• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Колку ви трае батеријата на вашиот смартфон?

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
574
741
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Samsung A71

efafda870f90a50f0f6598a16e311433.jpg
 
Последна промена:

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.294
3.970
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
S21 Ultra, ова е ненормално :)

Screenshot_20210911-110609_Device care.jpg
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.294
3.970
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Де баш пиши што и како го користиш, ме интересира бидејќи ова едноставно не е можно на QWHD+ и 120Hz.. :)
Qwhd +120hz. Од целиов сот, користен е ~60% на вифи рестото 4g. Наместен ми e auto brightness, a ako сумирам, 60-40 ми е гледање видеа / читање текст, твитер, и останато. Го полнам во генерала ко ќе дојди до 20% па до 100%. Super fast charging ми е уклучено, па за некаде саат +- минута две е фул наполнет.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
S21U кај еден тера 3 часа сот, кај друг 11?
Да провери димишков battery health со некој апликација. Од каде ти е купен?
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
S21U кај еден тера 3 часа сот, кај друг 11?
Да провери димишков battery health со некој апликација. Од каде ти е купен?
Самсунг е, нема што да проверува. Едноставно тоа е тоа, како ќе ти се погоди софтверот во моментот, таква ќе биде батеријата. Зејтин и брашно редовно да носиш во претставништвото на Самсунг највеќе помага.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.539
3.474
Ресен
Никако не можиме да искорениме дека СОТ не е мерило за колку добро држи батеријата на исправен телефон.

Дисплеј на макс осветленост (надвор), јачина на мобилна мрежа, 4G/Wifi, процеси во позадина, мејлови и еден куп други работи придонесуваат да имаш “лош“ СОТ.

На Ноте 8 со 4 години стара батерија имам извадено 8-9 часа во викенд, 0 повици/мејлови/пораки, цел ден дома на WIfi и сега погрешно да претставам колку држи, безвеза.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Просек на S21U (лошо и добро погодени) е 7h, пред да зборите како Samsung се криви проверете си квалитет на ,Wi-Fi и 4G сигнал како што спомна @Sharlovski како на работа така и дома, или каде и да поминувате време. Исто така апликации и сервиси, Samsung има убедливо најдобар мулти-таскинг кој бара се да седи отворено во позадина.
 
Последна промена:

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Просек на S21U (лошо и добро погодени) е 7h, пред да зборите како Samsung се криви проверете си квалитет на ,Wi-Fi и 4G сигнал како што спомна @Sharlovski како на работа така и дома, оли каде и да поминувате време. Исто така апликации и сервиси, Samsung има убедливо најдобар мулти-таскинг кој бара се да седи отворено во позадина.
Така е 3ч и 11ч, просек е 7ч. :)
View: https://www.youtube.com/watch?v=hou0lU8WMgo
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.646
11.026
Скопје
Околу 5,5 часа
С20 ултра
како побогу вадите повеќе од 7 часа СОТ

Брајтнес на 25%, јутуб видеа, го гледаат повеќе телефонот од што го фаќаат итн.

Јас со Redmi Note 9 Pro околу 3 часа SOT втор ден вечер (значи скоро 48 часа) батеријата е на ~20 проценти.


Друго што ме мучи е што побогу правите на телефон 7-10 часа?
 

Gecas12

Gaining Experience
27 септември 2019
63
63
Брајтнес на 25%, јутуб видеа, го гледаат повеќе телефонот од што го фаќаат итн.

Јас со Redmi Note 9 Pro околу 3 часа SOT втор ден вечер (значи скоро 48 часа) батеријата е на ~20 проценти.


Друго што ме мучи е што побогу правите на телефон 7-10 часа?
Телефонот ни е тотална замена за лаптоп/пц
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Rac58

Gaining Experience
5 јануари 2017
274
185
Скопје
Што ти е поентата, дека членот лаже?
Не дека лаже туку суши. Батеријата да му беше 10,000 mAh нама да издржеше толкав Сот, на екран од 6,8 инча. Зарем Уито трба да потроши 4,5 часа од Сот. Јас толку знам и се разбирам, но Вие како експерти Ве молам да ми објасните ма мене неписмениот и неверен Тома. Зар не приметувате дека кривата на Сот 30-40% е права, кој заклучок мозе од тоа да се изведе, повторно одговор од експертите очекувам.
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Далеку од тоа дека лаже само условите и неговиот начин на употреба се перфектни за добиениот СОТ.

Јас кажав кој е просекот базирано на исчитани и изгледани рецензии, и заедничкиот заклучок во tech заедницата, 7h , треба да имаш, еве во најтешките услови можеби 6, се под тоа е невообичаено.
Мислењето е автоматски споено:

Не дека лаже туку суши. Батеријата да му беше 10,000 mAh нама да издржеше толкав Сот, на екран од 6,8 инча. Зарем Уито трба да потроши 4,5 часа од Сот.

Така е лаже, и јас што лесно вадев по 9-10h лажам.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.539
3.474
Ресен
Дисплеј на макс осветленост (надвор), јачина на мобилна мрежа, 4G/Wifi, процеси во позадина, мејлови и еден куп други работи придонесуваат да имаш “лош“ СОТ.
Контра овие услови се добива вака, нов A52s, ќе извадев и повеќе ама не го "идлав" цело време. Сакам да кажам, да прекиниме со СОТ глупостите.

Screenshot_20210925-131724_Device care.jpg Screenshot_20210925-131733_Device care.jpg Screenshot_20210925-131745_Device care.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.291
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно