• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Компјутерот има проблеми со стартување?

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
zdravo do site IT people, imam eden problem so PC'to so startuvanjeto, koga stiskam na kopceto za startovanje na PC'to mi se isklucuva PC'to odma ! i na drug obid ne ni mrda, pa mu go izvavam kabelot od napojuvanje i stavam povtorno no pak nekolku pati isto, posle nekolku obidi pak se kreva PC'to....
ako moze nekoj da mi pomozi okolu toa, a jas mislam deka problemot e do napojubanjeto, a vie so velite ??
thanks do site ;)
 
M

Mr.Alien

Гостин
... i stavam povtorno no pak nekolku pati isto, posle nekolku obidi pak se kreva PC'to....

Не го разбрав овој дел....се крева, бутира, се крева ПЦ-то и работи?
Не мора да е до напојувањето, макар што прво тоа е на удар. За да не талкаме и постираме секакви идеи и можности, најнапред пробај со друго и пиши има ли резултат.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Ednostavno e :D Dokolku go zadrzhish kopcheto za ukluchuvanje na kompjuterot 4-5 sekundi, kompjuterot se iskluchiva..Ova verojatno go znaesh.. E sega kaj nego e problemot, odkoga kje go iskluchi pc-to na toj nachin, posle toa nemozhe povtorno da go ukluchi...Potoa go vagjal kabelot za napojuvanje, pa go vrakjal i posle nekolku obidi da go ukluchi kompjuterot uspeval.. Verojatno ti razjasniv :)

btw.nemozham nishto drugo da kazham osven toa od @Mr.Alien..Kako shto toj kazha, problemi mozhat da se povekje... Probaj so drugo napojuvanje pa pishi dali bilo do toa problemot..
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Ednostavno e :D Dokolku go zadrzhish kopcheto za ukluchuvanje na kompjuterot 4-5 sekundi, kompjuterot se iskluchiva..Ova verojatno go znaesh.. E sega kaj nego e problemot, odkoga kje go iskluchi pc-to na toj nachin, posle toa nemozhe povtorno da go ukluchi...Potoa go vagjal kabelot za napojuvanje, pa go vrakjal i posle nekolku obidi da go ukluchi kompjuterot uspeval.. Verojatno ti razjasniv :)

btw.nemozham nishto drugo da kazham osven toa od @Mr.Alien..Kako shto toj kazha, problemi mozhat da se povekje... Probaj so drugo napojuvanje pa pishi dali bilo do toa problemot..

pa zosto da go isklucuva na toj nacin :)
megutoa ako ne moze da go pusti posle gasenje na bilo koj nacin togas neka si zeme novo napojuvanje i mirna glava :bye1:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Луѓе, убаво си објасни Ердил, не може да го вклучи компјутерот, кога го вклучува, се подига и по 1 секунда се гаси. Истиот проблем го имаше еден мој другар. Најпрво мислеше дека е напојувањето, го смени но проблемот сеуште беше присутен. Потоа, забележа дека кондензаторите на матичната околу процесорот се подуени. Ги промени тие кондензатори и проблемот го снема. Ердил, отвори го компјутерот и провери ги кондензаторите, врвот на кондензаторот треба да биде рамен, не смее да има испакнување.
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
...Истиот проблем го имаше еден мој другар. Најпрво мислеше дека е напојувањето, го смени но проблемот сеуште беше присутен. Потоа, забележа дека кондензаторите на матичната околу процесорот се подуени. Ги промени тие кондензатори и проблемот го снема. Ердил, отвори го компјутерот и провери ги кондензаторите, врвот на кондензаторот треба да биде рамен, не смее да има испакнување.

го имав истиот проблем, го решив на истиот начин. кондензаторите се отидени, треба да се сменат (чинат околу 400 ден. со се радна рака) и потоа нема да имаш никаков проблем.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@ aleksandar_te
@ stefan007

Тоа е втората опција (кога спомнав дека има повеќе) :D, но викав ајде да не кобам. Но, кога веќе спомнавте...:bye1:

erdil, послушај ги дечкиве, ако не е напојувањето....
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Сум го имал истото ова и со плоча на која кондензаторите и беа ОК. Испадна дека нешто друго било. Ми ја сменија пошто имаше гаранција...
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Значи, идеш да испиташ по ред.

1. Батерија
2. Напојување
3. Тастерите за вклучување (мала е веројатноста да е до нив)
4. Кондензатори
5. :zbunet3:
 

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
ех, воглавно сите ме разбравте мислам, и ви благодарам многу што ми дадовте решенија за проблемот. ех сеа време е да ги пробам овие работи дали се во ред, па ако има нешто проблем пак ке сум тука :D но и нешто др. да ви кажам дека PC'то ми е со конфиграција: CPU 3.4 Ghz DUAL CORE, 4MB L2, RAM 1GB, HDD 320 GB....а кога го купував сакав да имам белп куќиште дека имав бел монитор и то куќиштето испадна дека беше од постарите модели и во него со постаро напојуванје (барем јас мислам така) дека на поновите куќишта мислам дека минимум имаат 440 W напојуванје...
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Erdil i jas go imav istiot problem i na kraj ispadna deka eden del od kopceto e skrseno pa zatoa ponekogas uspevase da se ukluci pc a nekogas ne ni mrdase kopceto kako sto e kaj tebe pozz
 

Tode

Intern
11 јануари 2008
10
1
90% se sansite napojuvanjeto deka ne ti e vo red, ima i pozeznata rabota moze da imas virus vo boot sectorot sto ne mi se veruva, a mozno e i hard discot da ti e osteten na nekoe mesto.Najubavo odnesi go na testiranje
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
gorenavedenoto so konderzatorite e tocno. no dokolku ovoj problem ti se pojavuva samo i samo ako stisnes na power kopceto na kukisteto i so vadenje od kabelot se opravuva a ne i pri obicen izles so shut down toas u biosot ti e namesteno go on stand by ili suspend system, a ne turn off computer pri stiskanje na kopceto. pozz
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Chekajte malce so postiranje.. Posledniot negov post beshe pred 3 dena.. Prvo da vidime shto stana so problemot.. mozhebi e reshen.. Koga kje se pojavi @erdil na forumov povtorno, kje kazhe shto bilo i shto napravil..
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
@fuUuUzZzZy
Chill out!
Секој има право да си каже свое мислење и лично искуство со проблем како овој на @erdil и слободно може да го искаже. Можеби и некој друг посетител на форумот има сличен проблем и ја следи дискусијава. :muahaha:
 

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
здраво до сите, проблемот не го имам уште решено бидејки сега во летниот период овој проблем не ми се јавува толку многу но си решив да сменам нешто барем ако сакате да ми помогнете пишувајте тука http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=5508 поззз:bravo:
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
812
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
a ako ne saka pak taka vidi dali imas termalna pasta na procesorot bidejki i mene taka mi naprai i posle toa od koga staiv nova pasta nemase gajle!pozz
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.468
Мислења
901.601
Членови
32.174
Огласи
550
Најнов член
FaithHall
На врв Дно