• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Колку е лесно заменување на термална паста?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
290
168
Прашувам бидејќи ќе ми е првпат, едниствен страв што го имам е при сколпување да го ставам кулер малце лево десно и да заврши паста кај што не треба. Причината за заменување на паста е поради високи температури на графичката.

XFX 580 8GB - 1150 core, 2000 memory и стабилен undervolt, core clock е underclocked спрема factory bios кој по дефалт е 1405, 1150 е sweetspot за сите игри што ги играм
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,129
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не е посебна филозофија. Како што ќе ја расклопиш така склопи ја назад, само пази бакарот да не го извиткаш. Не можеш кулерот да го згрешиш зошто има 4 штрафа што не ти дозволуваат да наместиш погрешно. Само осигурај се дека сите 4 ќе ги стегнеш до крај и тоа е тоа.

Исто така битно е колку и каква паста ќе ставиш. Стави квалитетна паста и мала количина точно на центарот на чипот, не повеќе од зрно ориз. Исто така внимавај дали има термални падови врз мемориите, VRM секциите и други елементи. Ако се оштетат термалните падови при расклопување купи нови за да ги замениш.
 

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
537
515
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
HP KU-0316
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
  • Ја почнал/а темата
  • #5

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
290
168
И јас го пратам истиот каналот долго време, пушти линк од пастата?
еве линк од али https://www.aliexpress.com/af/gd900...85cf0f5942c52a2b-1587906456947-01454-5IA3R2PI

а ова од видеото, истиот линк е во дескрипција
View: https://youtu.be/5dTzf6dpCpoИспратено од POCO F1 преку IT.mk форум апликација
 

Chaeld10_8

On your way to fame
29 март 2011
941
758
Веќе ако нарачуваш од AliExpress земиси ваква да те види Господ на подолг период :) јас ја имам и ептен сум задоволен на 775 socket максимум температура што имам видено е 60° а на лаптоп од 75-80°Screenshot_2020-04-26-15-18-59-807_com.alibaba.aliexpresshd.jpeg

Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
 

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
537
515
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
HP KU-0316
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
Веќе ако нарачуваш од AliExpress земиси ваква да те види Господ на подолг период :) јас ја имам и ептен сум задоволен на 775 socket максимум температура што имам видено е 60° а на лаптоп од 75-80°Погледнете го атачментот 86933

Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
Ја имам веке година ипол, пастата е одлична за парите.Само не знам дали пастиве имаат рок на траење?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
290
168
Еве апдејт, сменав паста од 45-48ц idle на 33-37ц idle сега супер е. Искористив оваа GD900 паста супер е според мене и за парите (платив околу $4.60 за 30мл)

EDIT: Термални падови следен пат ќе сменам оти немам при рака а немам друга графичка да користам (падовите беа лом ем валкани ем смачкани)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,546
Мислења
820,290
Членови
28,210
Најнов член
iledimovski
На врв Дно