Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Компарација на камери на телефони

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.211
31.368
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Одамна се мислам за ова, а уште повеќе се заинтересирав кога дознав дека имаме на форумов S8-ца со S835@Oktar, Mate 20 pro @Happy како и Note9 со exynos @gokica , а имаме и Pixel 2 XL @aleksuperior, имаме и Note 8 со exynos @Tomislav96 имаме и XS MAX @Skorp.

Сакам еднаш за секогаш да видам дали snapdragon има подобро процесирање, или има само во добро осветлување, и дали Exynos има подобро процесирање во low light како што се шпекулира. Исто така сакам еднаш за секогаш да видам кој вади подобри слики дали M20P или Note 9, затоа што резултатите се all over the place по нет, за ова да го направиме ќе мора некој да донесе лаптоп, и тоа пожелно е да е што поголем и со квалтиетен екран, не планирам на екрани да ги гледаме сликите, не може ни приближно да се оцени што и како.

Слободно може да дојде кој сака, ќе мавнеме една дружба и ќе изнасликаме, па ако сте за кажујте.

П.С. Имаше и некој со Mi MIX 3, бујрум кој и да беше, а бујрум и до сите други.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.211
31.368
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Aбе нека се пријават луѓе прво, па за дата лесно е :D
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.211
31.368
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.651
Писти Охту
За Exynos vs Snapdragon споредбата можам да помогнам - чим има S8 со Snapdragon, јас можам да дојдам со S8 со Exynos. Ако примате гости, секако :D
Ете, ќе има и ноут 8 снапдрагон против егзинос. Само да не примат прво :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.211
31.368
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.211
31.368
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Зошто ќе бе буљаш, дојди и ти, таман иПхонето да го тестираме :))
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.905
14.670
youtu.be
LoLz, колку одамна не сум го чул зборот „буљаш“. :D

Не ми е калибрирана камерата, затоа не идам, а и немам шанса со самсунк. :) j/k
 

Skorp

Gaining Experience
25 август 2016
452
455
Skopje
tenor.gif
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.733
2.391
Би присуствувал и јас, доколку собирот е од Понеделник до Петок после 18:00ч.

S9+ и Lenovo Y700 15" on the table, доколку некој не понуди подобар/поголем екран.
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.212
10.943
Скопје
И ќе се соберете сите по план, и лаптоп ќе донесе некој со голем IPS екран, и се`
giphy.gif
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
291
250
Супер ти е идејата.

Ако се реализира споделете ги сликите во темата.

За на место, најдобро доколку некој има од поновите iPad Pro со поголем екран, зошто не верувам дека некој би носел pro grade монитор :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.211
31.368
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Супер ти е идејата.

Ако се реализира споделете ги сликите во темата.

За на место, најдобро доколку некој има од поновите iPad Pro со поголем екран, зошто не верувам дека некој би носел pro grade монитор :)

Не монитор, лаптоп доста е....
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.504
12.933
Супер ти е идејата.

Ако се реализира споделете ги сликите во темата.

За на место, најдобро доколку некој има од поновите iPad Pro со поголем екран, зошто не верувам дека некој би носел pro grade монитор :)

И јас го поддржувам ова.

Соберете се, фотографирајте, се што треба направете, па споделете.

Ко ќе имам време, земам пуканки и ќе ве читам. LOL

Он топик:

Јас би се приклучил ако имам време. Не мора да се обработува материјалот на лице место. Може да се фотографира па да се споделат сите фотографии меѓусебно. Потоа кој како има време ги разгледува и постира свои согледувања по ПП или во тема па така да се дојде до некој компромис што и како е најдобро.

Во секој случај треба да бидат услови со висок контраст, помалку светлина и сл. како би дошле до израз способностите на камерите.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.163
2.503
Ако сум во можност би дошол да видиме како изгледа и рн3п а и еден lumix fz30.
Добро би било да дојде и еден добар дслр со добра леќа, за да се види репер, како тоа треба да изгледа. Тогаш реално ќе може да се каже до каде стигнале апаративе и колку се подобри од постара средна класа.
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
862
1.881
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Јас ќе дојдам чисто онака, колку да запознаам некој од ИТ форумот, до сега не знам дали имало некој било каков собир, ама и да имало, јас сигурно не сум учествувал :)

Или ете, ќе го донесам и Нокивчето 808, да не бидам ептен аутсајдер :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.211
31.368
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Обавезно, 808 супер тест ќе биде.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.160
3.051
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel I5 13500 /Noctua D14
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming X DDR 5
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x16GB DDR5 Kingston Fury Beast @6000Mhz
Video card
MSI 3080 Suprim
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.049
Членови
35.543
Најнов член
Dime19
На врв Дно