• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Колку ви трае батеријата на вашиот смартфон?

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,354
10,290
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Еве ви Boomer како користи телефон :) си имам лаптоп за се можда попаметно да земам некој помал телефон. Брајтнес е на 90%, дуал сим. 5Ghz WiFi и 4G Redmi note 9 pro

IMG_20211026_184341.jpg
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,413
4,803
Ethermine
www.facebook.com

Goddzila

Gaining Experience
15 март 2018
58
94
Па можно ли е да се толку гадови. Се работи за Poco F1. Батеријата држеше по два дена од кога направи последен апдејт софтверот MIUI Global 12.0.3 Stable едвај пола ден држи. Највеќе ми црпи ко што гледате, Screen (Display) односно, моментално дисплејот е толку темен (не беше пред апдејтот) што те приморува brightness да го зголемиш повеќе како би гледал, особено на дневна светлина (надвор коа си) што атоматски батеријата ти тоне само и со тоа те приморуваат да купиш нов телефон.
Батерија да ти држи 5 часа и 46 минути?!
viber_image_2021-11-01_13-27-31-389.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,794
29,779
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Па можно ли е да се толку гадови. Се работи за Poco F1. Батеријата држеше по два дена од кога направи последен апдејт софтверот MIUI Global 12.0.3 Stable едвај пола ден држи. Највеќе ми црпи ко што гледате, Screen (Display) односно, моментално дисплејот е толку темен (не беше пред апдејтот) што те приморува brightness да го зголемиш повеќе како би гледал, особено на дневна светлина (надвор коа си) што атоматски батеријата ти тоне само и со тоа те приморуваат да купиш нов телефон.
Батерија да ти држи 5 часа и 46 минути?!
Погледнете го атачментот 105708

Ичисти кеш од рикавери.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,794
29,779
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Да го исклучам телефонот и влезам во recovery mode и после во Wipe data? Не сум сигурен како мислиш, ако може подетално да ми кажеш.
Фала тиНе сум сигурен дека ќе работи т.е. дека се уште ја има опцијата ама пробај, ако не од сторејџ ичисти кеш, тргни ги сите апликации од позадина и рестарт

Кога е направен апдејтот?
 

Goddzila

Gaining Experience
15 март 2018
58
94
Направен е апдејтот на 12.01.2020.
Често ги гасам апликациите во позадина што работат. Но не мислам дека они знаат да ја исцедат брзо батеријата.
Ајде ќе пробам со рикавери кеш.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,774
2,446
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Ќе постирам овде бидејќи е посоодветно:

Батеријата е ок, можеби очекував малку повеќе, SOT ептен варира зависно од тоа колку/како го користам, се движи негде 4 - 5.5h, најмногу користам Outlook/Gmail, Chrome, YouTube, Viber, чат пат Insta/FB.
Екранот е на QHD + 120Hz, не знам колку улога играат и двете SIM картици, дали влече некој процент плус ради тоа, ќе постирам screenshot во некоја друга прилика. Исто Always on display користам во одреден дел од денот, наместено преку Bixby routines.

Screenshot_20211115-142721_Device care.jpg

Откако направив рестарт и мануелно оптимизирав во Device care, мислам дека го снема проблемот со Carrier services што цицаше нешто повеќе батерија.

Battery saver се уклучи откако падна под 15%, да не мислите дека го терам цело време :)

@psyside веројатно наредно е да пробам Samsung Internet место Chrome. Јас и онака сум задоволен, скоро 2 дена ми трае батеријата по за мене нормално користење. Плус со 25W полнач се полни од 10-100% за 1 час, а до ~60% за 25 мин. отприлика, така да и кога ќе ми затреба набрзина да наполнам покриен сум.
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,794
29,779
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@MasteR_#0 Најверојатно проблем со сигнал, според претходните скринови...
 

Rac58

Gaining Experience
5 јануари 2017
273
180
Скопје
Користам Самсунг телефон и батеријата траеше околу 6,5 часа СОТ. Пред некој ден на Youtube случајно го отворивив ова видео и бев пријатно изненаден. Откако ги направив сите сетинзи, батеријата сега ми трае околу 9 часа СОТ.

Best Settings to Extend Battery Life for ANY Samsung Galaxy (S21, S20, Note 20) 120Hz 11 Hours SoT​

 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,427
3,162
Ресен
Да не ги пишиш насловите на овие реклами?

Ивестирала ситни пари во Биткоин, сега живее како кралица, дознајте како.

Мајтап на страна, ќе го ѕирнам видеото, баш ме интересира шо како.
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,389
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
A52s... Ептен се разочарав.
 

Атачменти

 • Screenshot_20211221-111127_Device care.jpg
  Screenshot_20211221-111127_Device care.jpg
  187.8 KB · Прегледи: 77

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,487
1,625
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Околу 4 саати, малку е, ама од друга страна се е уклучено :)
 

Атачменти

 • Screenshot_20211225-151850_Device care.jpg
  Screenshot_20211225-151850_Device care.jpg
  260.1 KB · Прегледи: 40

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
86
84
Битола
5 сати сот, до 42% сум досега, а немам гледано филм на нетфликс и плеер (обично ако гледам, сот доаѓа и до 9-10 сати). Ова е на Самсунг а52 обичен, а на а52с, иако треба да е поекономичен процесор, помал сот имам.
Screenshot_20220101-174716_Device care.jpg
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,139
1,599
Неготино
Се надевам дека Андроид 12 ако стигне некогаш ќе донесе подобрување. На раб сум да го шитнам за 10 богородички.
Screenshot_20220107-233317_Device care.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,114
Мислења
877,960
Членови
30,720
Најнов член
DVKL
На врв Дно