• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Компјутеризирање на училиштата низ Македонија, добро или лошо?

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Луѓе, ја читам целата тема и се чудам на постовите. Како може компјутеризацијата да е лоша? 21 век сме каде познавањето на работа на компјутер е важна колку и вртењето на мобилен. Што е подобро, компјутеризација или како кај мене што беше во клас, од 27 ученика 21 не знаеја ништо повеќе од Solitaire? Видов дека некои велат компјутерот ќе го одземал вниманието. Ни со тоа не се служувам. Има премногу начини да се регулира тоа софтверски, а и со оглед на фактот што секој ученик има само монитор, тастатура и маус пред себе, не е тешко професорот со еден on/off switch да ја регулира работата на компјутерите. BTW, не секој час ќе се држи пред компјутер, има некои предмети кои не можат да се држат на компјутер, математика мора да земеш тетратката и моливот и да решаваш задачи. А за струјата владата најверојатно нашла решение и за тоа штом почнала со поставување на компјутерите.
Se slozuvam so tebe. Ama namesto da ucat mozat i counter da igraat :D:D:D nemoze 1 nastavnik da kontrolira klas ot 35 ucenika
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Se slozuvam so tebe. Ama namesto da ucat mozat i counter da igraat :D:D:D nemoze 1 nastavnik da kontrolira klas ot 35 ucenika
Има лек и за тоа. Прво, наставниците нема да инсталираат Кантер. Второ, ќе се ограничат можностите на корисникот, т.е. нема да можат да инсталираат било каков софтвер, ќе им се забрани интернет пристапот доколку не е потребен за наставата и сл.
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Има лек и за тоа. Прво, наставниците нема да инсталираат Кантер. Второ, ќе се ограничат можностите на корисникот, т.е. нема да можат да инсталираат било каков софтвер, ќе им се забрани интернет пристапот доколку не е потребен за наставата и сл.
Ne treab internet za da igraat treba samo da se povrzani vo mreza kako sto bese slucaj vo moeto skolo. A za ogranicen softver ne veruvam ama mozno e za se ima lek :)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Dobro de.. nemora kanter.. Pinball kje igraat.. Podobro pinball od kolku cel chas bla bla bla.. :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #31

leopard

Intern
13 март 2008
60
5
Луѓе точно треба од некаде да се почне, ама не со инсталирање на компјутерите. Треба да се почне од дисциплината. Прв степен е тоа, а има уште неколку степени па потоа идат компјутерите. И јас се сложувам со тоа дека е во погрешно време се изведува оваа скапа инвестиција. Јас учам во средното текстилно училиште во штип и не верувам дека тие компјутери ке бидат читави после 2-3 месеца. Бидејки таму се примани деца од улица. Кој мајка убил, кој брат заклал... ( Не сум јас еден од тие).
Така да таа скапа инвестиција да пропадне па и не е мала работа.:ermm:
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Сакам да кажам дека учениците оваа вест дека беа ставени компјутери во нивните школи не ја сватија како можат да научат како да ‘‘ракуваат’’ со него(не викам за сите деца дека незнаат), да научат нешто повеќе, одколку за играње игри на час...:ua::ua:

Така случајно видов пост на некој форум(нема врска на кој:ermm:) со тема ‘‘ФИНТИ ЗА КОМПЈУТЕРИТЕ ВО ШКОЛИТЕ’’:O или ‘‘КАКО ДА ГО ОДБЛОКИРАМ МОЈОТ КОМПЈУТЕР БЕЗ ДА ЗАБЕЛЕЖИ НАСТАВНИКОТ’’ :isplashen:и мн друго...(се разбира прочитав дел од тоа што пишуваа:) ) Едни прашуваа како да ги имам администраторските права(т.е. userot да не им биде limited), другите пак како да им го дознам пасвордот на професорите...(зборував за деца до 8 одд)
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,646
1,302
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
добар bump на тема стара повеке од 2 години.. :LOL:

он топик: супер е ова со компјутериве.. децава си зимаат кабли, рам, хард дискови, и тие “ повештите “ си вадат процесори и сл.

NOTE: Јас не сум зимал.. не ми ни требат шкљ класа дискови и рамови :LOL:
 

Nakolce

Gaining Experience
18 септември 2009
941
87
@D3N1EL
ај да ти појаснам нешто .. и јас сум 1 од многуте што наместо да слушаат на час играат на комп или го зезаат професорот преку конзолата ..... кај нас во школо (Владо Тасевски ПТТ ) пробаа да ги исклучат компјутерите на многу начини .... прво пробаа со бришење на оперативниот систем .. но кутрите луѓе што ги монтирале компјутерите сите инсталациони цд а што идат со секое кукиште ги оставале по кутиите.... кои беа фрлени по ходниците ... (ние ги збиравме кутиите) па така да цедеата ги лапнафме ние . Кога ги избришаа оперативните системи не ни требаа ни 2 саати да ги вратиме во првобитна положба . друго што пробаа е да ги соберат продузните кабли... и така не им успеа .. на секој 60-70 сантими имаше по 2 штекера така да пола компјутери пак работеа.. трето што пробаа е да ги сменат јузерите ... основни јузери беа јузер: ucenik лозинка ucenik10 (10= бројот на мониторот нак ој седиш) така да освен да ги направат со посигурен софтвер со кој професорот ке има целосна контрола тешко дека ке научиме нешто.....
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2,120
162
Скопје
more da pocnat da praat kako sto pravat kaj nas ke vidite kako ke prestanete odma da se zaebavate i ke pocenete da ucite
si ima dobar softver za pratenje koj sto pravi i koga se ukluceni kompjuterite znaat sekoj sto pravi ,pa kaj nas i da se ukluceni koga ke kaze profesor nema sedenje i nema sedenje inace kec so penkalo vo dnevnik pa posle ti cesaj se vo avgust kako da go popravis ,isto taka moze i da se zaklucat kompjuterite ,pa da ne mozete nikako da gi otvorite kolku i da se obiduvate pak ke vi se zaklucuvaat osven ako nema mreza ,ama togas pa i ne vi se potrebni nema internet
 

Nakolce

Gaining Experience
18 септември 2009
941
87
@daci92
па незнам како да ти кажам.... од некоја страна е ок што ги ставија .. јас сум во стручно школо.. и ние немаме книги .. професорите најчесто ни ја презентираат лекцијата на поњер поинт..на опен оффице незз како ке дое.. послем ние со усб ги зиаме и цепаме дома .. а од друга страна па е лошо што има интернет и преку 300 флеш игрици низ сите компјутери .. а и јас би сакал да биде ко кај вас штама. али јбг секој со своето...
 

CofD

Intern
17 август 2010
259
24
@daci92 ако ве пуштаат калкулатори да користите пушти си интернет на калкулатор (преку хелп) :)
 
S

Sukhoi

Гостин
Јас одам во школо (седмо одделение сум ) и што да ви кажам . Краде се на секој метар. На некого му треба глушец, на некого тастатура. А да еднаш беше украден и хард диск и напојувањето, па мојата професорка по математика ке добиеш напад од нервоза. Сега кога ке научат професорите што е компјутер, па кога ке се прави тест тогаш ке ги видам како ќе буљат у 15 инча а ке имав отворено дваесе прозорчија сас екран на свакога ученика:D:D:D.
 

kode96

Intern
5 септември 2010
5
0
@Sukhoi
Што ќе им Хард Диск (рече дека си седмо) кога незнаат послем да го стават кај себе на РС па ќе треба да реинсталираат софтверот... А и таму мислам дека се слаби РС со слаб хард диск (барем кај брат ми у школо така е), во секоја училна има 2 куќишта и 28 монитора со 28 тестатури и мауси...
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2,120
162
Скопје
@daci92
па незнам како да ти кажам.... од некоја страна е ок што ги ставија .. јас сум во стручно школо.. и ние немаме книги .. професорите најчесто ни ја презентираат лекцијата на поњер поинт..на опен оффице незз како ке дое.. послем ние со усб ги зиаме и цепаме дома .. а од друга страна па е лошо што има интернет и преку 300 флеш игрици низ сите компјутери .. а и јас би сакал да биде ко кај вас штама. али јбг секој со своето...
Abe ni kaj nas ne e skroz stama ,ali sepak e mirno ,koga ke se kaze nema kompjuter znaci nema i retko koj se osmeluva da fati poso sleduva kec ili pak neopravdan,a i gi gasat kompjuterite ,inace i jas sum strucno i prilicno na ist princip ucime

@daci92 ако ве пуштаат калкулатори да користите пушти си интернет на калкулатор (преку хелп) :)
eheh abe se u redu samo da ne gi gasea kompjuterite ,no sepak mislam deka treba da naucime nesto zatoa i sme vo skolo ne za da drememe na internet ,kako doma da nemame internet
@Sukhoi
Што ќе им Хард Диск (рече дека си седмо) кога незнаат послем да го стават кај себе на РС па ќе треба да реинсталираат софтверот... А и таму мислам дека се слаби РС со слаб хард диск (барем кај брат ми у школо така е), во секоја училна има 2 куќишта и 28 монитора со 28 тестатури и мауси...
inace kode96 neznam kolku znaes no na nikoj skoro ne mu e potrebno nisto od toa sto go zemaat ,tuku samo steta da se napravelo ili pak da se zarabotelo nekoj denar (koj potoa 10kratno ke treba da go vratat kako osteta na skoloto ako gi fatat)
inace kompjuterite imaat 80gb Hard Disk ,a i ne se 2 kukista so 28 monitora tuku ima 5 kukista so po 6 terminali i edna direktno vrzana linija toa znaci 7linii i plus na profesorot kompjuterot
toa pravi 34 monitori ,tastaturi,mausi na 5 kukista i plus 1 na profesorot
 
S

Sukhoi

Гостин
Еве колку се јаки компјтерите.
(Не пишува која е матичната, нема графичка(Onboard мислам дека се))
Intel Pentium 4 3.2Ghz Hyper Threading
2GB Ram
80 HDD
wireless karicka
Тоа е тоа, само не ми е јасно како еднојадрен(сас Hyper Threading) ке може да управуе 6 станице. Јас работев еднаш на нив и толко се лоши, тоа е чудо. 15 минути се упалува фаерфокс, недај боже у позадину да е упалено Open Office, готово е само рестарт на сви 6 станице:ua::ua:.
 

jovce.

Gaining Experience
29 јули 2010
491
244
Еве колку се јаки компјтерите.
(Не пишува која е матичната, нема графичка(Onboard мислам дека се))
Intel Pentium 4 3.2Ghz Hyper Threading
2GB Ram
80 HDD
wireless karicka
Тоа е тоа, само не ми е јасно како еднојадрен(сас Hyper Threading) ке може да управуе 6 станице. Јас работев еднаш на нив и толко се лоши, тоа е чудо. 15 минути се упалува фаерфокс, недај боже у позадину да е упалено Open Office, готово е само рестарт на сви 6 станице:ua::ua:.

Колку што видов јас нашколо процесорот е INtel PEntium D 3.2GHz,Ramot e 2x1GB KINGSTON,80GB ExcelStore и 7100GS графичка ,256 или 512мб не знам точно.И да кога ке одам нашколо се чуствувам како на бесплатно нет кафе:LOL::p,ама се до прва год тоа,сега построги професори има ама пак си ја вртиме старата песна кај старите,или извајго мрежниот ако не блокират па играј флеш игри или пак на наставникот трни му го мрежниот,тие што не се разбират(ама за жал не ни предаваат тие професори што беа камен,само прва год ни беа:(,.Во прва влегвевне по компјутери преку терминал,еден другар дури го најде и пасвордот и инсталираше програми,ама за жал ни ги форматираа компјутерите и сменија пасвордите, а и не инсталираја VNC,си рековне ај втора год,нова училница,таму ке имат VNC,ама за жал ни таму ништо.Сега ке бараме некое чаре за игри нешто,колку да не е досадно понекогаш.:zhurka:
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
330
Колку што видов јас нашколо процесорот е INtel PEntium D 3.2GHz,Ramot e 2x1GB KINGSTON,80GB ExcelStore и 7100GS графичка ,256 или 512мб не знам точно.И да кога ке одам нашколо се чуствувам како на бесплатно нет кафе:LOL::p,ама се до прва год тоа,сега построги професори има ама пак си ја вртиме старата песна кај старите,или извајго мрежниот ако не блокират па играј флеш игри или пак на наставникот трни му го мрежниот,тие што не се разбират(ама за жал не ни предаваат тие професори што беа камен,само прва год ни беа:(,.Во прва влегвевне по компјутери преку терминал,еден другар дури го најде и пасвордот и инсталираше програми,ама за жал ни ги форматираа компјутерите и сменија пасвордите, а и не инсталираја VNC,си рековне ај втора год,нова училница,таму ке имат VNC,ама за жал ни таму ништо.Сега ке бараме некое чаре за игри нешто,колку да не е досадно понекогаш.:zhurka:
А вие да се фатите за книга, што викате ? :muahaha:

А и конфигурацијата ти е тотално згрешена...

Msi матична
Intel Pentium 4 3.4 GHz HT
2 GB DDR2 667 MHZ A-DATA
80GB Hitachi SATA
Nvidia GeForce 7300GS (мислам оваа беше)
кинеско напојување и куќиште...
 

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
more da pocnat da praat kako sto pravat kaj nas ke vidite kako ke prestanete odma da se zaebavate i ke pocenete da ucite
si ima dobar softver za pratenje koj sto pravi i koga se ukluceni kompjuterite znaat sekoj sto pravi ,pa kaj nas i da se ukluceni koga ke kaze profesor nema sedenje i nema sedenje inace kec so penkalo vo dnevnik pa posle ti cesaj se vo avgust kako da go popravis ,isto taka moze i da se zaklucat kompjuterite ,pa da ne mozete nikako da gi otvorite kolku i da se obiduvate pak ke vi se zaklucuvaat osven ako nema mreza ,ama togas pa i ne vi se potrebni nema internet
Кај нас има постар кернел (сис. администраторот што ни е иде само кога има некој дефект и тоа само го реинсталира, и пак си е стариот), па може да го искористиме експлоитов за да го килнеме процесот и така професорот нема да може да не гледа, ниту пак да не заклучи.

И имаше уште едно како да смениш лозинките на sysadmin и netadmin и ќе може шо ти душа сака да правиш. Али ова не го објавувам на форумов, исто како и како се користи експлоитов погоре.

Друго шо ќе сакав да прокоментирам кога веќе ја вративте темата од мртвите... Кај мене у школо скоро сите компјутери работат, ама има и кабинето во коишто се извадени рамови, хард дискови и ред други работи... Али сето тоа е поради професорите што не обрнуват многу внимание на компјутерите и баш им е гајле што ќе се случи.
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2,120
162
Скопје
А вие да се фатите за книга, што викате ? :muahaha:

А и конфигурацијата ти е тотално згрешена...

Msi матична
Intel Pentium 4 3.4 GHz HT
2 GB DDR2 667 MHZ A-DATA
80GB Hitachi SATA
Nvidia GeForce 7300GS (мислам оваа беше)
кинеско напојување и куќиште...
bidejki jas sum toj sto gi sreduva kompjuterite ke ti kazam deka i ti si greska vo vrska so grafickata , koristat GeForce 7100GS 128mb ddr2 so turbocache na 256mb drugoto se si vo pravo :)
 

jovce.

Gaining Experience
29 јули 2010
491
244
А вие да се фатите за книга, што викате ? :muahaha:

А и конфигурацијата ти е тотално згрешена...

Msi матична
Intel Pentium 4 3.4 GHz HT
2 GB DDR2 667 MHZ A-DATA
80GB Hitachi SATA
Nvidia GeForce 7300GS (мислам оваа беше)
кинеско напојување и куќиште...
Епа кај нас се кингстон дека во прва год памтам уште на почетокот фалеше рам и кога дојдоа да клават нов рам видов дека е кингстон а и другите рамој беа кингстон.Зависит.
 

mdN

Intern
26 јануари 2009
175
8
Тарарарам, тарарарам .. многу интересна тема, многу интересни постови ..
Воведен дел: Имам чест да учам во најдоброто, најстрогото и најуспешното училиште во Штип - Гимназијата Славчо Стојменски. Ова е од не-информатички агол. И сега да почнеме !
Главен дел:
1. Државата не ја бива (треба да се врати комунизмот);
2. До пред некоја година во мојата гимназија учеа 5 класа коишто имаат просек 5.00 до основно училиште и 1 клас којшто има просек над 4.50. Сега имаат право да се запишат и ученици со просек 2-доволен ( имам неколку такви во класот);
3. За компјутеризација има два начина за усовршување:
3.1 Човечкиот начин е: 1 година КУЛТУРНО ОБРАЗОВАНИЕ; (за сељаците)
3.2 Истребување на сељаците (одамна се немам исповедано па тука ќе си искажам се што мислам.. ако некој се пронајде длабоко се извинувам ама тоа не му чини);
Зошто? Лани, прв ден на училиште, прва година, излегувам после првиот час на одмор, учениците станаа огласна табла:
-Јас влегов во компјутер на Рајко и му мрдав со глушецот и му дознав лозинката на фејсбук;
-Јас ја скапав тастатурата и куќиштето сега нема да работат ЈЕЈЕЈЕЈЕ;
-Јас успеав да го украдам switch-от...
До кога вака ? До секогаш (се надевам дека грешам)
Додека родителите не не научат да цениме и да го усовршуваме светот од наш ќеф, ние да сакаме, Македонија братчиња нема да ја биде.
4. Колку се криви учениците за паинт и флеш игрици, толку се криви и професорите. Компјутерите не ги ставија за џабе, ги ставија за користење. Скоро за секој предмет има соодветна апликација со којашто часот ќе биде поуспешен а и позабавен.
Пр. Имавме слободен час при крајот на претходната школска година и рековме со еден другар да разгледаме нешто од образовните апликации. По некоја случајност одбравме физички апликации. Имаше толку интересни работи, а толку поучни. Магнети, струјни кола, сето тоа визулено.
Зошто професорите криви?
Место на влегувањето да викаат: Сите компјутери да се исклучат или нешто слично, може да кажат: вклучете ја апликацијата таа и таа... Со ова тие (НАС) не придобиваат, додека со исклучете ги компјутерите -ствараат одбивност..
Лани испишав тефтер од околу 200 страни само по македонски, сето тоа можеше да го направам во oowriter, далеку побрзо и далеку попрегледно и почитко (мојот ракопис е бетер од 2 годишно дете...)
5. Значи се додека: компјутерите не почнеме да ги користеме за поучни работи и надоградување (а не фејсбук, јутуб или нешто слично) самите од себе, без никакво забранување од професорите, нема да имаме успешна компјутеризација....

П.С.:Знам дека ќе имам многу негативни репутациски поени, но барем си го искажав своето мислење.

поздрав

Edit (малце филозофски - благодарност до професорот по ликовно - К.Казанџиски):
Прво кога ќе станам наутро - се радувам дека сум жив и здрав..
Значи го користам животот за мој ќеф (но гледам да на не наштетувам на општеството)... Пошто имам многу голем интерес за информатичката технологија (учам програмски јазици, описни јазици, дизајн, веб дизајн, мрежи, хардвер, скоро се), кога ќе направам некое програмче или решам некоја тешка задача математика (САМ) или пак направам некој добро дизајниран темплејт јас се радувам, пукам од ќеф, додека другите го прават зошто мораат или пак за пари .. Тоа треба да го смениме и да почнеме да живееме за наш ќеф !
 

Nakolce

Gaining Experience
18 септември 2009
941
87
рече негативни реп? еве ти еден + од мене :bravo: јас оваа година пробувам да ги избегнам компјутерите ... еве 3 дена како учиме ( зборам за 3 школски дена ) освен што го уклучувам кукиштето коа ке влезам во училница (за да не ми рипне послем цел клас ..) другото не го пипам пробувам да запамтам повеќе што ке каже професорот отколку некој на мсн или на др место .... па ви препорачувам и вас да пробате .. можда ке биде по корисно ..
 

mdN

Intern
26 јануари 2009
175
8
sorry for off-topic :) ама мора да се заблагодарам : Благодарам за позитивните репутациски поени, стварно не ги очекував, ваљда лошо искуство :)
 
19 август 2009
440
14
хах и на мене сега ми текна тоа што казанџиски го кажуваше.

компјутерите се колатерална штета. не бевме ние подготвени за такво нешто, не сеуште. требаше прво едукација па после да ги стават.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,001
Мислења
854,471
Членови
29,633
Најнов член
goran.cvetanoski
На врв Дно