Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Колку пари, толку музика… or so they say – или како дојдов до мојот избор на in-ear слушалки [колумна]

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
218
669
www.IT.mk
Колумна на @Oktar

ОК, spoiler alert, за мене решението беа AirPods Pro – ги користам веќе 6 месеци и не претерувам ако кажам дека се best invention since sliced bread! ОK… претерав, не е дека се револуционерни како парна локомотива, нуклеарна фисија или… Даме Груев, али па и sliced bread не е ballpoint pen, јас сеуште преферирам сам да си го сечам лебот зависно од потребите. Али who cares за лебот и пенкалата… и револуционерите… друг е муабетот тука. Слушалчиња, да збориме (или зборуваме) за нив!

Прочитај повеќе @ Колку пари, толку музика... or so they say - или како дојдов до мојот избор на in-ear слушалки [колумна] ⋆ IT.mk
 
28 јануари 2017
1.781
3.990
Ресен
Ме бендиса муабетот, за мој вкус има повеќе од што треба англиски изрази ама то не е толку битно.

И верувам една печатна грешка, си почнал втеретана 2007ма наместо 2017 според ХТЦто и останатите информации.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.051
3.794
Плус-минус истиот пат го поминав и јас, за да завршам на AirPods Pro како daily driver. Проблем е шо интеграцијата со non-Apple производи не им е на завидно ниво, и се губат многу од convenience-oriented функционалностите, ама настрана од то се одличен избор.

@Oktar ако не си ги пробал досега, би ти препорачал да пробаш како стојат со SpinFit врвчиња. Знам дека ќе скокнит некој да речит дека $20 за врвчиња се лудост, ама вредат. Немав проблем со fit на почетокот, ама со овие слушалките се драстично поудобни и многу помалку ги осеќам в уво.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.966
31.076
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не ги сакам Apple ама ги сакам написите/постовите на @Oktar одлично!
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.246
12.355
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Е ова фалеше. Браво за трудот @Oktar

Не дека ми требаат слушалкиве. Нити сум дел од Епл екосистемот. Но после четивово имам желба да си купам еден пар ,чисто за проба и занимација. Да видам што толку ги пофали.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.336
9.078
2018-та е година кога сменив партија и отидов гајтанлес. Тогаш купив од форум Samsung Level Active, еден прилично ок и кул член ми ги продаде нови и неотворени за симпатична цена
Ме има на IT.MK!

Секоја чест за Октар, на крај без разлика дали @psyside ќе признае или не - епл си е епл.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.630
5.517
Колку имаат отидено напред Епл тоа е чудо. Штета што нема ваков прогрес како кај слушалките во некои други работи, како таскбарор, како опција за нормални шорткати на тастатура итн.
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.298
2.992
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7950X3D | ROG Ryuo III 360 ARGB
Motherboard
ROG Crosshair X670E Hero
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | Samsung 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
Kingston FURY™ Renegade DDR5 32GB 6400MT/s
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
be quiet! Dark Base Pro 901
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix GO Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
За музика сум магаре ама добар напис (y)
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.332
5.240
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.403
16.431
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Ме бендиса муабетот, за мој вкус има повеќе од што треба англиски изрази ама то не е толку битно.
Истот чувство го имав и јас кога го препрочитував, ама некако неможев да сменам ниедна од фразите, ми се губеше текот некако со превод.
И верувам една печатна грешка, си почнал втеретана 2007ма наместо 2017 според ХТЦто и останатите информации.
Вистина, сменето.
Плус-минус истиот пат го поминав и јас, за да завршам на AirPods Pro како daily driver. Проблем е шо интеграцијата со non-Apple производи не им е на завидно ниво, и се губат многу од convenience-oriented функционалностите, ама настрана од то се одличен избор.
Не сум ги ни пробал како функционираат надвор од епл светот, ама искрено не ме ни интересира, мене целосно ми ги задоволуваат потребите во моменталниот сетап.
@Oktar ако не си ги пробал досега, би ти препорачал да пробаш како стојат со SpinFit врвчиња. Знам дека ќе скокнит некој да речит дека $20 за врвчиња се лудост, ама вредат. Немав проблем со fit на почетокот, ама со овие слушалките се драстично поудобни и многу помалку ги осеќам в уво.
Толку пари отидоа, па за 20 долари... може да ги пробам, нормално, for science!
Ме има на IT.MK!

Секоја чест за Октар, на крај без разлика дали @psyside ќе признае или не - епл си е епл.
Епа ти ја почна работата, со твоите слушалчиња за 2000 денари, и секако дека ескалираше, а @dekomote ја пушти тука и точната дијагнозата која е.
А @psyside нема да признае вака, ама ја викам да го седнеме во кафана, да се напие убаво, се ќе признае, ќе искочат многу работи од него, ги притискаат :)

@Сите, фала дечки за убавите зборови и за поддршката, мило ми е дека има позитивни реакции, а се надевам дека некому ќе му биде и корисно ова четиво.

Секогаш тука во служба на народот!
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
247
221
По retarded текст одамна немам прочитано. Eww...
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.403
16.431
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Бидејки знам дека има заинтересирани за темава, кои сигурно се прашуваат дали сеуште AirPods Pro ми се go-to слушалки за секој ден и дали има нешто ново, па еве... сеуште се најпобољи и од што си ги сакам, им купив и фенси кутифче, да ги облечам малку и да не се гребат.
IMG_1967.jpg IMG_1968.jpg IMG_1969.jpg

Презадоволен! За само 30 долари!
 

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
336
788
Кочани
sostius's setup  
Processor & Cooler
Intel 13700K
Motherboard
Gigabyte Z790 Aero G
Storage
2x2TB kingston KC3000 2x 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
64GB ddr5 Corsair Vengance
Video card
3070 rtx
Case
Fractal North wh
Mouse
G305, MX master 3
Keyboard
FL ESPORTS FL750
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279q
OS
Win 10
Ти фали кутивчето од лајпертекот изгледа! Вака на прва ептен слично е.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.403
16.431
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Ти фали кутивчето од лајпертекот изгледа! Вака на прва ептен слично е.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Во принцип, Лајпертек е копија на Синхајзер Моментум Тру Вајрлес, види фото
81FaX2+wu2L._AC_SS450_.jpg


али генерално ми се бендисува тој материјал, и на телефонот, да не речам ајфонот, имам таква маска, од PeakDesign
IMG_1686.jpg

Така да, телефонот и слушалките ми се matching скроз :)
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.245
12.053
Скопје
androgaming.com
Во принцип, Лајпертек е копија на Синхајзер Моментум Тру Вајрлес, види фото
81FaX2+wu2L._AC_SS450_.jpg


али генерално ми се бендисува тој материјал, и на телефонот, да не речам ајфонот, имам таква маска, од PeakDesign
Погледнете го атачментот 115831

Така да, телефонот и слушалките ми се matching скроз :)

Ааа небива вака. Мора да исечеш кругче за да се гледа јабуката како иначе? Ќе седнеш на кафе во тренд ќе мислат обичен сељак си :D
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.403
16.431
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Ааа небива вака. Мора да исечеш кругче за да се гледа јабуката како иначе? Ќе седнеш на кафе во тренд ќе мислат обичен сељак си :D

Преферирам да сум латентен сељак, прикриен, барем за евридеј јуз. За специјални прилики, кадешто треба, се знае... идам full on apple fan boy, со транспарентна маска со apple wallet со се!

Screenshot 2022-08-16 at 17.29.11.png
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.551
3.145
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Оффтопик : Стај слика со се глава, за тие што не те знаат како изгледаш, ја замислуваат главата од Брус Вилис. :)
Патем со здравје да си го користиш кутифчето што ти е matchy-matchy со маската од телефонот.
 

StalkeR

Нискоградба
5 декември 2009
5.372
6.509
Ем мислев да го тагнам во темата за жирафа и заворавив. Ама еве сега, тоа новчаникот си плаче за тебе [mention]Oktar [/mention] ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

bicikle

Practice makes perfect
3 март 2018
2.020
1.004
офф:
Очекувам рецензија со ваов квалитет и за протеини :p:p:D
Он:
Nice!
Си екпериментирал со овереар слишалици ? Или можда има друга тема ? Очајно ми треба некој ноис канцелер....
 

bicikle

Practice makes perfect
3 март 2018
2.020
1.004
Поќе ми се за mute него за слушање... ваљда има и поефтини варијанти ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.106
Мислења
955.558
Членови
34.509
Огласи
2.315
Најнов член
Hristijan7
На врв Дно