• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kолку струја троши вашиот компјутер?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Доколку сакате да пресметате колку струја троши вашиот компјутер, посетете ја страницата www.thermaltake.outervision.com , внесете ги компонентите од вашиот компјутер и апликацијата ќе ви ја пресмета потрошувачката на енергија на компјутерот. :)

Според пресметката, мојот AMD Athlone 64 3000+ испадна дека троши 310 W. :rolleyes:
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
329
Браво брат најдобар си со АМД процесорот. Најдобар е. Инаку ова линкот е закон бе. Некаде околу 120 вати ми даде потрошувачка. :ermm:
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
За мојот вика 330W:)
Само незнам дали се пополнав точно.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Доколку сакате да пресметате колку струја троши вашиот компјутер, посетете ја страницата www.thermaltake.outervision.com , внесете ги компонентите од вашиот компјутер и апликацијата ќе ви ја пресмета потрошувачката на енергија на компјутерот. :)

Според пресметката, мојот AMD Athlone 64 3000+ испадна дека троши 310 W. :rolleyes:
Mala korekcija.........koja i ne e bas mala:)
Vo vati se meri moknost a ne potrosuvacka na elektricna energija, kaj lugjeto primer se meri vo Djuli (Joule):)

Elektricnata energija se meri vo watt/hours(watcasovi)
(1 kW·h)(1000 W/kW)(3600 s/h) = 3,600,000 W·s = 3,600,000 J = 3.6 MJ

Inace spored parametrite mene mi ispadna moknost od 216W
 

Атачменти

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
trakilaki да не си претерал малку со физика??? точно моќност се мери со вати ама и испорачанате енергија до секој корисник се мери во кило вати или мега вати така да од сета физика тука нема потреба. пресметувањето си е точно
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
trakilaki да не си претерал малку со физика??? точно моќност се мери со вати ама и испорачанате енергија до секој корисник се мери во кило вати или мега вати така да од сета физика тука нема потреба. пресметувањето си е точно
Greska si druze ne se meri vo vati........tuku vo vat casovi.
Taka da na smetkata za struja ti pisuva ......imas potroseno tolku i tolku kilovat casovi:)
Lugjeto mnogu gi mesaat ovie raboti.
Kako i da e produzete so temava da ne ideme mnogu offtopic. Ova bese edna mala zabeleska posto mislam deka site nie ovde na forumov sme malku pointeligentni i treba da gi znaeme rabotive. A ne se raboti za neznaenje tuku do zabuna......koja ne bi trebalo da pretstavuva nesto strasno ......tuku zaradi opsta kultura da se znae:D:bravo:
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
693
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
kaj mene ispadna 303 W samo ne sum siguren za kulerot kolku mm mi e jas staviv 120 mm aj kazete kako da vidam !
 
  • Ја почнал/а темата
  • #17

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ova bese edna mala zabeleska posto mislam deka site nie ovde na forumov sme malku pointeligentni i treba da gi znaeme rabotive. A ne se raboti za neznaenje tuku do zabuna......koja ne bi trebalo da pretstavuva nesto strasno ......tuku zaradi opsta kultura da se znae:D:bravo:
@trakilaki
Точно е тоа дека во вати и киловати се изразува моќноста на електричните уреди. Е сега според моќноста се одредува колку струја троши апаратот, нели, повеќе киловати поголема потрошувачка на струја. Намерно не напоменав во првиот пост дека ватите треба да се претвораат во ампер-часови за да се добие потрошувачката, за да не ги усложнувам работите непотребно. Сосема е доволно според моќноста (Ватите) да добиеме претстава кој компјутер колку струја троши.

Мислам дека нема потреба да ги замрсуваме работите и да навлегуваме во законите на физиката. И самиот како што кажа сите ние сме тука интелегентни и имаме претсатава како оди тоа.
Поентата ми беше онака ориентационо да си види секој колку изнесува моќноста на хардерот и сразмерно да си има претстава колку троши енергија.
Ете на пример за мојот компјутер испадна дека има моќност од 310W, па знам дека отприлика мојот компјутер троши струја колку 3 сијалици од 100 W. :rolleyes:
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Плус додадете за Мониторот.....(троши и тој една кофа струја-LCDto ми троши околу 50w:))
Исто така вариабилен load на процесор/GPU : Speedstep, cool n quiet итн

на пример имам dynamic energy saver на Плочата - не само што се намалува cpu брзината туку се регулира и волтажата со намалување на бројот на фази. И поновите графички динамично се уклучуваат/исклучуваат по потреба.

Тоа е мислам само за отприлика да знаеш што PSU ќе ти треба а особено амперажата на 12v линијаta(те)(за GPU).....
Добра реклама на Thermaltake:)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
За компјутерот како компјутер потрошувачката на струја преку вакви работи неможе точно да се пресмета туку зависи и од оперативниот систем и апликациите кои работат во моментот. Истотака зависи од оптеретеноста на процесорот и колку се користи неговото време во работа, дали ЦДромите вртат или одмараат, колку има зафатено РАМ меморија а колку слободна и ред други работи. Ако сакате да видете колку ви троше компјутерот во моќност земете ват метар и поврзете го во сериски па споредете ги резултатите со тие од таа веб страница
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
241 W
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,921
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно