• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Компјутерот Colossus поразен од млад криптограф

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Honour for Colossus code-crackerАматер криптограф (Joachim Schueth) беше почастен поради неговите способности, откако го победи британскот компјутер Colossus (кој датира од втората светска војна) во пробивање на кодови.Joachim Schueth ја откри германската шифра (cipher-от) за само 46 секунди...додека 60 годишниот компјутер, Colossus, го направи истото за 3 часа и 15 минути.

The re-built Colossus:


Повеќе: http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/7213215.stm

:bravo::tainstven:
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
"Mr Schueth deciphered the code using a laptop and a program he wrote specifically for the challenge."

Ех, ја реков човеков со мозок ја пробил шифрата!
Не сум толку импресиониран!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
треба мозок и за пишување на програми специјални за тој алгоритам (колку толку) ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,581
Мислења
846,898
Членови
29,360
Најнов член
RokerMD
На врв Дно