1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Колор Калибратор

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од FreakyDroid, 28 Септември 2018.

 1. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  525
  641
  21 ноември 2010
  Машко
  Постои стандард до кој се придржуваат професионалците и калибраторите работат по него.
  За да имаш исти бои и на монитор и на принтер , после мониторот треба да се калибрира и принтерот.
   
  gokica, moongose и на zdravkovskii им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,221
  4 Септември 2008
  +1000000
   
  olikomerc, Costigan_Jr и на Speedster им се допаѓа ова.
 3. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,820
  2,051
  19 Јули 2013
  Мене никојпат не ми стана јасно што значи фабрички калибриран монитор? На што е калибриран? Или тоа значи дека другите монитори немаат воопшто контрола на квалитет и дозволено е боите и светлото да шараат?
  Тоа е целта на калибрирањето и секако дека е можно, но сепак зависи до мониторот. Не може да очекуваш евтини монитори да можат идеално да се искалибрираат и да имаат слика како многу поскапите.

  Што се однесува до видео продукција, контрола на слика секогаш се прави на видео монитор со осцилоскоп и вектроскоп, не на компјутерски.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  189
  165
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Како се прави тоа? И дали вреди за "prosumer" мониториве?

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 5. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,820
  2,051
  19 Јули 2013
  На што мислиш како се прави, калибрацијата? Еве една тема, принципот е горе долу тој.
   

Сподели

Вчитување...