• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Компјутерот е во кома, електрошокови не помогнаа, HELP!!!

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ми треба помош за компјутерот од другарчето.
Откажал наеднаш, кога се уклучува почува да одбројува 30 секунди дека ќе се уклучи нормално (тастатурата не функционира за да уклучам во SAFE MODE или друга опција) и стартува, кога се појавува логото од Windows, се јавува плав екран (помалце од секунда, неможам да видам што пишува) и се повторува цела процедура.
Пробав да го форматирам, ставив Win XP SP2, го рестартирав, стегнав Del, влегов во биосот, направив да се бутира од CD, запамтив и излегов. Значи до тука функционира тастатурата.
Се јавува порака Press Any Key...., ама кај мене го нема тоа дугме (шалата настрана, во овој дел не функционира тастатурата). И бидејќи неможам да стегнам кое било дугме, не бутира од CD и пробува да се стартува нормално и пак истото, кратко плав екран и се рестартира.
И кога работеше нормално имав пробано да влезам во Safe Mode, да избришам некои вируси, ама и тогаш во тој дел не ми функционираше тастатурата. Тоа беше пред неколку месеци, имаше закачено едно чудо вируси и други гадинки (еден беше Windows XP antivirus). Ги избришав сите со Nodot, преку Run со msconfig, рачно... освен 1 (заборавив кој беше), кој не го гледаше Nodot, а рачно неможев да го најдам каде е, ама мислам дека неправеше некои проблеми, бидејќи овие неколку месеци работеше добро.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
извади го хард диск
стави на друга машина како slave направи backup
стави го после како master
форматирај го целосно
инсталирај си XP

врати го на старата машина
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
На УСБ ти е тастатурата или на обичен прилкучок? Доколку е на УСБ, може да е до тастатурата (сум имал неколку вакви случаи). Види со тастатура со обичен приклучок.
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
И да е на УСБ само влези во биос и има таму прочепкај ќе најдеш опција Enable USB Keyboard и има две опции од кои едната е BIOS.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
335

Пеер, постовите од ваков тип најмногу ме нервираат. Вика, пробал да форматира, фатил вирус, не може да се форматира. Постот ти е во потполност оф топик. И да проба да стави линукс, тастатурата не му работи, освен во биос.


Таурус, пробај со тастатура приклучена на PS/2 порт. Ако ова не помогне, пробај, сликај го синиот екран на видео камера, па да го фатиме на дело и да видиме што пишува во него. Таму го има и решението на проблемот, ако не се лажам...

Или пробај со две тастатури приклучени истовремено. Можеби ако едната не работи, другата ќе проработи. Пробај, ништо не губиш.

Сепак, последна опција е да го поврзеш тој хард диск со друг хард диск, така што инфицираниот хард диск ќе го ставиш како “слуга“, а исправниот ќе го ставиш како главен. Така, ќе можеш да го скенираш тој инфицираниот хард диск од вируси, и да ги делитнеш вирусите од него, во тој случај пробај повторно да бутираш, без формат. Мислам дека имаш вирус што ја гаси тастатурата при бутирање на оперативниот, во биос работи, а кога се бутира оперативниот - не. Или пак ако и ова не успее, поврзи ги повторно, и оди Tools>Folder Options>View, и унштиклирај го Hide operating system files. После, одиш во инфицираниот хард диск, ги спасуваш податоците од него кои ти се важни, и почнуваш да ги бришеш сите системски фајлови, цел Windows фолдер, програмски фајлови и документи и сетинзи. Некои фајлови не може да се избришат така, па остави ги. И сега, хард дискот ќе ти биде празен, и мислам дека можеш да го форматираш тој хард диск после. Ако и по сите мои начини не успееш да го решиш проблемот, тогаш... не знам шо е работата...

Инаку, пред да ги пробаш сите работи што ти ги предложив со хардот, пробај да бутираш преку Живо цеде...
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
И да е на УСБ само влези во биос и има таму прочепкај ќе најдеш опција Enable USB Keyboard и има две опции од кои едната е BIOS.

Фала, ова ми помогна, проработе тастатурата па направив формат и сега компјутерот е во ред.

Евего BSOD, дали може да ми кажете што го предизвика дефектот?

100b3393yu2.jpg
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
335
Гледано од ова, твојот антивирус го прави проблемот. Ако се уште не си го форматирал, оди во безбеден мод, и избриши/дисаблирај го антивирусот. Проблемот може да ги предизвика и несоодветните инсталирани драјвери. Сепак, напрај како што ти вика, CHKDSK напрај му, т.е. Check Disk. Ако ниту едно од ова не помогне, во безбеден мод сними се’ на USB stick и форматирај.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Веќе е форматиран компјутерот, неможеше да се крене преку Safe Mode, Last Good Confi..... сам се рестартираше.

Фала на сите за помошта.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
И да е на УСБ само влези во биос и има таму прочепкај ќе најдеш опција Enable USB Keyboard и има две опции од кои едната е BIOS.

На УСБ ти е тастатурата или на обичен прилкучок? Доколку е на УСБ, може да е до тастатурата (сум имал неколку вакви случаи). Види со тастатура со обичен приклучок.

Nema vrska tastaturata so biosot (vo slucajov)
Toa e zatoa sto najverojatno koristi deckoto USB tastatura, a posebno ako e prvpat uklucena(toa znaci i pri nova instalacija na windows) na windows-ot mu treba prvo malku vreme da ja istalira pa potoa da raboti(a nema da ja instalira zatoa sto ne se podiga windows). Najdobro da proba so PS2 priklucok.
Ova e za delot so tastaturata , za ponatamu treba poveke informacii da ni dade.
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
@trakilaki
Има врска тастатурата ако не е во BIOS подесено да има USB Keyboard Suport во BIOS работен мод нема да функционира тастатурата. Јас го имав тој проблем и секогаш кога работев нешто во Safe Mod или пак преинсталирав Windows морав да си ја вадам старата тастатура од под кревет (а таму има прашина :D) и на крај ја најдов таа опција во BIOS и сега функционира и во SAfe Mod.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
@trakilaki
Има врска тастатурата ако не е во BIOS подесено да има USB Keyboard Suport во BIOS работен мод нема да функционира тастатурата. Јас го имав тој проблем и секогаш кога работев нешто во Safe Mod или пак преинсталирав Windows морав да си ја вадам старата тастатура од под кревет (а таму има прашина :D) и на крај ја најдов таа опција во BIOS и сега функционира и во SAfe Mod.

More izgleda imas pravo i jas go imav toa podesuvano.......ama ne kaj mene jas imam good old PS2 :D
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Значи компјутерот го средив, си работеше најнормално до денес.
Денес направил проблем, сред работа се исклучил и несакал да се уклучи.
Само сијаличката на мониторот светкала, а све друго мртво - скроз.
Другарчето го проверил напојниот кабел, го извадил и го вратил. Кабелот бил добро наместен, до крај, значи не бил лабав. Потоа компјутерот се уклучил.
Тоа не ми изгледа на добро, ми личи на напојувањето???
Можно да е тоа и дали може да направи проблеми со другите делови???


Edit: Снемало струја на 1 секунда, затоа се исклучил компјутерот. Ама зошто несакал да се уклучи. Значи кога го извадил и ставил напојниот кабел, компјутерот сам се подигнал, без да се уклучува на Power???
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
За тоа не му се толку секирај мене почесто ми се дешавање
има осцилации на напон, кога ке дојде таква ситуација
исклучи го од штекер
неколку минути и пак го уклуши

земи си некој кабел со осигурачи
да не дојде поголем напон па некој дел да цркне
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.150
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно