• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Компјутеризирање на училиштата низ Македонија, добро или лошо?

tanush

Intern
3 ноември 2007
129
15
Мапет шоу
Точно, 21век сме... ерата на компјутерите.. Доколку некој се плаше толку за очите едноставно нека го исклуче мониторот.. а и така и така кје бидат ЛЦД мониторите и оштетувањето на очите ќе биде минимално
1. Еден неточен податок, ЛЦД мониторите сепак зрачат (милион студии се правени, дури и на интернет ќе ги најдете). Нивото на зрачење е нешто помало (околу 90% од ТФТ мониторите) но, тоа зрачење е поштетно отколку кај ТФТ
2. Дека на 90% (ако не и повеќе) од часовите не е ни потребен компјутер секому му е јасно. Доволни се неколку кабинети, каде што ќе се изведува таква настава, за која и самите професори ќе бидат спремни.
3. Дека со самото присуство на компјутерот на клупа нема ништо да се научи на сите ни е повеќе од јасно.
4. Најважното секако е дека таканаречената „компјутеризација“ е производ на една потреба да се исперат голема количина на пари и тоа ни е повеќе од јасно

Е па на здравје нека ни е компјутеризација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,001
Мислења
854,471
Членови
29,633
Најнов член
goran.cvetanoski
На врв Дно