1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Компјутер во мрежа.

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Tajson, 28 Март 2020.

 1. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  644
  823
  25 Февруари 2016
  Машко
  Во мрежа имам повеќе компјутери со различни оперативни (сите виндовс).
  Испраќам фајлови до едниот компјутер на машина за кроење од два канцелариски компјутери од кои едниот е со вин 7 (од тој нема проблем), другиот е со вин10 и често пати неможам да испратам фајл.
  Проблемот го решавам со пингање и после тоа оди фајлот без проблем, после некое време пак се појавува истиот проблем.
  Чаре?
   
 2. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  554
  364
  2 Март 2010
  Машко
  Фајлот го праќаш од компјутерот на машината или машината го чита фајлот од компјутерот?
   
 3. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  644
  823
  25 Февруари 2016
  Машко
  Фајлот го пракам до компјутерот на машината.
   
 4. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  644
  823
  25 Февруари 2016
  Машко
  Може ли некој бат фајл па да го пинга компјутерот на некои 10-15мин.?
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,683
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Провери прво во Device Manager да не случајно мрежната оди на стенд бај (не би требало, ама сепак). За бат фајл лесна работа ама автоматизација на истиот може проблеми да направи.

  upload_2020-3-28_13-21-18.png

  За пинг поелегантно ти е програмчево, freeware

  Network Pinger - Mass Pinger and Network Analysis Tool [Freeware]
   
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Треба да инсталираш на вин 10ката SMB 1.0 и после еден рестарт се ќе си се праќа нормално. То го имаш во advanced windows features
   
  На Tajson и G4M3R им се допаѓа ова.
 7. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  621
  618
  26 Јуни 2012
  Машко
  Или ова или network discovery/sharing. Едно од тие две обавезно знае да ти го *** раатот. Незнам колку пати имам губено нерви со тоа шитот network discovery... Еден компјутер се пинга друг не, еден го гледаш, друг не.
  Провери ги тие сетинзи дали се исти на двата компјутера што пробуваш да префрлиш.
   
  На Tajson му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  644
  823
  25 Февруари 2016
  Машко
  Ќе пробам понеделнички, сега карантин со невестата ;).
   
 9. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Се сложувам, ама ако беше sharing проблемот, немаше дс можи воопшто да прати. Типувам на SMB 1.0 на win 10 дека не е инсталиран
   
  На Tajson му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  644
  823
  25 Февруари 2016
  Машко
  Можно е свежа инсталација е на виндовсот е и нова платформа комплетно така да многу работи не се ''расчепкани'' и инсталирани.
   
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,683
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ама чекај другиот компјутер е 7-ца не е XP, седмица си користи SMBv2.
   
 12. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Аххх да, во право си...
   
 13. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  644
  823
  25 Февруари 2016
  Машко
  Се среди so SMB 1.0, во run го стартував optionalfeatures.exe го најдов SMB 1.0 и еден поле не беше чекирано, го чекирав кликнав OK, потоа рестарт. За сега е средено ќе видиме понатаму. Благодарам на сите за одговорите.

  upload_2020-3-30_10-54-52.jpeg
  For now
   
  ARMac, shooter и на spiritBreaker им се допаѓа ова.
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,683
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  За крај провери случајно на еден од компјутерите да не е мрежата ставена како Public, Windows знае да не праша и да ја стави како таква на прво уштекување на кабел.

  Не верувам дека било до SMB 1 затоа што и во 7-цата да си го уклучил, 10-ката треба во Turn Windows Features On or Off да рчкаш за да го уклучиш - т.е. сигурно не се префрлаат фајловите преку SMB 1.

  Ама ете можда индиректно потегнало нешто друго. Важно се решило.
   
 15. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  Има некое дифолтно решение за шеринг на сите компјутери со windows 10? Та различен билд, та network discovery заебава, та самба 1.0, па не се гледаат, а се пингаат и кога пристапиш до шер директно со ip работи, па фиксни адреси, па акаунти за пермисии...ова зборам без dedicated server (freenas, AD итн), обичен сетап во канцеларија...
   
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,683
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Има неколку, овој сум го пробал на постари машини

  D-LAN - A LAN file sharing software
   
 17. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  Фала ти, ќе го пробам. Според мене, најдобро е барем во мала фирма да се инвестира 200 евра за солидна freenas машина. Ова секако во случај да има барем 3-4 компјутери, до два менаџментот е релативно лесен
   

Сподели

Вчитување...