• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Колку се продава конфигурација со овие спецификации

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
Колку се продава лап-топ конфигурација со овие спецификации

dual core 1.8 + ghz
ram 2gb+
250hdd(5400+ rpm)
dvd/rw


Одприлика ги одредив. Фала ви многу.
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
Да за лаптоп се работи, заборавив да напишам.
марката не е битна(нормално се бара квалитет ама не огранучувам една марка). Иначе лаптопов треба да трпи обработка на документи, нет и одвреме навреме по некоја игричка(најчесто cs).
 
M

Mr.Alien

Гостин
Уште една дигресија - под Dual Cоre подразбираш Core Duo, Core2Duo или двојадрен AMD?
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
Не се разбирам од хардвер многу.
Веројатно core 2 duo пошто некако најзастапен ми е па ваљда е најдобар.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Види, прашањево ти е премногу генерализирано. Лаптопови со компонентите кои ги наведе ги има со цени од 24-25.000,оо па се до околу 50.000,оо денари.
Значи, зависи од моделот на процесорот, рамот, дијагоналата на мониторот, дополнителната опрема......
Ако наведеш до која сума си спремен да платиш, многу полесно ќе ти помогнеме....
Поздрав.


Или....еве, погледни....отприлика ќе знаеш на што си.
http://www.anhoch.com/ponuda/cenovnici/
http://www.riversoft.com.mk/www/ind...art&page=shop.browse&category_id=30&Itemid=26
http://www.amc-emarket.com.mk/classification.asp?ClassID=1900010000
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
ај кога веќе се зборува за кулување на лаптоп
едно прашање да не отварам нова тема

искуства од каде е најдобро да се земе лаптоп
гледано исти конфигурации/цена.

позз
 
M

Mr.Alien

Гостин
@Metalgear

Па, тука, во фирмиве чии ценовници ги наведов. И во МП Компјутери, чиј сајт во моментов е Under Construction. Ѕирни и во НЕОКОМ.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
во риверсофт и амц не најдов нешто што ми упадна во очи
во анхоч
TOSHIBA SATELLITE PRO A200-1Y7 53880 ден.
TOSHIBA Satellite L300-C2D 2.0 41180 ден.
TOSHIBA SATELLITE Pro A300 C2D 55480 ден.

и неоком има само 2 HP кои некако не знам не вредат

Не знам не сум толку прател со цените
но дали е ок цена на тија конфигурации

претежно е за Adobe пакет работа и за програмирање
такој да која и да е конфигурација рам ке е 4 гига
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Toshiba L300-11M
Овој лап топ ги има истите спецификации како што ги бараш цена 31,500 денари (со адсл) 34,000(без адсл) во T-Home
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
гледано дека е претежно за графичка обработка
дали е добро да се инверстира во Core2duo или во core duo

некако амд процесорите не ги сакам
сум имал доста лошо искуство со нив на desktop машини

сепак поголемо внимание посветувам на процесор
рам ке си доставам :)

гледано вака генерално
цените на анхоч се поголеми од останатите
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
947
969
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
@MetalGear

AMILO Pi2550 C2D T8100([email protected] FSB800 ) i965PM/15.4" BrilliantView/webcam/[email protected] /320GB SATA HDD (5400rpm)/DVD±RW±R DL/ATI Mobility™ Radeon® HD 2400 256MB up to 768MB / modem 56k V.92/10/100/1000Mbps LAN/Wireless 3945 ABG/ 3x USB 2.0 ports, 1x DVI-I,1x ExpressCard slot (34/54mm)/1x SPDIF/1x 4-in-1 card reader SD/MS/MMC/MSPRO/ VISTA Home Premium / 3.0kg / 4-cell LiIon-Battery 4400mAH up to 2.5 hours/ 1 year warranty collect and return

52 000 u mebius i uste u dve firmi go vidov so taa cena

P.S.
procesorot e zakon 45nm, 35W trosi maksimum i 3MB cash. AMD procesori za lap top ne doagaat so poise od 1MB cash
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
2ра конфигурација која вреди да се погледне
една е со пониска цена но добар сооднос цена/квалитет.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.148
Мислења
891.568
Членови
31.490
Огласи
25
Најнов член
julioschneider
На врв Дно