• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Колку ви трае батеријата на вашиот смартфон?

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.558
2.012

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
747
909
Скопје
Пууу, толкава тема и пак нема до никаков заклучок да дојде човек. Еве да ви предложам унифициран тест, по кој ќе може порелевантни податоци да извадите. Нормално ќе има разлика зависно на кој што му работи во позадина, али некаква методологија е подобра од никаква.

Инсталирате "PCMARK for android" од плејстор, има во него опција за тест на батерија. Идеално ако се има луксметар да се наместо по препораката осветленост на екранот, во спротивно осветленост на екран на некоја комотна за користење, и нормално полнење телефонот до крај пред да се пушти тестот. Пошто генерално отприлика на 95% полна батерија софтверот покажува дека е фул батеријата, може уште негде пола саат после тоа да постои на полнач за да се извади максимумот. Пред легнување пуштате тестот и сабајле имате резултат. Ја празни батеријата до 20%, и останатите 20% ги додава во сот според просек кој го извадил од тие 80% што ги сркнал тестот.

Добро бе нов телефон изгледа многу има врска - ко ќе го купиш да не ја дополнуваш батеријата од 50-100% - да не играш дури не го наполниш 2-3 пати дури се формира батеријата - можеби затоа некои послабо држат ? Или Самсунг -тоа ти е ?
Немаш формирање кај литиумски батерии, каква си ја добил таква.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје
Пууу, толкава тема и пак нема до никаков заклучок да дојде човек. Еве да ви предложам унифициран тест, по кој ќе може порелевантни податоци да извадите. Нормално ќе има разлика зависно на кој што му работи во позадина, али некаква методологија е подобра од никаква.

Инсталирате "PCMARK for android" од плејстор, има во него опција за тест на батерија. Идеално ако се има луксметар да се наместо по препораката осветленост на екранот, во спротивно осветленост на екран на некоја комотна за користење, и нормално полнење телефонот до крај пред да се пушти тестот. Пошто генерално отприлика на 95% полна батерија софтверот покажува дека е фул батеријата, може уште негде пола саат после тоа да постои на полнач за да се извади максимумот. Пред легнување пуштате тестот и сабајле имате резултат. Ја празни батеријата до 20%, и останатите 20% ги додава во сот според просек кој го извадил од тие 80% што ги сркнал тестот.


Немаш формирање кај литиумски батерии, каква си ја добил таква.

Абе заклучок - Кога ќе купиш нов мобилен - колку и да ти е мерак да чепкаш тестираш и инсталираш на него - воздржи се 2-3 дена..остај - не да се формира батеријата убаво (значи да се потроши до 15% максимум и наполни ја) - а не да го дополнуваш од 50% - и да го наполниш -испразниш 5 пати во 24 саата - па да видиш како ќе држи батеријата.
Значи под „да се формира батеријата убаво„ подразбирам да не ја дополнуваш и малтретираш (трошиш брзо тестови , дополни од 80-100% првите 2-3 полнења). ИМА врска како ќе дополнуваш-празниш првите барем 2 пати - МНОГУ !
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
747
909
Скопје
Абе заклучок - Кога ќе купиш нов мобилен - колку и да ти е мерак да чепкаш тестираш и инсталираш на него - воздржи се 2-3 дена..остај - не да се формира батеријата убаво (значи да се потроши до 15% максимум и наполни ја) - а не да го дополнуваш од 50% - и да го наполниш -испразниш 5 пати во 24 саата - па да видиш како ќе држи батеријата.
Значи под „да се формира батеријата убаво„ подразбирам да не ја дополнуваш и малтретираш (трошиш брзо тестови , дополни од 80-100% првите 2-3 полнења). ИМА врска како ќе дополнуваш-празниш првите барем 2 пати - МНОГУ !
Па да кажам, нема такво нешто кај литиумски батерии. Ако сакаш да не ја малтретираш држи ја на номинална волтажа, или што поблиску до тоа. од 3.6в до 3.85в биле јас што ги имам видено.
Со полнење не до крај, со секој 0.1в помалце од максималната волтажа и дуплираш циклуси(животен век). Ако е по спецификација да речеме 4.2волти полна и после 300 циклуси паѓа капацитет на 80%, со полнење до 4.1в тоа ќе биде после 600 циклуси, до 4.0в 1200 циклуси, итн.
Колку е тоа(волтажата) преведено во проценти зависи од самата батерија/производителот, не е кај сите иста кривата на празнење. Така да некое правило по кое можеш да се водиш ако сакаш максимум да и извадиш без да ти е ептен малтретирање да следиш што како, и да имаш доволно за моменти кога нема да имаш близу полнач, држ ја од 30% до 70%.

Едит: Циклус е влез на ватчасови колку што е максималниот капацитет на батеријата. Т.е. 3 полнења по 33% се еден циклус.
 
Последна промена:

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје
„нема такво нешто кај литиумски батерии„
Јас добро знам дека процесот „формирање„ е само кај оловни акумулатори . Сепак на сите уреди со литијумска батерија во упатството стои „да не се дополнува батеријата од 50% на пример до 100% зошто тоа ќе го намали векот на батеријата „ Литијумските батерии посебно се осетливи на првите 2-3 полнења - нечини да ги преоптеретуваш , преполнуваш или да ги дополнуваш ако се над 30%. Затоа викам многу се битни тие први полнења.А тоа дека помалку од 100% е пожелно да се полнат - подобро е - да (ама незначи дека до 70% треба да ја наполниш - треба до 93-96% најубаво) само и тоа немора зошто самиот систем на полнење има „сенс„ до кој напон треба да се наполни батеријата а да не се оштети.
Мислењето е автоматски споено:

Може за ова малку подетално инфо?
Па ете - само да не користиш апликации ,игри ,спид-тестови што ја оптеретуваат батеријата додека батеријата не се потроши и наполни 2-3 пати барем кога е нова. И да не дополнуваш додека не се испразни под 20%.А посебно тие 2-3 циклуса да не ја полниш со „брзо полнење„
 
Последна промена:

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.538
3.472
Ресен
Па ете - само да не користиш апликации ,игри ,спид-тестови што ја оптеретуваат батеријата додека батеријата не се потроши и наполни 2-3 пати барем кога е нова. И да не дополнуваш додека не се испразни под 20%.А посебно тие 2-3 циклуса да не ја полниш со „брзо полнење„

Првите 2-3 полнења важеа за никел батериите, немам начекано за литиум, затоа и те прашав за подетално, од каде таа информација.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.738
5.306
Добар SOT ама реално ништо захтевно немаш правено.
Па да, немам ништо посебно работено. До душа, секако игри не играм на телефон, само социјални мрежи, музика, разговор, нешто камера и тоа.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.738
5.306
Спутифај пееше цело време преку блутут, видеа гледам ама вчера малку имав пуштено јутјуб.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје
Првите 2-3 полнења важеа за никел батериите, немам начекано за литиум, затоа и те прашав за подетално, од каде таа информација.
Точно дека има разлика од ni-cd батериите - сепак ..
Cap.PNG
 

alderson

Gaining Experience
18 јануари 2018
94
59
Зошто ставате слики како траела батеријата 150-200 часа кога сот ви е 30минути?

Неможам да ве разберам.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1.040
590
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Зошто ставате слики како траела батеријата 150-200 часа кога сот ви е 30минути?

Неможам да ве разберам.


а па сот што е меродавно.... од сот до сот има разлика, месинџер и инстграм вс игрица, видео позив пример не е исто.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје
Зошто ставате слики како траела батеријата 150-200 часа кога сот ви е 30минути?

Неможам да ве разберам.
Зошто ме изненади тоа што трае над 240 часа. Предходните 3 Самсунзи - да не го пипнам - ќе се потроши за 18-24ч .
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.372
1.869
Неготино
Дали сериозно праша „игри на телефон“?

Другар, сум менувал телефони годишно за марвел да можам да играм. 7 години going strong и не се откажувам.
 

alderson

Gaining Experience
18 јануари 2018
94
59
Зошто ме изненади тоа што трае над 240 часа. Предходните 3 Самсунзи - да не го пипнам - ќе се потроши за 18-24ч .

можеби е точно, ама нема значење, може за 2часа да ја изеде ако го работиш, како и да е само глупаво ми изгледаше :)


а па сот што е меродавно.... од сот до сот има разлика, месинџер и инстграм вс игрица, видео позив пример не е исто.

точно, има разлика, но горе-доле тоа е издржливоста, скоро секој корисник ќе користи месинџер, инстаграм, игрица, повици, пораки итн...
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје
можеби е точно, ама нема значење, може за 2часа да ја изеде ако го работиш, како и да е само глупаво ми изгледаше :)
точно, има разлика, но горе-доле тоа е издржливоста, скоро секој корисник ќе користи месинџер, инстаграм, игрица, повици, пораки итн...
Ама јас толку реално и го користам мобилниот - не го постирав тоа со исклучена мрежа, без вифи и на ултра сејвер за вас да ве фасцинирам или да фалсификувам резултати ?
 
Последна промена:

deni.mitev

On your way to fame
7 октомври 2014
796
582
76b5cfc887eb92eaae513a97949e2cd8.jpg


100 повици
4г 80%
19% останато

Iphone 13 pro

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
269
251
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Веќе 3 полнења не користам Инстаграм и батеријата мислам ми трае 30% ако не и повеќе. Ем во deep sleep, ем не сум упалил.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Веќе 3 полнења не користам Инстаграм и батеријата мислам ми трае 30% ако не и повеќе. Ем во deep sleep, ем не сум упалил.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
Инстасрањ и онака на сите андроиди мора да оди во најдипслип и кеннот оупен и оптимајз и се по список. Истото и со Фекалбук. Се оставаат да работат само апликации кои смеат да работат, а тоа се чатови како месенер, воцап, вибер, гмаил, службенмаил и слично. Другото се си оди по патот на Додото.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно