• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Колку досега имате заработено на интернет?

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Многу генерално прашање... и одговорите можат да бидат многу смешни.

Заработено преку интернет, но како:
- Користејќи го интернетот за вршење продажби?
- Користејќи го интернетот како бизнис поле каде што овозможувате разни услуги?
- Дали заработено само на интернет (електронски) или колку имате заработено со помош на интернет (на пример, заработено со помош на интернет но компензирани офлајн), или дали и двете заедно?
- Колку имате заработено преку он-лајн сервиси како референтски програми, AdSense и сл.?
- Заработено на интернет преку итн....

Кое од горенаведените или ненабројаните?

И зошто мора да биде во долари? Не заработуваат сите во долари, или бараш цифри исклучиво во долари и од која причина би го правел тоа?
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Не сум работел многу време, се откажав набрзо од лични причини, значи во рок од 4-5 месеци... приближно $364,99 и толку, тоа за тоа, идемо даље ;)
 

JimmyKing

Баниран/a
21 септември 2007
49
0
Многу генерално прашање... и одговорите можат да бидат многу смешни.

Заработено преку интернет, но како:
- Користејќи го интернетот за вршење продажби?
- Користејќи го интернетот како бизнис поле каде што овозможувате разни услуги?
- Дали заработено само на интернет (електронски) или колку имате заработено со помош на интернет (на пример, заработено со помош на интернет но компензирани офлајн), или дали и двете заедно?
- Колку имате заработено преку он-лајн сервиси како референтски програми, AdSense и сл.?
- Заработено на интернет преку итн....

Кое од горенаведените или ненабројаните?

И зошто мора да биде во долари? Не заработуваат сите во долари, или бараш цифри исклучиво во долари и од која причина би го правел тоа?

Многу комплицираш.

Еве секој нека каже колку има заработено на интернет и на кој начин. Сумата и валутата сам нека си ја избере односно нека биде онаа во која му е исплатено/пратено.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Чист профит или општ обрт на/подигнати средства? :)

Во најголем број од ситуациите, истите пари подигнати од интернет сум ги инвестирал за да остварам поголем профит.. Навистина незнам точно, да речеме од 15 до 20 илјади долари
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
mnogu delikatna tema ste pocnale. Kako sto kaza D ima vlijanie na mnogu faktori .

isto taka ako se zeme predvid i na andrijeski mislenjeto togas mozebi sum i ja nekade nad $10k ... Cist profit od toa e samo pola. Drugoto e vlozeno vo domaini( 50+ postari od 3 godini), hosting x3 (plakan poveke od 3 god), licenci za vbulletin, plateni se nekoi baneri, dizajni i scrpti.... kako i da e treba da se razmisluva za reinvestiranje a na samo na zemanje cisti pari...
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
Многу комплицираш.

Еве секој нека каже колку има заработено на интернет и на кој начин. Сумата и валутата сам нека си ја избере односно нека биде онаа во која му е исплатено/пратено.

Да, тоа ми беше прашањето, колку и на кој начин. Не е важно дали преку директни продажби, affiliates, whatever...
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Да, тоа ми беше прашањето, колку и на кој начин. Не е важно дали преку директни продажби, affiliates, whatever...

За да им биде појасна темата на луѓето, како што кажа андријески, чист профит или обрт на средства?
 

JimmyKing

Баниран/a
21 септември 2007
49
0
За да им биде појасна темата на луѓето, како што кажа андријески, чист профит или обрт на средства?

PA ako si vodite evidencija i tocno znate kolku ste dale a kolku zemale, objavete podatoci za bruto prihodi, vlozeni sredstva i neto prihodi.

A tie sto saka da kaze ke kaze se sto ima da kaze, nema da prasuva. Ne vi bara covekot finansiski izvestaj za 2007. Kazi tolku zemav, ali i tolku dadov i toa i toa rabotev i gotovo.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
PA ako si vodite evidencija i tocno znate kolku ste dale a kolku zemale, objavete podatoci za bruto prihodi, vlozeni sredstva i neto prihodi.

A tie sto saka da kaze ke kaze se sto ima da kaze, nema da prasuva. Ne vi bara covekot finansiski izvestaj za 2007. Kazi tolku zemav, ali i tolku dadov i toa i toa rabotev i gotovo.

Тоа што го кажа D, е со чиста цел да се подобри квалитетот на самата тема, вака како што е, премногу е општа, како некој да те прашал колку пари си заработил во животот?

Што треба тоа да значи, колку имаш на сметка во банка? Колку имаш кеш? Имот?? Што?

Сигурен сум дека никој од вас незнае ни од прилика колку пари му поминале низ рака во текот на досегашниот живот, дуру и да излезете со некоја цифра најверојатно нема да биде точна.
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Abe mene ova mi izglea kako aj nejkam da kazam.. Jas kolku sto go svativ Dare pobara odprilika da kazete kolku ste zarabotile, sea valda nejke da zastanete pred digitron i da racunate kolku ste vo profit, nego ednostavno jas 100 jas 200 jas 1000, kolku i da e..
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Или не ја разбирате поентата или пак несакате да разберете. Како и да е, погрижете се наредните постови да бидат во контекст на темата. Секој нека си каже според својата математика за тоа колку заработил. :bye1:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Abe mene ova mi izglea kako aj nejkam da kazam.. Jas kolku sto go svativ Dare pobara odprilika da kazete kolku ste zarabotile, sea valda nejke da zastanete pred digitron i da racunate kolku ste vo profit, nego ednostavno jas 100 jas 200 jas 1000, kolku i da e..

Или не ја разбирате поентата или пак несакате да разберете. Како и да е, погрижете се наредните постови да бидат во контекст на темата. Секој нека си каже според својата математика за тоа колку заработил. :bye1:

Во ред.. Само сакавме да појасниме некои работи.. Во секој случај, на еден од моите постови погоре одговорив и кажав цифра.
Вие двајца иако напишавте пост во темава, не одговоривте на прашањето што е поставено, така да, вие сте off topic :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Што се однесува до темава: Колку пари сум заработил од интернет? Само 5 долари и сеуште не сум ги подигнал. :)). За некој посериозен начин на заработка на интернет не сум размислил. Можеби во иднина. :rolleyes:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Ако на пример си заработил $5 a исплаќаат на $50, парите уште не се твои и неможеш да ги земеш..

Токму заради вакви слични работи погоре пробувавме да ја додефинираме темата. Ако некој сајт тврди дека имаш заработено $50000 а ти неможеш да ги добиеш, значи не ти се заработени.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Ако на пример си заработил $5 a исплаќаат на $50, парите уште не се твои и неможеш да ги земеш..

Токму заради вакви слични работи погоре пробувавме да ја додефинираме темата. Ако некој сајт тврди дека имаш заработено $50000 а ти неможеш да ги добиеш, значи не ти се заработени.

Correctomundo!
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.636
182
Точно не знам ама мислам дека се нешто помалку од $1к, заработени претежно преку дизајнирање логоа за период од околу 6-7 месеци, така да ова е чиста заработувачка... кеш на длан не осетив али ок е... ќе биде и тоа :)

Цел за оваа година ми се $30k.
 

virus_

Intern
27 ноември 2007
32
1
Abe mene mi kazaa deka od koka kola na nagradna igra iam dobieno 2 milioni dolari i toa bez nisto da paraam pa so.Sega da ne treba da se raduvam i da castam u naselba.
Luge dodeka tupite mozoko kako da zarabotite so pustanje poraki na nekogo zemete ucete nekoja kniga ili tutorijali od net koj sto utre stvarno mozat da vi pomognat vo zarabotuvanjeto na poveke od 5 dolari.
Iako nemam nisto protiv na ovoj tip na zarabotuvanje interesno e da se proba no neznam dali se isplati gubenjeto na vreme.
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
D, тебе колку ти е чистиот профит заработен и подигнат преку сите можни методи на интернет бизнис заедно? Дај ми детални информации. Баш ме интересира.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
D, тебе колку ти е чистиот профит заработен и подигнат преку сите можни методи на интернет бизнис заедно? Дај ми детални информации. Баш ме интересира.

Штом сум ви ја цел на темата... можевте од одма да си кажете. :))

Чист профит, преку сите можни начини на заработка преку интернет, над 7-8000$. Половина и повеќе од парите се уложени повторно во нови работи и проекти.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.174
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно