1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Компјутерот не крева Win/не дава сигнал на мониторите

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од skullmonkey, 10 Септември 2019.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Пробувам да дијагностицирам проблем:

  1 чекор: Компјутерот се пали, мониторите не добиваат сигнал. Ресет, гасење и палење на кабли не помага. Везани и преку дисплеј порт и преку ХДМИ. Исто. Тастатурата не светнува (веројатно умира уште пред ПОС. На матичната има код b2 (По нет вика нешто Legacy boot GPU). Сменето во биос на UEFI. Пак исто. Рамот сменет - исто.
  2 чекор: графичката ја вадам и на онбордот се крева без проблем.

  Пред оваа графичка имаше 980Ti, сега е 1080Ti. Јас мислам дека нема логика да се драјвери у прашање и цел оперативен да се реинсталира за мењање графичка.

  Пред ова претходеа проблеми:
  1. 9/10 бутирања на компјутерот беа без еден монитор. Со ресет беше ок.
  2. 1/3 пати кога се гасеа мониторите на 10 минути за заштеда (компјутерот работи фул) не мижеше да се запалат со мрдање маус. Мораше ресет или стендбај.

  Windows 10 со 1080Ti Aorus е во прашање.

  Има ли некој идеја или искуство со ваков проблем?

  Едит: на интерната графича лоадирањето на виндоус екранот е 1080п. Со другата резолуцијата е по мала. Мислам дека од секогаш било така. Гоа е веројатно дур да го лоадира драјверот ваљда?
   
  Последна промена: 13 Септември 2019
 2. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  199
  161
  8 oктомври 2016
  Стави друга графичка. Ако со неа работи оваа враќај ја од кај што е купена и барај друга.

  Sent from my Redmi
   
 3. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,654
  4,104
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Проблематична графика. Стави си друга.
   
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ќе пробам после со друга графичка.
   
 5. architect

  architect
  Unstoppable

  1,973
  2,359
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  1. Направи прво реинстал, и стави 1903 windows 10 со инсталирани задни драјвери за графичката. (ако имаш направено само апгрејд на 1903 без чиста инсталација од искуство ти кажувам дека не чини, ја имав муки со друг хардвер кој после реинстал работи беспрекорно)
  2. Смени графичка и види како ќе се однесува после реинсталирање на самиот windows (нормално ако не го решиш проблемот)
  3. Види да не случајно имаш фалично напојување.
  4. Гарант е до dell мониторите, гарантирам дека со 1 монитор ова не ти прави проблем :)
   
 6. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Која матична плоча? Тој код b2 каде го виде?

  Во биос рачно наместено примарна графичка/излез?

  Слотот издуван од прашина?
   
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,972
  21 Јануари 2009
  флези у сејф моуд и со DDU бриши све комплет за 500 денари*  *референца кон јутуб видео
   
 8. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  924
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  BIOS Update.
   
  На SaleSk и Avid им се допаѓа ова.
 9. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Статус:
  Ја однесов картицата графичката на друг ПЦ и се подигна од прва. Дури и на два излеза - ХДМИ и ДП.
  Ја донесов дома, пак јебе.
  Пробав со друго напојување, исто, значи не е до него.
  Ресетирав биос дефолтс и се подигна на еден монитор. Сменив порт на матичната и сега успеав да добијам два но скроз нестабилно. Пали и гаси како ќе му дојде. Некогаш дава на ДП + ХДМИ, некогаш само ДП со дејзи чејн до еден монитор,...
  Апдејт на биосот ми вика Wrong bios version.
  Ова е графичката: AORUS GeForce® GTX 1080 Ti Xtreme Edition 11G | Graphics Card - GIGABYTE U.S.A.

  Има некој начин да се ресетира биос со брут форс?
   
 10. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  619
  608
  26 Јуни 2012
  Машко
  Незнам со што е пробано, со nvflash види nVFlash.
  Пробано е да ја флешуваш на другиот компјутер каде што подига?
  Да сетираш од биос да бутира со излез према интегрираната, а оваа да остане во куќиште па така да флешуваш?
   
 11. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Апдејт:
  Тргнав драјвери со DDU во сејф мод и од почеток инсталирав.
  Сега прку графичка ништо не мрда. Имам фрејм у 3 секунди. И крукчето коа лоадира за виндоус сецка, курсерот на маусот коа го мрдам се мрда на 3-4 секунди.

  До сега ми беше возбудливо и интересно, предизвик, сма веќе не.

  Дијагностиката што треба да се напраи инволвира куп делови од страна. Кај кур да барам слична графичка или некој да треба да ја дрка мојава неколку дена. Џаст сеинг...
   
  Последна промена: 13 Септември 2019
 12. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,167
  20 Април 2007
  Машко
  Од се ова што го кажа, јас мислам дека графичката е Ок, но можеби верзиите на биосите не се компатибилни.
  Прво што треба да направиш е апдејт на биосот на матичната.
  Незнам дали имаш можност да апдејтираш биос и на графичката.
  Друго што ми паѓа на памет е да не е оштетен слотот за графичката. Лош контакт. Ако има конектори за напојување на графичката, тие да се проверат, очистат, затегнат...Или конекторите од напојувањето што се....
  Прво овие основни работи е добро да се проверат, чисто за да се биде на сигурно...
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Проверени конектори за струја на графичка и псу. Проверен кабел за струја од псу до гпу. Видливо се е ок.
  Сменет пцх слот. Исто.
  Последен биос на матична.
  Биос на графичка не ми дава да сменам/апдејтирам.
   
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,460
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Проба ли со друга графичка картичка на тој ПЦ?
   
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не. Њамам друга. Уствари имам у студио... ќе го напраам и тоа после... #ебешга.
   
 16. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,167
  20 Април 2007
  Машко
  Ух, ондак, останува уште напојувањето да го смениш, ту би он а сејф сајд, и после останува да има некоја некомпатибилност во поглед плоча/графичка, или пак графичката на крај да е проблематична.
   
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,706
  13,070
  2 Август 2012
  Машко
  Друго што има приклучено во слотовите?
  Звучна нешто?
   
 18. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Изгасив се. Хард, рам и графичка.
  Пробано и со друго напајање. Сејм шит.
   
 19. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  924
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Дали провери само на дви?
  Провери го хдми кабелот, може да прави проблем од масата што допира самиот конектор на графичката.
   
 20. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Пробано со дп и хдми во сите можни комбинации. Дви не сум проверил а и зошто би? Ми требаат 3 монитори на кои нема дви.
   
 21. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,460
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Значи истиот систем со истата графичка картичка, матична плоча и се останато си работел претходно. Проблемот се појавил на функционален систем. Картичката ја пробавме кај мене и од старт си работеше без никаков проблем на H110 матична плоча. Симултано даваше слика на HDMI и Display Port, пробан и на друг HDMI излез, без да сецне нешто.

  Она кое го знам за овие, т.е. 1080TI графичките картички генерално е дека не трпат нестабилни напони. Бидејќи е пробано со исправно напојување EVGA G3 1KW и проблемот останува, значи не е до напајање. Меѓутоа може да е заебанција со матичната, т.е. таа да е причинител на нестабилност.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,706
  13,070
  2 Август 2012
  Машко
  Последна промена: 13 Септември 2019

Сподели

Вчитување...