1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Комјутерот не се пали...

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од UnderMyRules, 31 Јули 2012.

1. UnderMyRules

UnderMyRules
    Gaining Experience

685
    196
    27 ноември 2008
    Машко
    Не знаев како да го дефинирам насловот па ај така :)..Значи вака се работи за нова конфигурација штотуку составена па компјутерот го склопив вчера све и не се пали ..т.е се пали почнуваат да вртат феновите и после 3-4 секунди се гаси ...
    Конфигурацијата ми е во потпис..јас мислам дека до матичната која пишува дека подржава иви бриџ али само со упдејт на биосот во таму некоја си 5та верзија...Ако некој имал сличен проблем...или ако мислите дека може да биде нешто друго проблем ..помагајте :)
    MSI Z68S-G43(G3)

2. vane44

vane44
    Баниран/a

1,417
    773
    26 ноември 2010
    пробај прво clear CMOS

3. psyside

psyside
    Rising Star

25,122
    25,435
    4 Септември 2008
    1. Погрешни слтотови на меморија, првиот и третиот слот од лево на десно е правилната конфигурација. Прво во првиот слот стави стик, па после во третиот!

2. Свиткани пинови на сокетот на матичната (недај боже да си го направил тоа)

3. Ќе мора да најдеш човек кој има Sandy Bridge, да го ставиш тој процесор, да го флешуваш сегашниот BIOS во нов кој подржува Ivy Bridge, и тек после да го ставиш Ivy на таа матична, глава боли комбинации....

Зошто не праша пред да купуваш? :( не е баш добар избор да се купува Z68 матична со Ivy Bridge процесор....

На Tonino му/ѝ се допаѓа ова.
  4. UnderMyRules

UnderMyRules
    Gaining Experience

685
    196
    27 ноември 2008
    Машко
    Па спонтано испадна требаше 2500к али немаше и требаше да чекам 5-6 дена да го донесат и не ми се чекаше и земав иви али ете неискуство со ваков случај и тоа е тоа :)..Да не се мавам во гради али свиткани пинови не верувам све склопив внимателно...ке видиме го дадов на другар ми да го однесе и тоа му реков да флешуваат прво биос и да стават било каков санди за да може да се флешува..Се надевам дека е тоа проблем а да не е нешто посериозно.

5. psyside

psyside
    Rising Star

25,122
    25,435
    4 Септември 2008
    Најверојатно е BIOS, а на второ место ја ставам меморијата, трето (недај боже свиткани пинови, може и од фабрика/препорадавач така да дојде бтњ) немора да значи дека ако недајбоже тоа се случи, дека ти си го направил ама иди докажи после.

6. UnderMyRules

UnderMyRules
    Gaining Experience

685
    196
    27 ноември 2008
    Машко
    Да за тоа си во право :D иначе има гаранција секој дел така да ако нешто не напраат како што треба нивни проблем..фала за одговорите.

7. psyside

psyside
    Rising Star

25,122
    25,435
    4 Септември 2008
    Гаранција за свиткани пинови не важи, извини ама тоа е реалноста, јас искрено се надевам дека не е тоа случајот, идам во крајности ама само сакам да ти предочам што може недај боже да се случи.

8. UnderMyRules

UnderMyRules
    Gaining Experience

685
    196
    27 ноември 2008
    Машко
    И јас се надевам дека не е тоа,потпуно си во право..али сепак мислам дека ова е со биос проблем ке дадам извештај деновиве било што да е..

9. Ace Lud

Ace Lud
    Practice makes perfect

1,112
    1,928
    7 Април 2012
    Машко
    Слична работа и на мене ми се има случено и ја изгорив матичната за жал :(. Провери да немаш случајно ставено некој држач за матичната повеке.

10. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,026
    1,640
    30 Мај 2010
    Ист ваков проблем имаше Sukhoi и го реши со флешување на БИОС.

На UnderMyRules му/ѝ се допаѓа ова.
  11. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,831
    4,370
    20 Февруари 2011
    Машко
    Od ova sto go kaza po se izgleda BIOS'ot se zeznat ili treba da se napravi flesh na BIOS'ot :)

Ist problem imav so mojata maticna koga ja zemav vo kombinacia so i7 2600K

12. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,703
    1,144
    16 Јуни 2010
    Машко
    Не не, некој друг човек од форумов имаше исти проблем како овој. Ivy bridge процесор на Z68 плоча. Решението е да се флешува биосот за да плочата го препознае процесорот. Искрено не би требало да ги свиткал пиновите на плочата освен едино ако "орал"(кумановски кажано) додека го ставал процесорот на плочата.

13. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,026
    1,640
    30 Мај 2010
    Грешка де, KOXAKI :D

На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. UnderMyRules

UnderMyRules
    Gaining Experience

685
    196
    27 ноември 2008
    Машко
    Како и што мислев проблемот бил до флешување на биос(фала богу :D) проблем солвед xD....Благодарност до psyside кој ме извади од памет да сумлјам во себеси хахаха :D ј/к

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  15. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,831
    4,370
    20 Февруари 2011
    Машко
    Za prv pat da se desi na forumot site clenovi koi ke napisat na edna tema da se somnevat na ist problem...!!! xDD

E taka e koga na forumot ima doktori kako psyside i mnogu drugi clenovi :)

На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...