Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Колку троши вашето возило (л/100км)

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.215
4.198
Скопје
hackitfree.github.io
Моето Свифтче од 2021 со не многу внимавање на потрошувачка (реално секојдневно возење во секојдневен сообраќај во град и на автопат до 130кмч (двајца до тројца внатре) ) троши 5.1л/100км .

А еве и едно видео ново каде со еден човек и со внимателно возење троши само ...

View: https://youtu.be/MTIj3f8UE7c


... видете во видеото сами колку :)
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.215
4.198
Скопје
hackitfree.github.io
0-02-05-a38b8e59f5b8ba8fcd717234824576e31d308bed32fe51fb46079a5555adc047_77f595d418f68e83.jpg

Наполнив Скопје кај Румунска пун (Резерварот е 37литри ) - релација Маврово и назад х 2 = 379км - пола резервоар потрошен.
Не сум се обидувал да штедам - спрема сообраќај возено и околу +10км од дозволено ;)
 
Последна промена:

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.215
4.198
Скопје
hackitfree.github.io
Не бе како дизел - Сузуки Свифт Хибрид 2021 !
Порано Маврово баш имам мерено 5.4 трошеше - оваа година многу позитивно ме изненади ( едино што сменив уље Ноември - годишен сервис - може затоа :unsure:)
Само 3400 км има поминато.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.215
4.198
Скопје
hackitfree.github.io
Да бе ќе ги прегреам кочниците така и ќе се утепам - у 3та надоле - двапати бев до таму и назад - ова е просек на двете патувања и враќања - првиот пат нагоре за саат и 15мин стигнав - 5.8 л/100км беше ..
Пак ќе одам утре задутре па ќе видиме што ќе каже ко ќе се вратам .:)
Мајлд Хибрид е затоа - кога забрзуваш вклучува ел мотор мал и подпомага - бутка со 3-10кс (негде пишува дека 3 негде 10кс зависно од верзија - не сум сигурен колку има сила ел моторчето)
Штом одземеш гас - си ја полни батеријата под седиште што е. Ете види во видеото - човекот успеал 4.7л/100км да извози (и брда и градска и отворен пат комбинирано)

 
Последна промена:

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.077
4.608
B180 CDI, 2000ccm, 80KW, 109Hp. Град просек годишен 9,±1 лето зимо. Отворено макс 5.5л со 4ца и клима нонстоп.

Sent from my ТЕЛЕФОН using Tapatalk
 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
443
585
Застава 101, плин 12литра. Бензин не сум тестирал изваден е резерварот.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.215
4.198
Скопје
hackitfree.github.io
Застава 101, плин 12литра. Бензин не сум тестирал изваден е резерварот.
Толку и Шкодата моја Фелиција - 12л плин - значи не можат помалку да трошат (градска барем) - јас се мислев многу троши - сменив и расплињача и црева :(
 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
443
585
Толку и Шкодата моја Фелиција - 12л плин - значи не можат помалку да трошат (градска барем) - јас се мислев многу троши - сменив и расплињача и црева :(
Кога беше плинот 30/35 се трпеше. Ама сега 50...
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.215
4.198
Скопје
hackitfree.github.io
Кога беше плинот 30/35 се трпеше. Ама сега 50...
Што да се прави - божем да се искористи Шкодата од овде до онде - да не го кршам Сузукито ...

Работата е што плинот ослободува многу помалку енергија од бензин - така да колку пари - толку музика.
Еден таксист ми рече дека „би требало „ 9л да троши градска ако Се е супер наштелувано - ама изгледа тоа може само со рестрикција на плин при што губиш на влечна сила (пример место 50КС колата ќе биде 25-30КС) .
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.123
Мислења
975.105
Членови
35.432
Најнов член
Luka Milevski
На врв Дно