1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Kolku fps ke imam na ovoj pc??

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од koki_1999, 13 Декември 2019.

 1. koki_1999

  koki_1999
  Гостин

  Dota 2 igram samo, bi mozel da strimam so ovoj build? Lowest settings

  IMG_20191213_152402.jpg
   
 2. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  509
  470
  14 Јануари 2016
  Машко
  На koki_1999 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  776
  705
  31 Мај 2011
  Земи си B450ка и со тоа земи си уште 8гб рам, и hdd. не ти треба x570.
   
  Gaston, Nomad, Arkturus и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  851
  2,193
  12 oктомври 2014
  Машко
  Уште малку поскапа матична најди и таман ќе е ;)
   
  Gaston, -={K-O-R-U-N}=- и на gOJDO им се допаѓа ова.
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,605
  13,857
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Катастрофален билд....

  1) Несразмерно скапа и тотално непотребна матична плоча за билдот. Смени ја со некоја медиокритетна B450 што чини напола, нема ништо да изгубиш.
  2) 1x8GB RAM. Додади уште една плочка, т.е. 2x8GB.
  3) RX570 е античка графичка картичка и не вреди за тие пари. Смени ја со GTX 1650/1660
  4) Напојувањето е oeverkill. Доволно е 500W
   
  На Gaston, kirems, stefan_off и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,650
  1,908
  25 Март 2013
  Машко
  Ич не ти е избалансирана конфигурацијата. Послушај ги советите погоре.

  Од она што не беше кажано е дека

  -куќиштето веќе има напојување (не ти требаат две) а најверојатно нема вентилатори (ти треба барем еден позади, пожелно барем уште еден напред)

  -ryzen 5 2700x ти е најдобрата буџет опција за стимање заради 8те јадра и 16 треда и ти е најдолгорочна инвестиција за парите, прашај дали ќе го добијат во анхоч/нексио

  -Графичка треба да бараш помеѓу rx 580 8gb на старо за под 100 евра, за на ново 1650 super или 1660 super
   
  На Gaston, gOJDO, GGTT1 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 7. koki_1999

  koki_1999
  Гостин

  Go zimam na rati od anhoch, podnesov baranje vejke, pa so saka neka e, se mislam 2 3 meseci vejke

  Ke zemam use 8 GB ram obavezno, a hdd ne MI treba
   
  Изменето од модератор: 13 Декември 2019
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,529
  1,183
  2 Јануари 2012
  На gOJDO и koki_1999 им се допаѓа ова.
 9. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,650
  1,908
  25 Март 2013
  Машко
  Си поднел барање, си поднел, ништо страшно анхоч го интересира прометот. Замоли ги само да направиш промена на компонентите во иста вредност- смени со поефтина матична, а додај рам и подобра графичка
   
  На Pane-G, Rukfash, gOJDO и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. koki_1999

  koki_1999
  Гостин

  Ke pocekam prvo da vidam dali ke mi odobrat.
  Kakva graficka da zemam?
   
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,291
  6,386
  21 Јануари 2009
  nvidia 1030
   
 12. koki_1999

  koki_1999
  Гостин

  Dobro znaci fala vi na site :mad::mad:
  Ke zemam poeftina maticna I gtx 1660 + 8gb ram
   
  На Pane-G, gOJDO, 1s3ct0wN и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  371
  480
  13 Јуни 2012
  Машко
  63 fps, зборам за со последниот patch на dota.
   
  Изменето од модератор: 13 Декември 2019
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 14. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,650
  1,908
  25 Март 2013
  Машко
  @koki_1999 ти стигна ryzen 5 2700x во анхоч и комбинирај по можност со 1660 Super. Потребно е, но ако мора нешто да почека ќе поминеш и со една плочка рам месец-два
   
  На koki_1999 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,184
  646
  12 Април 2017
  Машко
  Јас мислам дека ќе се предомислиш за ХДД-то. 256ГБ не е доволно, самата ДОТА моментално фаќа повеќе од 20ГБ.
   
 16. kirems

  kirems
  Intern

  65
  38
  28 Април 2015
  Машко
  Еве ти нешто вака, со мала напомена.. напојувањето е тро оверкилл ама гледам анхоч се слаби со напојувања, ама то ќе ти остани и некогаш да сакаш некој Ѕвер да прајш. Процесорот ти одбери си кој го сакаш, јас би одел со 2700 ката. Куќиштето е малку поскапо од што си имаш замислено, ама радо би ти препорачал да бараш нешто што има солидна вентилација, зато и ова го препорачвам. Исто така можиш и deep cool kendomen, некогаш ко ќе им стигни на лагер, јас го имам, лади корни и е ептен практично, и е со 5 вклучени вентилатори.
   

  Прикачени датотеки:

  • asd.png
   asd.png
   Големина:
   113.4 KB
   Прегледи:
   61
 17. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  64
  89
  3 oктомври 2018
  Машко
  Ова е мојата препорака. Слаби се со напојувања анхоч моментално па морав ова да го одберам. ХДД ти треба. Куќиштево не е најквалитетно но вентилаторите вршат работа. Со оглед на тоа што ќе го отплаќаш на рати со неколку илјади повеќе добиваш многу поизбалансиран билд од твојот првичен. Убаво разгледај ги опциите на сите членови. IMG_20191214_105957.jpeg

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
  На koki_1999 и kirems им се допаѓа ова.
 18. koki_1999

  koki_1999
  Гостин

  Ke odam vo ponedelnik da vidam dali moze da se smenat delovite
   
 19. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  616
  799
  25 Февруари 2016
  Машко
  Куќиштето е топ , го имам година и пол претивко многу добар билд и проветреност прекрасна. Четири вентилатори екстра, досега работат повеќе од 15 часа секој ден. Добар кабел менаџмент подржува.
   
  На kirems му/ѝ се допаѓа ова.
 20. koki_1999

  koki_1999
  Гостин

 21. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  170
  105
  18 Септември 2013

Сподели

Вчитување...