• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Колку е тражен на пазар c#?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

aleks(c#)

Intern
4 ноември 2008
8
0
bas me iterisira kolku kaj nas e trazen c# kako programski jazik ,kako uslov za vlez na nekoe rabotno mesto
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Па е доста баран, во комбинација со ASP за веб сервиси воглавно.
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Само C# слабо, ама C#.NET, а посебно во ASP.NET се доста барани може да се рече 50% од огласите за работа што сум ги видел.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
хмммз.. Баран е, но како што кажаа само c# не.
Во споредба со C и C++, а последно време и java, губи. Исто така гледам дека доста баран е и Vb.net, но не во голема мера како предходниве.

Така да, ако си се решил на c#, заангажирај се за c#.net.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
C# никаде нема да се бара без .NET, бидејќи е направен како јазик за .NET, исто и Visual Basic .NET. Тие јазици ја добиваат својата моќ во .NET.

Што се однесува за бараност, доста е баран, многу понуди има, обично во пакет одат C#, .NET, ASP.NET и MSSQL.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Сите нови компании кои работат со програмирање 90% користат C#, Basic користат само компании кои имаат започнато проекти многу одамна и ако мигрираат на C# ќе изгубат многу време затоа терааат Basic. Инаку каде што сум читал C#.net Asp.net MS Sql многу се бара за веб,се бара C# и за десктоп аппликации ама не во тој размер.
 

bobmkd

Gaining Experience
18 ноември 2008
362
190
Скопје
C# e najbaran

Според она колку сум прател огласи, C# е најбаран, а без .NЕТ не оди затѕоа што е направен да работи со .NЕТ платформата. Имам сретнато некаде некои информации за комапјлери за C# за Linux во кој случај C# се третира како и секој друг програмски јазик но јас мислам дека моќта на C# е во .NЕТ платформата.
За комплетен девелопер се подразбира познавање на некоја база на податоци (најчесто MS SQL и MySql) a доколку се работи за веб девелопер неопходно е познавање на ASP.NET платформата, JavaScript, AJAX a еве сеа Microsoft почна да ја форсира и Silverlight технологијата.
 

HKD

Intern
16 август 2007
8
0
Според она колку сум прател огласи, C# е најбаран, а без .NЕТ не оди затѕоа што е направен да работи со .NЕТ платформата. Имам сретнато некаде некои информации за комапјлери за C# за Linux во кој случај C# се третира како и секој друг програмски јазик но јас мислам дека моќта на C# е во .NЕТ платформата.
За комплетен девелопер се подразбира познавање на некоја база на податоци (најчесто MS SQL и MySql) a доколку се работи за веб девелопер неопходно е познавање на ASP.NET платформата, JavaScript, AJAX a еве сеа Microsoft почна да ја форсира и Silverlight технологијата.
Се согласувам со ова мислење.

Јас работам во компанија кадешто многу од проектите се на старата платформа на VisualBasic (не .NET), Delphi и C... но последниве години нагло продолжиле да работаат на .NET платформа, се разбира со C# / ASP.NET и MS SQL а поретко и Oracle.

Значи се се оди на .NET бидејќи е децентрализирано и дефинитивно можам да кажам дека .NET платформата ќе опстои на нозе и во следните години. Така да ако сакате во иднина да дојдете и до повисоки плати, дефинитивно учетего концептот на .NET почнувајќи од ADO.NET потоа ASP.NET , не е лошо да се знае и VB.NET (VisualBasic.NET) но сепак препорачувам да учите C# бидејќи сепак Шарпот е направен зa .NET платформата...

Ипак, ќе напоменам... Ако сте за да бидете добар програмер, учете било кој програмски јазик за да ги разберете примарно КОНЦЕПТИТЕ на програмирање... а потоа направете експерти од себе во некој јазик по конкретно.

Поздрав...
 

kkdejan

Intern
23 јануари 2009
6
0
C# никаде нема да се бара без .NET, бидејќи е направен како јазик за .NET, исто и Visual Basic .NET. Тие јазици ја добиваат својата моќ во .NET.
...
Јас како што знам има разлика помеѓу Visual Basic и Visual Basic.NET.
А има ли и разлика помоѓу C# и C#.net ? Има C# како дел од .NET Framework и C# кој не е дел од него?

Сакам да се насочам на .NET програмирање па дали C# би бил добар почеток. Дали треба да научам првин C# т.е дали C# е основата за да после на пример учам ASP.NET или ???
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Јас колку што можам да сватам разликата е во тоа што .NET нуди класи за некои функции понапредни, а синтакстата е иста.
Ако сум грешка некој нека ме поправи.
 

Stru4nak

Gaining Experience
16 април 2007
373
114
Stru4nak's setup  
Processor & Cooler
INTEL Core i7 7700K
Motherboard
Asus Strix Z270F
Storage
Crucial M4 128GB
PSU
CM 620W
RAM
DDR4 3200MHz G.Skill TridentZ 16GB
Video card
R9 290 Tri-X 4GB
Case
Cooler Master Enforcer
Monitor
Asus LED 24"
OS
Windows 10 Enterprice 64bit
Јас како што знам има разлика помеѓу Visual Basic и Visual Basic.NET.
А има ли и разлика помоѓу C# и C#.net ? Има C# како дел од .NET Framework и C# кој не е дел од него?

Сакам да се насочам на .NET програмирање па дали C# би бил добар почеток. Дали треба да научам првин C# т.е дали C# е основата за да после на пример учам ASP.NET или ???
Вака брат синтаксата на на секој јазик c/c++/vb/vb.net/c# и сите други програмски јазици за учење е амалска работа т.е најлесното, но за да размислуваш како програмер е тоа е веќе нешто затоа едно ќе ти кажам земи почни некој јазик да учиш дали паскал дали vb.net дали c++ важно земи и нучи како се програмира како треба да размислуваш за да го решиш одреден проблем па после во кој јазик ќе пишуваш е лесна работа иако сега ако земиш ти за електроника нешто програмирање на микроконтролери сигурно нема на vb или vb.net иако е можно али е илјада пати потешко за разлика со други јазици незнам дали ме свати али ќе сватиш кога тогаш.
Е вака јас почнав со vb.net па во средно учев PASKAL и Delphi и ми беше многу лесно за разлика од другите па сега на факултет учам c++ и не си свесен колку ми е полесно т.е без книга да фатам извадов чиста 9-ка. сега па ти размисли што јазик ќе учиш.
 

kkdejan

Intern
23 јануари 2009
6
0
Може погресшно го дефинирав прашањето, јас имам некое програмерско искуство. Имам програмирано во Pascal, C, C++ а кога спомена микроконтролери имам малку и тука чепкано.

Сакам значи да се насочам многу поозбилно во .NET програмирање, па прашањето ми беше дали е добро да се почне конкретно со C#. Значи, да се почне со C# а после за веб ASP.NET ... нормално и со бази како MS SQL или Oracle. И дали треба да знам C# за да знам ASP.NET т.е која е поврзаноста на овие две работи?
 

roberts

Intern
13 јануари 2009
14
1
vidi...kratko i jasno...
cim imas iskustvo so programiranje pocni vaka...
c# desktop aplikacii tuka ke dobies i osnova za databazi(dali SQL ili Oracle ili ne znam sto drugo se ti e isto)...pa posle web...
znaci pocni so desktop....i ke vidis za nekoe vreme se ke ti stane jasno...i nema da prasuvas vakvi prasanja...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,543
Мислења
859,051
Членови
29,942
Најнов член
taurusmk
На врв Дно