• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Колку се користи VB 6 ?

• Ја почнал/а темата

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Долго време имам работено BASIC уште со QBASIC под DOS во основно. После VB 3 па 5 па 6 и застанав да програмирам баш кога колегите допрва почнуваа да ги пишуваат првите програми во Pascal на факултет :)

Ме интересира колку има потреба од овој јазик пошто прилично го згазија другите решенија... VB.NET не сум го пробал иако сите ми викаат „C# земи си“

Последниве години повеќе забегав во другите компјутерски области, помалку програмирање, но многу ме интересира прашањево.

M

Mr.Alien

Гостин
Ме интересира колку има потреба од овој јазик пошто прилично го згазија другите решенија... VB.NET не сум го пробал иако сите ми викаат „C# земи си“
Донекаде сам си одговори на прашањето.
Visual Basic e добар, сеуште можеш да направиш употребливи апликации со него, но времето му мина. "C" е во "мода" денеска.
Кога увидов дека нема леб во програмирањето, го баталив VB, и успеав и да го подзаборавам (не дека нема пак да го совладам). Почнав едно време со "С" и на тоа остана. Но, како ми се чини, ќе морам да продолжам со "C".

deXterche

Intern
19 септември 2007
27
0
Се користи сеушто по факултети и школи како "загревање" првите години (најверојатно ради поразбирливата синтакси, или незнам што?:S). Не верувам дека добар програмер би работел во VB кога има голем избор на далеку понапредни програмски јазици. Веќе ако одиш на мајкрософт технологија, усмерисе на C#, причини? Зарем треба да се набројат :)

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,667
183
www.zeroscience.mk
Сум користел Visual Basic и некогаш уште од време на време користам...но дефинитивно како што кажа Mr.Alien можеш да почнеш со C/C++ ;)

KKK

Баниран/a
26 октомври 2007
37
0
Се што има во зборот basic не би ви го препорачал. Од таквите јазици никогаш нема да научите програмирање.
Јас би ти препорачал C#, feel the power :)

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Jas mislam deka sekako ke ti bide od korist, bidejki kako sto kaza i nekoj drug na temava toa ti e osnovata, a ponatamu mozes da se nadgraduvas.

• Ја почнал/а темата

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Имам работено и другијазици иако немам навлезено. Убавината е со VB што за брзо време ќе се осетиш како програмер, релативно е лесно да направиш нешто, но баш поради тоа ќе удриш во плафон..кога ќе ти притребаат некои работи / аспекти кои VB не може да ти ги понуди. Ок C# ќе пробам или нешто open source за веб

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Можеби C# е денеска во мода, но мислам дека иднината му останува на .NET. Во принцип и јас би ти препорачал C# пред VB, поголеми можности, повеќе работни места...
Јас имам желба да научам ASM но има време, за сега се држам до VB иако планирам да преминам на C#.

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Visual Basic

Visual Basic е арен и C е доста добар ама во последно време слусам дека
многу се барала java.Изгледа дека му помина и на C времето.

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Visual Basic е арен и C е доста добар ама во последно време слусам дека
многу се барала java.Изгледа дека му помина и на C времето.
kako moze da mu pomine vremeto na C, toa sto mozes u C nemozes da go napravis vo java i obratno, taka da nemoze da se kaze deka mu e pominato vremeto na bilo koj jazik....

a toa sto se bara java vo makedonijava e druga rabota...

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Na nishto ne pominuva vreme. Nauchi VB ako sakash, ke ti koristi. Uchi si i Pascal ako sakash, i negovoto vreme ne e pominato. Ima lugje pravat chudesi so nego, ednostavno zatoa shto si go znaat zanaetot i taka im e najlesno.

A, vekje ako sakash da pratish trend togash prethodnite odgovori ti posochija.

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
Факт е дека .NET и Java се доминантни развојни платформи во моментов, но VB сеуште е доста користен. На planet-source-code.com (архива на изворни кодови од повеќе јазици) вкупниот збир на линии код од VB програмите моментално изнесува 4,856,658 за .NET 515,595 за Java/JavaScript 401,595 што зборува дека VB е сеуште доста користен јазик. Мислам дека VB е доста солиден јазик за програмирање на програми што користат бази со податоци, и голема предност во однос на .NET и Java програмите е брзината на извршување.

• Ја почнал/а темата

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
.... зборува дека VB е сеуште доста користен јазик. Мислам дека VB е доста солиден јазик за програмирање на програми што користат бази со податоци, и голема предност во однос на .NET и Java програмите е брзината на извршување.
Ја кога се ставив прв пат на Интенет (одамна беше) сватив дека VB се користи доста и има голема заедница која е „жива“. Мислам за некои работи е *совршен*. На времето недостатоците му бе што си нараше VB???.DLL да инсталира и слично...ама сега кога ќе споредиш со .net i java..колку библиотеки ти инсталираат за да работат нивните програми!!!

Повеќе од очигледно е дека сите користат алатки за да го развијат програмот што ПОБРЗО но не и да биде НАЈБРЗ..бидејќи тоа е поисплатливо..а и компјутерите се поефтинети..единствено ако работиш програмирање low level..автоматика/embeded/асемблер/C..тогаш е битно колку брзо ќе ти се извршува програмчето

Wizardion

Intern
2 март 2008
111
1
VB 6 i natamu e dosta koristen jazik... Samo shto mu dojde golema konkurencija kako .NET i Java, no toj i natamu vrvi, no ne za dolgo.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,572
Мислења
820,930
Членови
28,236
Најнов член
Bubce30
На врв Дно