• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Колку ви трае батеријата на вашиот смартфон?

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
148
160

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.915
2.871
Скопје
Што стори 6 и пол саати на Јутјуб. :oops: Лорд оф д рингс трилогија да не гледаше?

Одличен резултат. (y)
Ај сеа - сите ние реално по 6 саати на Јутуб сме ...можеби 2 од нив се поминати на музика :)
Одличен резултат - се слагам..
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.386
16.475
Samsung A52s

SmartSelect_20221004_164250_Device care.jpg

Инсталирав Open Camera и таа ми изеде прилично многу батерија. Сигурен сум дека ќе извадеше минимум 9 часа.

8 нека вади, на коњ сум.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.434
30.402
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.434
30.402
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.386
16.475
Great, ама ова не е стандардна батерија, него best case scenario

7 треба да е просек
Сакаш да кажеш дека отскокнувам, така?

Ваљда ова е така зата што не користам социјални апликации (на пример Facebook го користам преку browser)
Исто така во овие прекрасни саати нема ниеден разговор на Messenger со видео (или пак Viber)

Како што гледаш, најмногу суксам на Јутубе и Вивалди. Но сепак, за мене лично се над 6 часа е чиста премија.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.434
30.402
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Сакаш да кажеш дека отскокнувам, така?

Ваљда ова е така зата што не користам социјални апликации (на пример Facebook го користам преку browser)
Исто така во овие прекрасни саати нема ниеден разговор на Messenger со видео (или пак Viber)

Како што гледаш, најмногу суксам на Јутубе и Вивалди. Но сепак, за мене лично се над 6 часа е чиста премија.

Сакам да кажам твоето сценарио на SOT не е репрезент за сите, и просечен SOT на тој уред треба да е околу 7h.

Иначе да социјални мрежи ја прават сол батеријата, со нив ќе дојдеш на околу 7-8.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.635
3.657
Ресен
Многу е важно на кое осветлување работи екранот. Овде трошка сонце не виде телефонот, во домашни услови, незахтевни програми за разлика од социјални мрежи.

Не се мерила поединци како нас или некој што може да ја исцеди истава батерија за 4-5 часа.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.386
16.475
Многу е важно на кое осветлување работи екранот. Овде трошка сонце не виде телефонот, во домашни услови, незахтевни програми за разлика од социјални мрежи.

Не се мерила поединци како нас или некој што може да ја исцеди истава батерија за 4-5 часа.
Auto brightness
Реално го користев за оние 11 часа SoT. Во најлош случај не е под 9 часа

Немам намера да се фалам или пак да го лажирам со минимум светлина оставен во темна соба па да врти Youtube .

Било кој што ме познава на форумов знае дека Samsung не ги можам (можев!) и од петни жили се трудам да му најдам мана на телефонов. Сериозно ви кажувам.
Освен некои ситни замерки во UI-во (по кривица на Android претпоставувам) и ситници со нотификациите од Messenger и Viber немам други замерки

Влетав со тешки предрасуди и кон телефонов и кон брендов. Го зедов затоа што морав да земам телефон (на претходниот толку му падна батеријата што не можев да истерам ни 3 часа SoT па со мене молкнев power bank насекаде)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.434
30.402
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Auto brightness
Реално го користев за оние 11 часа SoT. Во најлош случај не е под 9 часа

Немам намера да се фалам или пак да го лажирам со минимум светлина оставен во темна соба па да врти Youtube .

Било кој што ме познава на форумов знае дека Samsung не ги можам (можев!) и од петни жили се трудам да му најдам мана на телефонов. Сериозно ви кажувам.
Освен некои ситни замерки во UI-во (по кривица на Android претпоставувам) и ситници со нотификациите од Messenger и Viber немам други замерки

Влетав со тешки предрасуди и кон телефонов и кон брендов. Го зедов затоа што морав да земам телефон (на претходниот толку му падна батеријата што не можев да истерам ни 3 часа SoT па со мене молкнев power bank насекаде)

6:07

 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.989
4.839
Auto brightness
Реално го користев за оние 11 часа SoT. Во најлош случај не е под 9 часа

Немам намера да се фалам или пак да го лажирам со минимум светлина оставен во темна соба па да врти Youtube .

Било кој што ме познава на форумов знае дека Samsung не ги можам (можев!) и од петни жили се трудам да му најдам мана на телефонов. Сериозно ви кажувам.
Освен некои ситни замерки во UI-во (по кривица на Android претпоставувам) и ситници со нотификациите од Messenger и Viber немам други замерки

Влетав со тешки предрасуди и кон телефонов и кон брендов. Го зедов затоа што морав да земам телефон (на претходниот толку му падна батеријата што не можев да истерам ни 3 часа SoT па со мене молкнев power bank насекаде)
Со иста паталска мржња ќе земев с22у, или ете во иднина можда с23 мини. Дај боже да е вака средено и кај нормални корисници. Супер ти држи батеријата.

Ама паталецот во мене ќе каже само едно, "со среќа во секој следен апдејт" и прекрстување и молитва и зејтин однесен пред секое притискање на апдејт.

Инаку, ако го замрзнеш како што е сега, ќе си е топ телефонот. Правилото мое за Самсунг е, "ако е добар не апдејтувај", зошто секој апдејт е мачка во вреќа за батеријата секогаш кон полошо. Ах како нема snapshot, на цел телефон, за да може да си се вратам назад.

Да си најсреќен со телефонот и да ни кажеш по некој апдејт дали е уште вака. Језда без месенџер, инста, воцап, фб, итн можно е да остане добар. Не знам со кои апликации им се договорите за копање крипто.
 

Fidan

Gaining Experience
18 април 2017
46
61
Ајфон 13 про, 95% здравје на батерија. Без штедење на ништо, вифи, блутут, ауто брајтнес… Полнење по потреба, обично секој ден до кај 80-90% не го чекам секогаш до крај да го испразнам или наполнам. Користам доста фејстајм, сум приметил дека многу цица батерија.
 

Атачменти

  • D6639425-8330-432A-B983-F9ADC9EDAD6C.png
    D6639425-8330-432A-B983-F9ADC9EDAD6C.png
    782,6 KB · Прегледи: 25

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.386
16.475
Да си најсреќен со телефонот и да ни кажеш по некој апдејт дали е уште вака.
September security patch, October security patch + не баш јасно објаснети подобрувања + неколку пати апдејти на скоро сите Samsung апликации. Откако го купив некаде околу 27/29 септември

И редовни апдејти на сите апликации од Play Store.
Без бришење на кеш партиции и редовни рестартирања (всушност ниеднаш. Го малтретирам)

Ти пишуе паталецот со 25 гидини искуство со мобилни. From beginning of time

Седи си на иПхоне, дружете се со Сири и "свајпајте надоле" да откриете некоја нова функција која ја имаше уште на Simbian
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.809
Мислења
910.505
Членови
32.540
Огласи
781
Најнов член
AlekJ
На врв Дно