1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Компаниите не го сакаат „виндоус 7“

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од JunkieMKD, 14 Јули 2009.

 1. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,346
  1,082
  3 Декември 2008
  Машко
  Шест од 10 компании нема да го купат новиот оперативен систем, „виндоус 7“, покажуваат резултатите од едно неодамнешно истражување. Како причини за оваа одлука се наведуваат обидите да се заштедат пари и загриженоста за компатибилноста на новиот софтвер од „Мајкрософт“ со апликациите што тие моментално ги употребуваат. „Виндоус 7“ ќе излезе на 22 октомври и досега за оваа верзија се слушаат претежно добри критики, за разлика од неговиот претходник, „виндоус виста“, што многу фирми одбија да го користат тврдејќи дека е нестабилен систем. Од истражувањето во кое беа вклучени околу 1.000 компании беше заклучено дека за време на рецесијата тие се обидуваа да заштедат воздржувајќи се од последните софтверски ажурирања, поради што нивните системи не ќе можат да се усогласат со последната понуда од „Мајкрософт“.

  Извор.
   
 2. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Очигледно е дека ќе треба да направат појака маркетинг кампања за фирмите да ги прифатат...
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,895
  26,221
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Тешко е да се одвикнеш од првата љубов XP нема да се исчисти комплетно уште долго време.
   
 4. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,799
  76
  7 Април 2007
  Џабе им е Мајкрософт ќе смисли нешто,нема да прави апдејти за XP,нема да се развиваат додатоци на него и на крај ќе бидат приморани да го прифатат.
   
 5. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  888
  67
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Ако не прават update-и за XP тогаш може да се определат за Linux(бесплатен, нови update-и). Не е баш толку едноставно што стратегија да се примени за да го прифатат 7.
   
 6. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  890
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  tie sto veke bile na windows teska rabota deka ke se prefrlat na linux, ke treba da se otepat od rabota da prefrlat celata funkcionlanost na linux, i plus ke treba da gi obucuvaat vrabotenite za linux koristenje.

  toj premin od win na linux mozat samo mali firmi (maaaali) da si go dozvolat, i tuka e prasanje kolku ke izgubat profit u meguvreme.
   
 7. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,799
  76
  7 Април 2007
  Факт е дека 7 е подобар од XP во повеќе аспекти.Верувам дека компаниите можат да издвојат доволно пари да ги доградат системите на 1 гига рам,а ефектите за Аеро ако не ги подржува или не им одговараат лесно можат да се исклучат.Win XP полека влегува во историја така да бројот на тие корисници ќе почне постепено да се намалува.Доколку имаат проблеми со компактибилност на софтверот кој го користат верувам дека ќе може некако да се среди,односно сигурен сум дека софтверот си има соодветна подршка која е задолжена за издавање додатни надоградби поради компактибилност.
   
 8. CyberSpic

  CyberSpic
  Intern

  823
  26
  14 Април 2007
  Мислиш дека цената е скапа поради тој 1 гига рам ? Да не се тие 300$ по лиценца ? :D
   
 9. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,799
  76
  7 Април 2007
  Епа порано кога ги платиле парите за XP сега нема да биде проблем и за 7 плус тие добиваат попуст бидејќи зимаат повеќе лиценци.Нема многу да го погоди буџетот на компаниите бидејќи ако е профитабилна компанија парите ќе ги врати за година дена или помалку.
   
 10. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Ќе го засакаат со тек на време :)
   
 11. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Нека помине кризата прво.
   

Сподели

Вчитување...