1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Колку меморија за колку резолуција? (GPU)

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од RagingDemon, 22 Јануари 2010.

 1. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,245
  24 Март 2009
  Машко
  Насловот е малку глуп, ама вистинит :).
  Значи сакам да прашам која би била максималната резолуција или големина на монитор за графичка карта со 512Mb RAM, и графичка со 1GB RAM?
  Затоа што и такви теории имам читано на форумов :)
   
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Прашањето е многу релативно и тешко може да се даде конкретен одговор. Порано немаше некоја разлика од 512МБ до 1ГБ. Дури имаше случаеви кога картичките со 1ГБ имаа послаби резултати од оние со 512МБ. Би рекол, за повеќето игри до сега до резолуција од 1900Х1200 со 512МБ немаше проблем. Но се чувствува промена кон нагорна линија во поглед на критериумите зашто огромен број на понови картички се екипирани со 1ГБ, па производителите на игри ќе го поставуваат 1ГБ за неопходен. На пример ГТА4 веќе од поодамна бара повеќе од 512МБ на картичка за повисоки детали на графика дури и на 1680Х1050. Генерален заклучок би бил: до 1680X1050 и пак некако се јаде ако парите се проблем. Но за повисока резолуција 1ГБ е најтопло препорачливо па би рекол и неопходно зашто сметам дека иднината дефинитивно тоа ќе го налага.
   
 3. minimoog

  minimoog
  Intern

  317
  16
  14 Јули 2007
  Пред се зависи од играта, резолуцијата, и на колку семплови е антиалиасингот.

  Поправилно би било прашањето: <одбери игра> за таа <резолуција>/<антиалисинг> дали е доволно 512 или 1 гига меморија.
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Генерално за поновите игри некоја граница би била 1600x1200 додека за постарите (незахтевни игри не игра толкава улога резолуцијата)

  Сепак ќе зависи и од тоа колку аа ќе користиш и за кои игри се работи како што веќе ти кажаа Гокица и Минимуг.
   

Сподели

Вчитување...