува име на фајл па ентер. Или старт па име па ентер. Дабл клик врз фолдер се преведува исто како што се преведува cd во цмд ... И то.
   
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,475
  12,647
  2 Август 2012
  Машко
  До Intel RST беше или до MEI?

  Овој проблем го прави конзолата а не драјверот. Драјверот си е арен
  За да биде све петка види кој микрокод (microcode) го има RAID контролерот на плочата. Го пишува во BIOS
  Спрема таа верзија ќе бараш RST. Понови од таа верзија на microcode нема да донесат подобрувања но постара верзија ќе прави глупости.
  Особено со Windows 8 (заради оној шугавиот Trusted Installer сервис кој не признава ни мајка ни татко, нит админ нит бутур)
   
  CyberTm, SaleSk и на StalkeR им се допаѓа ова.
 17. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,905
  2,477
  21 Јануари 2011
  Машко
  На официјалната страна за матичнава моја ставиле нови драјвери и конзоли за win 10, јас ги имав старите уште од времето на win 8, ги сменив и двата, така да незнам, битно сега се исклучува од прва.
   
 18. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,103
  3,464
  7 ноември 2014
  Машко
  Очигледно имам поголем проблем од што мислев. Кај мене беа способни маусот и лан мрежата да го палат PC-то, направив disable и сабајлево пак запален. Ја пишав првата команда и ова го добивам:

  Wake history count - 1
  Wake history [0]
  Wake Source count - 0

  Кај уреди што се способни да го палат PC-то = NONE.

  Чаре? :)
   
 19. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Пробај тука што вика:
  CGC5n.png
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 20. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,103
  3,464
  7 ноември 2014
  Машко
 21. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  545
  514
  20 ноември 2013
  Машко
  чудно, вади од штекер додека не го средат :offended:
   
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,475
  12,647
  2 Август 2012
  Машко
  Allow wake timers > No

  И вози го без MEI неколку дена
   
 23. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,103
  3,464
  7 ноември 2014
  Машко
  Тргнав ова, тргнав Maintenance, тргнав апдејт, ама не верувам дека тие го запалиле.
   
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,475
  12,647
  2 Август 2012
  Машко
  Провери
  powercfg -waketimers

  Исклучи и фаст старт во Windows за да прави нормален шат даун
   
 25. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ти пишува System has returned from low power state. Да не ти бил на стенд бај место шат даун?
   

Сподели

Вчитување...