• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

kompajliranje na c kod

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Со оваа команда само ја компајлираш програмата.
таа во конкретниов пример ќе ти се вика test.
Потоа треба да ја стартуваш.
ја стартуваш со пишување на нејзиното име следено со аргументите што треба да ги прими, ако треба да примми аргументи. Ако не прима аргументи го пишуваш само нејзиното име и се извршува.

Ако имаш scanf под името ќе ти побара аргумент.
Ако имаш printf следено со scanf, прво ќе се испечати пораката , потоа ќе имаш трепкач кој ќе чека да внесеш инпут од тастатура.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Ако имаш scanf под името ќе ти побара аргумент.
Ако имаш printf следено со scanf, прво ќе се испечати пораката , потоа ќе имаш трепкач кој ќе чека да внесеш инпут од тастатура.
ke ceka ama koa ke staam nesto, niso ne se desava, odnosno se isklucue programata bez da dade rezultat
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Процесот за компајлирање е тој, и е прост. Се друго останува на тоа каков код ќе напишеш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,900
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно