1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Компјутер не се пали после грмење

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Gymblonski, 14 Мај 2019.

 1. Gymblonski

  Gymblonski
  Gaining Experience

  60
  54
  28 Септември 2018
  Машко
  Па вака го користев компјутерот и одеднаш почна да грми,уште првиот пат кога пукна гром компјутерот цркна. Значи прво на мониторот се појави црна слика со 2-3линии гличнати и се слушта звук како кога ке пецне струја,исто и вентилаторите на ќуќиште се искјучија но не сосема цел компутер,одма земав и го исклучив од струја. После некое време пробав да го упалам и не се пали. Вака поглегнав нема ништо изгорено. Што може да е?
  Ако темата не е за тука преместете ја.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На Alasecer и karpalak им се допаѓа ова.
 2. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  147
  125
  8 oктомври 2016
  Од прва напојување ама може и плочата да отишла.

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
 3. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,312
  909
  3 Декември 2008
  Машко
  Прво извади го кабелот од струја до во напојување, притисни копче за палење и држи едно 10 секунди, врати го кабелот и пробај да го запалиш. Ако не бидне од ова ништо, напојувањето или недај боже нешто повеќе.
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,214
  3,327
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Napojuvanje i maticna.
   
 5. krema

  krema
  Professor

  9,529
  9,211
  24 Јуни 2009
  Машко
  Се исклучува пред да почне невремето.
   
  На enes.s1, barneymk, Sukhoi и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  808
  1,321
  12 Септември 2013
  Машко
  Какво е напојувањето? Тип, модел би биле доволни.
   
 7. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  307
  254
  21 Мај 2017
  Машко
  Напојувањето е отидено, смени го ако не пали пак повлекло и друг дел со него.
   
 8. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,566
  1,666
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Почни од најглупите работи, провери си го штекерот/продолжниот кабел.
   
 9. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  201
  44
  18 Јануари 2019
  Машко
  Земи го комојутерот од другар ти,и тестирај дали е до напојувањето или матичната,можно е двете да добиле громм во напојувањето и матич. :)
  И заборавив што конфихурација имаш на пц?? Само да не е со i7 и gtx1080ti?
   
 10. Gymblonski

  Gymblonski
  Gaining Experience

  60
  54
  28 Септември 2018
  Машко
  Само напојување ми отишло па ако знаете некој што продава или продавате пишете. Нешто околу 550w


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На Alasecer и karpalak им се допаѓа ова.
 11. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,312
  909
  3 Декември 2008
  Машко
  На karpalak му/ѝ се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  9,529
  9,211
  24 Јуни 2009
  Машко
  Си имал к`смет.
   
  На karpalak му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Gymblonski

  Gymblonski
  Gaining Experience

  60
  54
  28 Септември 2018
  Машко
  Последна промена: 21 Мај 2019
  На Alasecer и karpalak им се допаѓа ова.
 14. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,566
  1,666
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Мислиш друга марка?
   
  На karpalak му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Gymblonski

  Gymblonski
  Gaining Experience

  60
  54
  28 Септември 2018
  Машко
  На Alasecer и karpalak им се допаѓа ова.
 16. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,566
  1,666
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Овие на gOJDO се одлични и за смешни пари, but it's your money.
   
  На karpalak му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Kazaam

  Kazaam
  Gaining Experience

  130
  81
  20 Септември 2013
  Машко
  Chieftec користам веќе 10 години, нит да подзакашла нит ништо. Многу подобро се покажа од Deepcool-от кој после истек на гаранција (2 год) почна да се однесува како адолесцент.
   
  На mrmarko4fun и karpalak им се допаѓа ова.
 18. Gymblonski

  Gymblonski
  Gaining Experience

  60
  54
  28 Септември 2018
  Машко
  Еве веќе 7сати го чекам да одговори на порака


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  Alasecer, karpalak и на -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,038
  6,877
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Имаш телефонски број во огласот. За тоа е ставен таму.

  Овој феномен го гледам на реклама 5, абе преку се пробуваат да комуницираат (смс, мејл, вибер, ватсап) ама никако да свртат :)
   
  karpalak, gOJDO, barneymk и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,566
  1,666
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  2019 сме, јас очекувам се освен да се јави некој :)
   
  На shitpost101 и karpalak им се допаѓа ова.
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,038
  6,877
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Епа тогаш чекајте си :). Јас намерно стискам една буква на тастатура да им покаже ...is typing и го оставам така. Ти треба нешто јави се. Телефон е на крају краева не е пејџер.

  Moze zamena za kilo kompir?
   
  На karpalak и Gymblonski им се допаѓа ова.
 22. Gymblonski

  Gymblonski
  Gaining Experience

  60
  54
  28 Септември 2018
  Машко
  Ај уште некој друг ако има да продава нека пише модел за денеска ми треба


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На Alasecer и karpalak им се допаѓа ова.
 23. karpalak

  karpalak
  Intern

  60
  10
  2 Декември 2018
  и ја тражам
   
 24. mmarko

  mmarko
  Gaining Experience

  82
  55
  1 Март 2013
  Машко
  Ни на телефон немој да им кажуваш ништо. Ако сакаат повеќе, исклучиво во 4 очи. Па луѓе сме, ти треба нешто дојди ќе се видиме, не сме створени за вака на далечина да комуницираме :).
   
 25. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,038
  6,877
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да, со деца не се расправам. Кој што сака нека прави.
   

Сподели

Вчитување...