• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Колку заработуваат програмерите во Македонија?

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Имам неколку прашања за програмерите на форумот. Сега сум 1ва год. средно на компјутерска техника и автоматика, а во последно време нешто вака почна многу да ме привлекува програмирањето.

- Ме интересира дали човек може солидно да живее од програмирањето? (парите што ги зима од програмирање на разни програми...). :
- Колку заработуваат програмерите во PHP или Java просечно во Македонија?

Би му бил благодарен на некој би ме упатил подобро во тие ствари.
Однапред фала.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
И јас сум истиот смер, и сите програми што ги имам направено до сега се под GPL, а мислам дека ќе има добра заработка ако направиш некоја многу добра и стабилна програма
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
За повеќето компании во Ск од солиден извор имам дознаено дека стандардот за програмер од Ск е 300-400 евра, почетна плата. За понатака нормално се качува платата, ама до колку, не знам.
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Ќе ти кажам еден факт сите кој се занимават со програмирање не ја кажуват платата џуниор програмер се движи околу 500 еу.
Па сега размисли зошто кажуват колку зимат ?
Постави го тоа прашање и на Брокер па да видиш и тој што ќе те оддговори
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Јас мислам дека за 10год програмерот ке зима многу ниска плата, тоа ке биде како порано што работеле во фабрика на лента, моментално сигурно зимаат од 300-400 евра па нагоре.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Јас мислам дека за 10год програмерот ке зима многу ниска плата, тоа ке биде како порано што работеле во фабрика на лента, моментално сигурно зимаат од 300-400 евра па нагоре.

I don't think so. Со оглед на тоа што има се помалку добри програмери, за 10 години и тоа како ќе се бараат и плаќаат програмери, но оние кои вредат.
 

Wizardion

Intern
2 март 2008
111
1
I don't think so. Со оглед на тоа што има се помалку добри програмери, за 10 години и тоа како ќе се бараат и плаќаат програмери, но оние кои вредат.

Tocno. Vo ovaa drzavicka site sakaat da stanat programeri, si velat "ke stanam programer ke imam stabilna i dobra plata i rabota" a ne ni pomisluvaat na toa kolku e tesko da se bide programmer, i zatoa ke ima se pomalce kvalitetni programeri. A inaku vo makedonija retki se programerskite rabotni mesta i mislam deka min. plata im e 1000evra.
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Ти само учи.. и не се секирај за плата. Ќе има за сите :)

Чисто информативно сакам да знам како се движат програмерските плати кај нас во државава. За да зимам плата треба да поминат најмалце 4год.(додека да завршам средно) вака на 15-16год. и тешко да ќе најдеш некој добар програмер па и плус одозгора и да му плаќат.:ermm:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Чисто информативно сакам да знам како се движат програмерските плати кај нас во државава. За да зимам плата треба да поминат најмалце 4год.(додека да завршам средно) вака на 15-16год. и тешко да ќе најдеш некој добар програмер па и плус одозгора и да му плаќат.:ermm:

Епа, ако си добар во програмирање мошеби некој ќе сака да ти плати, ама зависи од типот и квалитетот на програмата.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Тебе ако те влече програмирање незнам зошто би се грижел за тоа. Треба да го сакаш она што го работиш...Значи само учење ти преостанува а парите сами ќе си дојдат (се разбира ако успееш)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42.971
Мислења
890.087
Членови
31.719
Огласи
214
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно