1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Комјутерот не се пали...

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од UnderMyRules, 31 Јули 2012.

 1. UnderMyRules

  UnderMyRules
  Gaining Experience

  685
  196
  27 ноември 2008
  Машко
  Не знаев како да го дефинирам насловот па ај така :)..Значи вака се работи за нова конфигурација штотуку составена па компјутерот го склопив вчера све и не се пали ..т.е се пали почнуваат да вртат феновите и после 3-4 секунди се гаси ...
  Конфигурацијата ми е во потпис..јас мислам дека до матичната која пишува дека подржава иви бриџ али само со упдејт на биосот во таму некоја си 5та верзија...Ако некој имал сличен проблем...или ако мислите дека може да биде нешто друго проблем ..помагајте :)
  MSI Z68S-G43(G3)
   
 2. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  773
  26 ноември 2010
  пробај прво clear CMOS
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,122
  25,435
  4 Септември 2008
  1. Погрешни слтотови на меморија, првиот и третиот слот од лево на десно е правилната конфигурација. Прво во првиот слот стави стик, па после во третиот!

  2. Свиткани пинови на сокетот на матичната (недај боже да си го направил тоа)

  3. Ќе мора да најдеш човек кој има Sandy Bridge, да го ставиш тој процесор, да го флешуваш сегашниот BIOS во нов кој подржува Ivy Bridge, и тек после да го ставиш Ivy на таа матична, глава боли комбинации....

  Зошто не праша пред да купуваш? :( не е баш добар избор да се купува Z68 матична со Ivy Bridge процесор....
   
  На Tonino му/ѝ се допаѓа ова.
 4. UnderMyRules

  UnderMyRules
  Gaining Experience

  685
  196
  27 ноември 2008
  Машко
  Па спонтано испадна требаше 2500к али немаше и требаше да чекам 5-6 дена да го донесат и не ми се чекаше и земав иви али ете неискуство со ваков случај и тоа е тоа :)..Да не се мавам во гради али свиткани пинови не верувам све склопив внимателно...ке видиме го дадов на другар ми да го однесе и тоа му реков да флешуваат прво биос и да стават било каков санди за да може да се флешува..Се надевам дека е тоа проблем а да не е нешто посериозно.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,122
  25,435
  4 Септември 2008
  Најверојатно е BIOS, а на второ место ја ставам меморијата, трето (недај боже свиткани пинови, може и од фабрика/препорадавач така да дојде бтњ) немора да значи дека ако недајбоже тоа се случи, дека ти си го направил ама иди докажи после.
   
 6. UnderMyRules

  UnderMyRules
  Gaining Experience

  685
  196
  27 ноември 2008
  Машко
  Да за тоа си во право :D иначе има гаранција секој дел така да ако нешто не напраат како што треба нивни проблем..фала за одговорите.
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,122
  25,435
  4 Септември 2008
  Гаранција за свиткани пинови не важи, извини ама тоа е реалноста, јас искрено се надевам дека не е тоа случајот, идам во крајности ама само сакам да ти предочам што може недај боже да се случи.
   
 8. UnderMyRules

  UnderMyRules
  Gaining Experience

  685
  196
  27 ноември 2008
  Машко
  И јас се надевам дека не е тоа,потпуно си во право..али сепак мислам дека ова е со биос проблем ке дадам извештај деновиве било што да е..
   
 9. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,112
  1,928
  7 Април 2012
  Машко
  Слична работа и на мене ми се има случено и ја изгорив матичната за жал :(. Провери да немаш случајно ставено некој држач за матичната повеке.
   
 10. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,026
  1,640
  30 Мај 2010
  Ист ваков проблем имаше Sukhoi и го реши со флешување на БИОС.
   
  На UnderMyRules му/ѝ се допаѓа ова.
 11. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,831
  4,370
  20 Февруари 2011
  Машко
  Od ova sto go kaza po se izgleda BIOS'ot se zeznat ili treba da se napravi flesh na BIOS'ot :)

  Ist problem imav so mojata maticna koga ja zemav vo kombinacia so i7 2600K
   
  На UnderMyRules му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,703
  1,144
  16 Јуни 2010
  Машко
  Не не, некој друг човек од форумов имаше исти проблем како овој. Ivy bridge процесор на Z68 плоча. Решението е да се флешува биосот за да плочата го препознае процесорот. Искрено не би требало да ги свиткал пиновите на плочата освен едино ако "орал"(кумановски кажано) додека го ставал процесорот на плочата.
   
  На UnderMyRules му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,026
  1,640
  30 Мај 2010
  Грешка де, KOXAKI :D
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 14. UnderMyRules

  UnderMyRules
  Gaining Experience

  685
  196
  27 ноември 2008
  Машко
  Како и што мислев проблемот бил до флешување на биос(фала богу :D) проблем солвед xD....Благодарност до psyside кој ме извади од памет да сумлјам во себеси хахаха :D ј/к
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 15. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,831
  4,370
  20 Февруари 2011
  Машко
  Za prv pat da se desi na forumot site clenovi koi ke napisat na edna tema da se somnevat na ist problem...!!! xDD

  E taka e koga na forumot ima doktori kako psyside i mnogu drugi clenovi :)
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...