1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Колку се користи VB 6 ?

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од Vavo, 28 oктомври 2007.

1. Vavo

Vavo
    Intern

270
    14
    20 oктомври 2007
    Машко
    Долго време имам работено BASIC уште со QBASIC под DOS во основно. После VB 3 па 5 па 6 и застанав да програмирам баш кога колегите допрва почнуваа да ги пишуваат првите програми во Pascal на факултет :)

Ме интересира колку има потреба од овој јазик пошто прилично го згазија другите решенија... VB.NET не сум го пробал иако сите ми викаат „C# земи си“

Последниве години повеќе забегав во другите компјутерски области, помалку програмирање, но многу ме интересира прашањево.

2. Mr.Alien

Mr.Alien
    Гостин

Донекаде сам си одговори на прашањето.
    Visual Basic e добар, сеуште можеш да направиш употребливи апликации со него, но времето му мина. "C" е во "мода" денеска.
    Кога увидов дека нема леб во програмирањето, го баталив VB, и успеав и да го подзаборавам (не дека нема пак да го совладам). Почнав едно време со "С" и на тоа остана. Но, како ми се чини, ќе морам да продолжам со "C".

3. deXterche

deXterche
    Intern

27
    0
    19 Септември 2007
    Се користи сеушто по факултети и школи како "загревање" првите години (најверојатно ради поразбирливата синтакси, или незнам што?:S). Не верувам дека добар програмер би работел во VB кога има голем избор на далеку понапредни програмски јазици. Веќе ако одиш на мајкрософт технологија, усмерисе на C#, причини? Зарем треба да се набројат :)

4. LiquidWorm

LiquidWorm
    Администратор

2,667
    183
    26 Март 2007
    Сум користел Visual Basic и некогаш уште од време на време користам...но дефинитивно како што кажа Mr.Alien можеш да почнеш со C/C++ ;)

5. KKK

KKK
    Баниран/a

37
    0
    26 oктомври 2007
    Се што има во зборот basic не би ви го препорачал. Од таквите јазици никогаш нема да научите програмирање.
    Јас би ти препорачал C#, feel the power :)

6. staki

staki
    Intern

147
    3
    26 Јуни 2007
    Jas mislam deka sekako ke ti bide od korist, bidejki kako sto kaza i nekoj drug na temava toa ti e osnovata, a ponatamu mozes da se nadgraduvas.

7. Vavo

Vavo
    Intern

270
    14
    20 oктомври 2007
    Машко
    Имам работено и другијазици иако немам навлезено. Убавината е со VB што за брзо време ќе се осетиш како програмер, релативно е лесно да направиш нешто, но баш поради тоа ќе удриш во плафон..кога ќе ти притребаат некои работи / аспекти кои VB не може да ти ги понуди. Ок C# ќе пробам или нешто open source за веб

8. Moscow_BoY

Moscow_BoY
    Intern

260
    4
    12 Јуни 2007
    Можеби C# е денеска во мода, но мислам дека иднината му останува на .NET. Во принцип и јас би ти препорачал C# пред VB, поголеми можности, повеќе работни места...
    Јас имам желба да научам ASM но има време, за сега се држам до VB иако планирам да преминам на C#.

9. petar.bt

petar.bt
    Intern

731
    20
    12 Август 2007
    Visual Basic

Visual Basic е арен и C е доста добар ама во последно време слусам дека
    многу се барала java.Изгледа дека му помина и на C времето.

10. _EAX

_EAX
    Intern

827
    6
    17 Август 2007
    kako moze da mu pomine vremeto na C, toa sto mozes u C nemozes da go napravis vo java i obratno, taka da nemoze da se kaze deka mu e pominato vremeto na bilo koj jazik....

a toa sto se bara java vo makedonijava e druga rabota...

11. S

S
    pwnz0r1lla

1,550
    52
    8 Март 2007
    Na nishto ne pominuva vreme. Nauchi VB ako sakash, ke ti koristi. Uchi si i Pascal ako sakash, i negovoto vreme ne e pominato. Ima lugje pravat chudesi so nego, ednostavno zatoa shto si go znaat zanaetot i taka im e najlesno.

A, vekje ako sakash da pratish trend togash prethodnite odgovori ti posochija.

12. CyberLord

CyberLord
    Intern

135
    2
    16 Април 2007
    Факт е дека .NET и Java се доминантни развојни платформи во моментов, но VB сеуште е доста користен. На planet-source-code.com (архива на изворни кодови од повеќе јазици) вкупниот збир на линии код од VB програмите моментално изнесува 4,856,658 за .NET 515,595 за Java/JavaScript 401,595 што зборува дека VB е сеуште доста користен јазик. Мислам дека VB е доста солиден јазик за програмирање на програми што користат бази со податоци, и голема предност во однос на .NET и Java програмите е брзината на извршување.

13. Vavo

Vavo
    Intern

270
    14
    20 oктомври 2007
    Машко
    Ја кога се ставив прв пат на Интенет (одамна беше) сватив дека VB се користи доста и има голема заедница која е „жива“. Мислам за некои работи е *совршен*. На времето недостатоците му бе што си нараше VB???.DLL да инсталира и слично...ама сега кога ќе споредиш со .net i java..колку библиотеки ти инсталираат за да работат нивните програми!!!

Повеќе од очигледно е дека сите користат алатки за да го развијат програмот што ПОБРЗО но не и да биде НАЈБРЗ..бидејќи тоа е поисплатливо..а и компјутерите се поефтинети..единствено ако работиш програмирање low level..автоматика/embeded/асемблер/C..тогаш е битно колку брзо ќе ти се извршува програмчето

14. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    297
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
  15. Wizardion

Wizardion
    Intern

111
    1
    2 Март 2008
    VB 6 i natamu e dosta koristen jazik... Samo shto mu dojde golema konkurencija kako .NET i Java, no toj i natamu vrvi, no ne za dolgo.

Сподели

Вчитување...