• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Компајлирање со MinGw + OpenGL

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Vercence

Intern
5 јануари 2008
1
0
Pri kompajliranje na .c fajlot mi javuva greski vo eden od heder falovite koi gi imam vkluceno, greskite se od tipot:
undefined reference to glViewPort
undefined reference to glMatrixMode
undefined reference to glLoadIdentity.........
Help?
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
a sto ti se tie?

da ne ti se nekoi funkcii, pa nekoi biblioteki da gi nemas i da neke da se kompajlira....

staj go sorsot tuka...
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Ги имаш фклучено
#include <GL/gl.h>
#include <GL/glut.h>
???
Ако ги имаш тогаш провери дали ги имаш хедерите.
Пиши ако имаш проблеми и стави го source кодот.
 

UrSa1986

Intern
7 јануари 2008
20
1
А зашто не работиш со Dev c++?? Многу е полесно, не треба да повикуваш од ДОС, се ти е прегледно, и многу лесно се наоѓаат грешките со debugger. Ако се решиш за дев ц++, да ти пратам линк за сетување!!!
 

minimoog

Intern
14 јули 2007
317
16
А што му фали на добриот стар Makefile? И онака не е којзнае колку голем проект...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,204
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно