1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Компјутерот на иднината E-Ball

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од Commie, 25 Јули 2008.

 1. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,712
  214
  27 oктомври 2007
  Машко
  Апостол Тнoковски е името на пронаоѓачот на ова чудо наречено E-Ball. Oвој компјутер ќе има форма на топка и би требало да користи елементи кој се користат за лап топ компјутерите. Ова мало чудо ќе го проектира својот екран на ѕид или пак на хартија која можете да ја ставите на држачот, исто така и тастатурата ќе се проектира на површината.
  [​IMG]

  Извор: http://dvice.com/archives/2008/07/tiny_eball_tout.php
  http://devicedaily.com/desktops/pc-of-the-future-e-ball.html
   
 2. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  764
  597
  8 Јануари 2008
  Машко
  interesno!!malo malo ama tehnicarce :D
   
 3. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,255
  296
  1 Мај 2008
  ЛОЛ лаптоп е подобро од ова. Можеш ова да го користиш надвор? Каде ќе ја ставиш тастатурата?

  Инаку добар изум само екранот не ми се допаѓа... Лист хартија...:ermm:
   
 4. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Ова за по дома, може и некако. За надвор НЕ.
  + Многу ќе ме нервира статичната тастатура :D
   
 5. tonk@

  [email protected]
  Intern

  193
  2
  17 Февруари 2008
  :bravo:Добар изум ама дизајнов не ми се свиѓа.А за надвор да го изнесеш.....само ке комплицираш иако тастатурата и екранот ги проектира на површина.Најдобро лаптоп да си имаш
   
 6. Kuzma

  Kuzma
  Баниран/a

  52
  0
  18 Јуни 2008
  Од пред скоро еден месец е ова... бтв Добро му е креацијата и да се надевам(е) дека ќе победи на натпреваров... што ги гледав и другите креации, неговата најмногу ми се допаѓаше..
   
 7. boki003-hacking

  boki003-hacking
  Intern

  112
  0
  1 Јуни 2008
 8. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,836
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
 9. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,712
  214
  27 oктомври 2007
  Машко
  Инаку само да ви кажам дека типов е македонец.
   
 10. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  75
  4 oктомври 2007
  Не можам да кажам каков е,бидејѓи некогаш сликата лаже,најубаво е да се проба,кога ке искочи,па тогаш ке дискутираме.
   
 11. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Е ова е веќе вовед во иднината... Свака част !
   
 12. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Fino e..interesno, samo malku glupo za prenos. :))
   
 13. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,328
  979
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Све супер само што глушецот застарен, требало нешто понапредно, на друг принцип.
   
 14. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,255
  296
  1 Мај 2008
  btw, едно ветре да дувне отиде мониторот, или пак ако падне нешто врз „тастатурата“, може да се случи хаос.

  и.... кој оперативен систем е на „мониторот“?
   
 15. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,712
  214
  27 oктомври 2007
  Машко
  Овој компјутер ќе располага со сопствен ОС така да и тоа ќе биде нешто ново. Погледнете ги линковите мислам дека имаше слики од оперативниот систем.
   
 16. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  Само концепт е ипак .) Ако ништо друго, во кујна ќе најде место .)
   
 17. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,712
  214
  27 oктомври 2007
  Машко
  BUMP... Бидејќи не се сеќавам дали It.com.mk направи интервју со Атанас? И ако не... мислам дека би било одлично да се направи едно интервју
   

Сподели

Вчитување...