• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Компајлери

  • Ја почнал/а темата
  • #1

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Може некој да ми каже некој компајлер за Ц и за Паскал и негова целосна инсталација
поздрав и фала однапред
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
За C лично го користам C-free, само веројатно некоја пиратска верзија :)), a исто така го препорачувам компајлерот кој очекувам дека ќе добие најмногу гласови на темава, т.е Dev-c++
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Ау заборавив да напоменам ми треба за убунту 8.04.1
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
За C имаш GCC, инсталација на пакети од repository на Ubuntu. За Pascal имаш FreePascal, не знам дали го има во repository, би требало да го има. А што не си го прашаш уствари школскиот?:muahaha:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
stfu.

Za linux ti kazav bre GCC i ti instalirashe gcc shto se bunesh

Pascal - Free pascal ode so kompajler fpc + IDE

Imash tamu anjuta ide za C pod GNOME ne se buni mnogu .. use google.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
За ц добар ти е Dev C++,иако јас го користам за C++,а за паскал,добар ти е Turbo Pascal :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
^ build-essential го имам инсталирано а freepascal го нема, неможев да го најдам :S
Значи сакам компајлерот да го користам исто како на виндоусот, пишам код и да има одма копче за компајлирање а не со команди и слично :))

edit : кога инсталирам нешто од синаптик после каде да го најдам ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно