• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Компјутер за секое дете - реалнa слика

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
„Програмата според која работат компјутерите е ’линукс‘, но него не го познаваат ни наставниците, а ни учениците кои им дозволуваме да сурфаат на Интернет колку за да не стојат мртви машините. Ни најавија дека ќе ни ги сменат и клупите кои не се наменети за овие компјутери и кои се претесни за машините, па децата немаат каде да ги стават и тетратките на кои запишуваат“, вели директорот на едно скопско училиште, кој инсистираше да остане анонимен.

1B3FE23CA8D78947B801DAD392A1DC3F.jpg


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BFC1C971895E3F4A855DC860C7633735

Владин проект којшто изгледа ќе биде фијаско.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
BSOD зошто едноставно не го стави ова во темата која веќе е отворена за училишните компјутери

не знам дали мене ми се чини или е така
но во последно време само се билдаат т.е. отвараат нови теми тука кои се многу слични
да не кажам исти.

а клупите ако се како на слика
доволни ви се незнам што сакате и блок а4 формат да ставите на нив
епа нема
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.811
84
ЦЦЦЦ Значи колку народот се плаши од промени

Јас мислам дека не се плашат од промени и самиот знаеш колку и какви се условите во нашето училиште и немам место ни една мала тетратка да извадам на маса а да не помислувам на учебник само зафаќаат место а не ги користиме тоа ме нервира:lut2:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Одговотор ми беше на првиот дел :

*Програмата според која работат компјутерите е ’линукс‘, но него не го познаваат ни наставниците, а ни учениците* :)
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
ЦЦЦЦ Значи колку народот се плаши од промени

Има една сфера во менаџмент што се нарекува "change management".
Значи ако веќе се нафати на ваков голем проект, треба да подготвиш инфраструктура,да се подготвиш себеси(за да знаеш што спроведуваш/менуваш) а и клиентите за променa. А не само да ги купиш компјутерите и да ги акнеш на минијатурни клупи и без никаква обука на наставници. Купуваш воз и шини, патниците влегуваат меѓутоа нема обучен возач па си седиш така во возот:)
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
Linux не е лош оперативен систем. Секој современ човек треба да се научи на него, затоа што ако дојде во итна ситуација да користи линукс...
Клупите не преставуваат проблем, можеш тетратките и под тастатура да ги вметнеш. Но, најдобро од се е што на тестови, кога препишуваш можеш листот да ги скриеш под тастатура или монитор. Или пак под куќиштето.
За наставниците што не знаат да работат на тие компјутери, со тек на време ќе се научат, ко што јас порано бев глупчо за компјутери, така и за ХР. Ќе се научат они... Уживајте.
Не е лошо и да се сменат клупите поради поголемиот простор, но нишо не им фали на овие што се сега.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Во мое време да донесеа компјутери, абе во раце ќе го држев ако требаше, а не да се бунам сум немал место!
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
За наставниците што не знаат да работат на тие компјутери, со тек на време ќе се научат, ко што јас порано бев глупчо за компјутери, така и за ХР. Ќе се научат они... Уживајте.

Не е тоа поентата.....ќе научат во некое идно време. Проблемот е што во секој нормален проект тие би биле обучени ПРЕД да стигнат компјутерите во училиштата. Така да подготвено ќе ги пречекаат компјутерите а не да учат по пат :)
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Moe мислење е дека сето ова е малку претерано.

На пример ќерка ми почна прво одделение и ни` најавија дека по некоја недела во училницата ќе донесат додатни клупи и компјутери. Не мислите дека игра, едукација низ игра, дружење, комуникација, социјализација е подобро отколку уште од 6 години да дремат на компјутери? Можеби би било добро да има компјутер за секој, но не цело време да им бидат пред нив, да има на пример неколку часа кога ќе се запознаваат со компјутери. Мислам дека повеќе ќе им пречат.

Подруг случај се поголемите ученици, кај кои, според мене, е пооправдано, но сепак сигурно ќе наиде сето ова на проблеми: нестручни(необучени) предавачи, немање на програма како ќе се организира сето тоа и по кој план ќе се работи(треба сите да добијат едукативни програми за соодветните предмети), недоволно заштитени простории (од кражби). На крај сето тоа ќе треба некој да го одржува, можеби да преинсталира понекогаш, да администрира мрежи. Мислам ќе настане голема гужва и по некое време во поголем дел од класовите ќе се одбегнуваат.

Се сложувам со BSOD дека требаше да има подобар план околу организацијата на сето ова и да се дочека цела оваа промена поподготвено.

На крај сето ќе заврши со застарени конфигурации кои нема да вредат многу.

Но, како и да е, се надевам нешто добро ќе се извлече од ова.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
kupe а што им треба најнови конфигурации на ученици

да не им треба за најнови игри
или за маја или 3DSMAX
или уште што ти не

скоро највеќе ке им е за интернет, оffice
и за програмирање со многу многу мала сложеност на програмата
така да не им е битна толку конфигурацијата
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
Кога ќе ги менуваат со нови јас одма да земам едно 10 парчиња антиквитети.
И, не е потребна јака конфигурација за во училиште. Нема да тераат игри или што ти знам ја. Ќе ги користат за интернет, за допишување, за слушање музика од јутуб, за офис и програмирање.
Затоа, и да сум на пентиум 2ка нема да ми пречи.
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
monitorite se zastiteni so folii eden profesor kaza deka ie se staveni za da se zastitat monitorite a i deka tie go namaluvale zracenjeto na monitorot:))
toa mi e cudno pa ve prauvam dali e navistina taka
znam deka folijata e tavena za zastita na monitorite ama toa vtoroto ne mi e bas logicno
so ke kazete VIE
poz..........
:rolleyes:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
.....ќе научат во некое идно време.

а од кај си сигурен дека до сега немало обуки
уште од лани активно се одвиваат обуки за наставниците

кажи нешто со кое имаш факти за да го поткрепиш
а не ако еден проф така ти рече ти одма за сите мислиш така
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Имаше обуки, ама проблемот беше шо професорите (особено постарите) си имаат *ставено* со глава дека ова неможат да го научат... па на некој начин за џабе идат обуките.

А во врска со проектот, јас мислам дека нема да е фијаско. Како прво треба добро да се распорадат и орданизираат компјутерите. Како на пример кај нас. Не е ни проближно како не сликата. Ако можам некој ден ќе сликам и ќе ви покажам.

За користењето мислам дека најмогу ќе бидат за истаржување по интернет. Еве конкретно лани по еден стручан предмет (мислам Дигитална електроника) наравме шеми и слично.

И дека вика некој дека за време на часот некој ќе се допишува или нешто слично... тоа е до професорто. Ако тој не е способен да си организира час никој не му е крив.
Се имам видено:) Кај една полуќора само порничи гледавме, ама кај другите си работевме како што треба.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
а од кај си сигурен дека до сега немало обуки
уште од лани активно се одвиваат обуки за наставниците

Кои се резултатите од тие обуки? Каде се тие наставници да реагираат на написите во Утрински? Да кажат дека во нивните училишта компјутерите успешно и квалитетно се служат за предавања. Па дај нека дадат тие факти и да поткрепат теза дека проектот функционира во некои друг училишта.

Поздрав

PS: Ама како да целиов thread ти сметаше уште на почеток:) или мене така ми се чини
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
друже неми смета целата тема туку на почетокот само ти реков дека веќе има отворена слична тема

друго, незнам што очекуваш одма да се дигне бунт против весниците дека шират дезинформации
колку што знам во скоро сите учичишта во куманово веќе 3-4 групи пројдоа на курсеви, платени од владата и тука многу муќки се направија али нема везе
друго, барем во 3 школи колку што знам компјутерите сеуште не се средени за работа, немање стручен кадар да ги среди

друго оние кои беа првпар за курсеви
учеа за windows (да за windows не linux) тоа е голема пропуст на владата, но најверојатно ке организира и за линукс, и во истиот курс за офис

после во 2р курс за интернет како функционира, блогосфера и пребарување.

и да
p.s. доколку ми сметаше целата тема друкше ке реагирав
како сега.
туку едноставно весниците изнесуваат непроверени вести (ти зборам за обуките)
и вие тука сте исти како нив
мислите а во едно школо е така во сите е
и јас не ти зборам за сите школи може некаде во некој град сеуште не почнала обуката
ти зборам за куманово
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Само не ми е јасно кога сите ке завршиме/ат училиште сите ке работиме на компјутер ? :))
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Само не ми е јасно кога сите ке завршиме/ат училиште сите ке работиме на компјутер ? :))
Незафркавај, па за брзо време све ќе е поврзано за компјутер. Компјутерот и интернетот не се веќе луксуз, туку основна потреба.
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com








ете ја реалната слика од компјутерите кои ги " донираше " владата
скоро 1 година ке помини, а не ни дозволуваат да ги пуштиме во употреба сликите кои се сликани се од мојата училница во гимназијата... и вервајте се најзачуваните компјутери во гимназијата сега можите да замислите какви се другите ! така да ... овој проект ... полека но сигурно ке пропадне во вода
 

Noobie_(n0t)

Intern
16 октомври 2010
31
3
Исто и кај нас. Незнам што се случува во другите училишта, но кај нас (Корчагин) во прва година компјутерите ги користат 6/8 класови. Во мојот клас и уште еден нема поставено ниту тастатури ниту мауси (океј, имаше 2 на делови под клупа). На "колегиве" од другите 6 класови, им одговара. (а зашто да не им одговара - секоја слободна минута на фб!)
Истото беше и до основно. Ги донесоа компјутерите, викаат за некоја недела за некоја недела - ете помина цела година ништо! Тие што се сега осмо, велат дека исто е како што беше. Стојат како во музеј. Да го пипнеш мониторот се крева узбуна во школо, а недај боже нешто да се оштети. Додека во средно е различно, нели голем дел од друштвото се 'фаци' па на секој можен начин се обидуваат да наштетат. Почнувајки од гребаници со шестари по мониторите, до кршење на и тие неколку мауси што се најдоа во училницата, вадење на кабли и тн. и тн.
Според она што можам да го видам (како што реков - незнам што се случува во другите школи!), сметам дека ова е и повеќе од пропадната инвестиција. Да не почнам за тоа што секој втор по улица се фали колку РАМ извадил од тие компјутери, или колку часови гледале порничи. Тоа е тоа. Ако има некој друго мислење - слободно изјаснете се.
Поздрав. :)
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.107
735
инвестицијата(проектот) ќе пропадне ама од вас-невоспитаните ученици.не го сваќај лично.
што мајка бара да вади рам и да крши мауси?
или секој гледа кој од кого по фраер да се направи,кој поголема ујдурма,беља да направи така автоматски е погоголем фраер.
убаво владата даде пц ја ...ама на кого?
друга грешка во проектот е што немаше реално на некои места основни услови за поставување пц.тргнувајќи од не соодветни простории,слаба електрична мрежа......
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.222
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно