Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Колку графички сте поседувале, а колку ви рикнале во животот?

Дали ви рикнала графичка картичка некогаш во животот?

  • Да

  • Не


Резултатите ќе бидат видливи по гласање.

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.380
9.196
1x Asus Directcu II GTX 650 Ti 1GB GDDR5 нова купена во 2016 продадена во 2018
1х Gigabyte Gaming G1 GTX 1060 3GB нова купена во 2018 уште ја имам и е исправна
6x Sapphire Nitro+ Mining Edition RX 470 4GB Купени половни во 2020, сите се исправни, првиот газда ги купил нови од кана во 2017 за 400 евра парче (allegedly)
4x Sapphire Mini ITX 570 4GB Купени половни во 2020, продадени во 2021 сите беа исправни при продажба.
1x Asus Dual RX 580 4GB Купена половна во 2021 продадена во 2022.
1x MSI Aero GTX 1070 Купена половна во 2020 продадена во 2021.
6x Sapphire Pulse BE и 1х Gigabyte Gaming OC RX 5700 XT Купени во 2023 половни сите исправни.
6x PowerColor Red Devil 6800 XT Купени во 2023 половни сите исправни, дел продадени дел во мене.
5х XFX MERC 319 6900 XT Купени пред некоја недела половни сите исправни, дел продадени дел во мене.

Досега ниедна карта ми нема цркнанто и со надеж така ке остани, само две карти имам купено нови и криво мие што сум фрлил дупло пари а можев да ги земам многу поевтино на старо.

Од сите карти во компјутер лично сум ги користел само: GTX 650 Ti, GTX 1060 3GB, RX 570, RX 580, RX 5700 XT и RX 6900 XT.
Добро сеа не праи вака, @Pane24 да почне да пишува до утре листа ќе праи
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1.090
1.667
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1.090
1.667
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка

DACIA

Gaining Experience
5 јули 2015
131
198
1. Geforce 2 100/200 MX така нешто беше ПЦ купен 2002
2. GT 740M 2gb од лаптоп
3. RX 580 4gb
4. Се чека апгрејд
 

D.P.R

On your way to fame
22 октомври 2016
707
502
USP Tucson
Добро сеа не праи вака, @Pane24 да почне да пишува до утре листа ќе праи
Не беше понетата на постот да се споредам со некој или да се пофалам, туку да покажам дека половниите карти ако се чувани траат со години без разлика дали биле копани или не и дали биле "бренд" (Nvidia) или "ѓубре" (AMD).
 

gremlin

Octogenarian/2
18 октомври 2009
2.860
2.384
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800X - CM ML240L V2
Motherboard
Asus TUF B550 Plus
Storage
Samsung 990 Pro 1TB
PSU
1000W Corsair RM1000i
RAM
16GB DDR4 Kingston Renegade 3600Mhz
Video card
Zotac Geforce RTX 3070Ti 8GB AMP Holo Extreeme
Case
CM H500 ARGB
Mouse
Logitech G703
Keyboard
SteelSeries TKL
Audio
Realtek
Monitor
27" Mi 2K 165Hz
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Листата е долга, ќе треба да копам по ЦД дискови да ја најдам ... но првата не се заборава а тоа е Diamond Stealth S540+ (S3 chipset ако добро памтам). Не беше најбрзата на пазарот но со S3 texture compression Unreal Tournament имаше далеку подобра графика од TNT2.
 

alek07

Gaining Experience
25 октомври 2010
54
89
greatest hits:
...
evga GeForce2 mx dual monitor PCI - raboti garant se uste
ati x800 AGP - rikna
ati x1650 AGP - rikna
ati hd3870 PCIe - rikna
ati hd5770 PCIe - rikna
ati hd6850 PCIe - rikna
ati hd7950 PCIe - rikna
ati RX480 4GB PCIe - rikna
ati RX570 4GB PCIe - raboti
ati RX580 8GB - raboti
nvidia 3060 12GB - kaj i da e kje dojde denovive :)
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.368
1.100
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Diamond Stealth беше одлична серија графички 2000+ година. Посебно овој чип беше интересен: Tseng Labs ET4000/W32p
btw овој е чипот: S3 Savage4, јас имав Diamond Stealth64 DRAM (Trio64)
 

alek07

Gaining Experience
25 октомври 2010
54
89
Дали откри зошто ти рикат графичките?
Voglavno od starost :) ..i od eftini PSU. Najcesto zivotot go zavrsuvaa na kompjuterite kaj decata. Oni bas i ne gi pazea kompjuterite i kje javea deka 'ne mi raboti kompjuterot' samo koga kje dojdea do terminalen status. Kaj niv (po hierarhija) odea poslabi kompjuteri so postari komponenti. Poseben slucaj bese edno 'killer PSU' koe rikna tri ili cetiri kartici pred da ukapiram deka e od nego (poslednata zrtva bese RX480 na mojot pc koga se smenivme so PSU, za kratko). Starite graficki go zavrsuvaa zivotot posle povekje godini koristenje. Obicno covek ili kje ja dade ili penzionira grafickata pred da i dojde krajot, ama ete jas ja imav taa srekja da im go sledam vekot na tri razlicni pc-ja po doma niz godinive.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.582
Мислења
965.339
Членови
34.950
Огласи
2.657
Најнов член
PetarTTT
На врв Дно