• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Компаниите ќе се регистрираат преку интернет

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Компаниите ќе можат по електронски пат да ги достават во Централниот регистар годишните сметки за 2008 година, користејќи дигитален електронски потпис (сертификат), а плаќањето ќе се реализира со кредитна каричка. Оваа новина вчера ја најави Иво Ивановски, министерот за информатичко општество, кој нагласи дека од идната година во земјава ќе може да се регистрира и фирма преку интернет.
- Со тоа нема да има потреба да се оди на шалтер и да се плаќаат по 1.000 денари оти од компјутер ќе можат да се симнат сите формулари, да се пополнат и да се платат само 400 денари .Граѓаните ќе заштедат време и пари - вели министерот Ивановски.

Според Зоранчо Алексов, директор на Централниот регистар, до средината на идната година граѓаните ќе можат преку интернет да поднесат барања за добивање на документи и кои ќе им бидат пратени во електронска форма.
- Она што ќе биде најинтересно за граѓаните е тоа што во електронска форма ќе се поднесува целокупната документација за отворање на фирмите, а и решението од Регистерот ќе се добие во електронска форма - вели Алексов.

Тој ја најави втората фаза на едношалтерскиот систем што ќе стартува идната година, со која ќе се поврзат фондовите за пензиско и здравствено осигурување и Агенцијата за вработување, ќе има и електронска услуга за стечајните работници, како и имплементација на регистер на изречени санкции против правни лица.

Извор: Вечер
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Супер е ова, само напред :bravo:
 

ever-near

Intern
24 август 2008
40
1
Сега фантомски компании колку сакаш. Ќе видите дали е добро, во Кипар истото постои, за да се перат пари на големо.

Германија ја има администрацијата не за да зеза народ, ами да спречи такви ствари.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.268
Членови
31.480
Огласи
19
Најнов член
moka77
На врв Дно