1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Колку „насилните“ игри придонесуваат за карактерот?

Дискусија во форумот 'Социјален Инженеринг // Физичка безбедност' започната од sojic, 16 Мај 2007.

 1. sojic

  sojic
  Intern

  435
  23
  29 Април 2007
  Ај да видиме ставови и размислувања на оваа тема.

  Значи, има генерално два става:
  1. Доколку детето игра „насилни“ игри (counter strike, и сл.) има поголеми шанси да порасне во „криминалец“
  2. Горенаведеното нема врска. Игрите не придонесуваат за карактерот на личноста.
   
 2. Alek24

  Alek24
  Intern

  83
  0
  18 Април 2007
  Pa dobro ne mora da znaci deka igrite od vidot na counter strike predizvikuvaat da nekoe dete stani kriminalec. Jas licno mislam deka toa e vo samiot karakter na coekot. Eve i jas ko mal sum igral pa sega ne sum nekoj nasilnik. Mislam deka najgolema vaznost ima okolinata vo koja se dvizis i lugeto so koj se druzis.
   
 3. direktor.e

  direktor.e
  Intern

  608
  4
  6 Април 2007
  Mozebi ima nekoja povrzanost, no toa sigruno ne e do toj stepen. Moe mislenje e deka se postrasni filmovite koi se emituvaat otkolku igrite...
  Sepak igrite prodinesuvaat za razvoj na dosta funkcii na mozokot, refleksi, a bogami i IT poznavanje
   
 4. <<ExeCutoR>>

  <<ExeCutoR>>
  Intern

  132
  2
  16 Април 2007
  Jas mislam deka pridonesuvaat, ovie decana od moe malo igraat GTA,MAfija ili nekoj drugi igri i koga se tepaat gi spominjaat i likovite od igrite, bez ramisluvanje mava so kamenja,stapovi pcue dosta postari luge i sl.
  moeto mislenje e deka igrite imaat dosta vlijanie kako i novite crtani so dragonbol,pokemon i nekoj takvi slucni.
   
 5. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Gi imitiraat likovite i se odnesuvaat kako niv.Na zapad ovie crtani se zabraneti.Situacijata tuka e alarmantna.
   
 6. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  63
  1 Март 2007
  Јас би ја одбрал 2ката.
   
 7. Master4e

  Master4e
  Intern

  242
  9
  11 Мај 2007
  ipak zavisi od licnosta najmnogu i drustvoto spored mene. i jas igrav c.s. do pred 2-3 god i sto mi fali?
   
 8. Ata

  Ata
  Intern

  403
  1
  21 Април 2007
  Сависи од човекот нормално.
  Од лично искуство многу имам играно стратегиски игри, и мислам дека се развиваат одредени вештини до одреден степен.
  Премногу играв Givilization на времето, и мислам дека од играта може премногу да се научи, јас барем почнав да го гледам светот и актуелните настани со поинакви очи.

  Мислам дека понегативно влијаат цртаните од типот покемон, дигимон, итд.

  Во наше време гледавме мечето ушко, сега се нешто се тепаат по цртаниве.
   
 9. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  663
  129
  10 Мај 2007
  Сепак мислам дека е до човекот.На пример до пред некое време играв котор па не ме гледаш да праам лајтсејбери, нели ? а има и такви што прават.
   
 10. igorkrst

  igorkrst
  Intern

  400
  1
  13 Јули 2007
  Сигурно делува на оние што се „потенцијални“. На оние со нормално детство и семејство не верувам дека ќе има некој ефект. Се сложувам со Ата за стратегиите. И така го тепаш времето барем да научиш нешто. На пример: дека сите војни се водат за ресурси...
   
 11. Ata

  Ata
  Intern

  403
  1
  21 Април 2007
  И како е битно да ја креираш политиката 100-200 години унапред, и како ќе го натераш некој да нападне некоја држава што тебе ти е стратегиско место , па ти во одбрана на неа, тие како херој , пријателска држава, и онда ги користиш како што ти треба.

  А тоа за ресурсите, сварно е супер. Како се развиваш и сакаш да изградиш атомски, ти нема ураниум, и гледаш на мапата да најдеш некоја слаба држава со многу ураниум, правиш коалиција со останатите (пошто ти си најмоќен и воено и финансисики, нешто ко САД сега, и сите играат како ти ќе водиш) ја напаќаш, осносно го заземаш делот кој ти е потребен, дури нема потреба од заземање на градови, можеш само да влезен на негова територија, поставуваш војска околу ресурсите, ги црпиш, се повлекуваш, и склучуваш примирје, а потоа развиваш дипломатски ресурси.

  И ова се се случува во една игра. Не ви звучи премногу реално.
  Како нешто слично да се игра на денешнава сцена.

  Ако е игра, премногу вистина има во тоа.
   
 12. S

  S
  pwnz0r1lla

  1,550
  52
  8 Март 2007
  Se okolu nas uchestvuva vo gradenje na karakterot, a krajniot rezultat zavisi od kritichkata misla na chovekot :)
   

Сподели

Вчитување...