• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Колку добро сте запознаени со Вашето право на приватност

  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Интересен квиз на којшто наидов на интернет откако ја разлистував агендата на е.Општество.МК (PDF)

Квизот се вика: "Колку добро сте запознаени со Вашето право на приватност" и е преземен од Дирекција за заштита на личните податоци на РМ

1. Вашите e-mail пораки се тајни и никој друг не може да ги прочита?

Точно или неточно?


2. Вашето „сурфање“ на Интернет може друг да го следи?

Точно или неточно?


3. Државата, откако еднаш ги собрала Вашите лични податоци, може да ги користи за било која намена.

Точно или неточно?


4. DVD-теката во која сакате да се зачлените може да Ви го побара Вашиот матичен број (МБГ)?

Точно или неточно?


5. Ништо не можете да направите за да го спречите рекламирањето по телефон – тоа е неизбежно.

Точно или неточно?


6. Видео надзорот и снимањето не е собирање на лични податоци?

Точно или неточно?
Види ги одговорите

;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно