1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Колку bad sector MAX е дозволено пред hdd да е за фрлање

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од DaDo|BT, 4 Април 2014.

 1. DaDo|BT

  DaDo|BT
  Intern

  258
  13
  21 Септември 2007
  Машко
  едноставно ме интересира оти имам диск кој 1tb +24ssd hot swap на кој сега му прам дијагностика , моментално има >3k bad sectors
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,959
  26,646
  4 Септември 2008
  0.

  Диск со 3K - канта моментално.
   
  На DaDo|BT и gokica им се допаѓа ова.
 3. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,573
  3,512
  11 Декември 2008
  Машко
  Од 5-6 бед сектори нагоре ако не се поправаат воопшто со ниеден програм, би требало замена со нов диск.
   
  На DaDo|BT му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DaDo|BT

  DaDo|BT
  Intern

  258
  13
  21 Септември 2007
  Машко
  :please: некој од форумот да работи во анхоч ? лаптопот е земен од таму уште е под гаранција би требало да го сменат , работата е итна оти детето треба да полага :)

  (за брат ми прам муабет )
  @psyside
  @
  olikomerc
  фала
   
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,453
  12,626
  2 Август 2012
  Машко
  Бекап хитно и директ во Anhoch. Објасни му на сервисерот со што си испитувал. Сепак, тој повторно ќе мора да испита а на брат ти кажи му да не го ака лаптопот додека работи.
   
  DaDo|BT, Costigan_Jr и на uwemi им се допаѓа ова.
 6. Razor-mk

  Razor-mk
  Gaining Experience

  123
  59
  7 Јули 2013
  Машко
  Мала помош ако може.
  Пред неколку дена земав хдд од бувљак за ситна пара, па дајте ми совет како да проверам дали имам бед сетори и како се поправаат доколку има.
  И на кој начин се штетни.

  Барав по јт ама има разни варијанти, која е најдобра - најдобар програм.

  7-ица користам.

  Фала пуно. Поздрав
   
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,453
  12,626
  2 Август 2012
  Машко
  Со HD Tune ќе провериш

  Бед секторите се штетни по податоците и предизвикуваат комплетно губење на функцијата на хард дискот. Тоа се физички оштетувања на површината на дискот.
  Можат да бидат и логички бед сектори (магнетниот запис корумпиран) ама тоа се исправа.

  Физичките лоши сектори не се поправаат. Хард диск не се купува од бувљак.
   
  На Razor-mk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DaDo|BT

  DaDo|BT
  Intern

  258
  13
  21 Септември 2007
  Машко
  @FLEGMA лаптопот ко е купен не е преместен од ладилникот зато и ме чуди зошто се случи ова ( лаптопот е купен почеток на октомври месец 2013 ),иначе цела среќа што сликите и некој битни документи од факс му беа на dropbox :)

  сега е во рацете на добрите луѓе од анхоч се надевам брзо ке го поправат ( т.е. заменат hdd)
   
 9. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Ако не се обвластен сервис за тој лаптоп ке треба да го препратат до обвластен сервис што автоматски ке одеземе повеќе време. Ако заминал на сервис во CT Computers охохооо...
   
 10. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,055
  3,127
  2 Септември 2012
  Машко
  Па јас сум проверувал до сега со "HD tune pro" програмче ,симни го инсталирај го па види.
   
  На Razor-mk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  По закон следува замена. Како што во Т-Мобил ти даваат мобилен да го користиш додека твојот е на поправка. Арно ама...
   
 12. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,573
  3,512
  11 Декември 2008
  Машко
  Однеси го од сабајле во Анхоч на Водњанска, ќе го проверат и ќе го сменат за некој саат.
   
 13. Razor-mk

  Razor-mk
  Gaining Experience

  123
  59
  7 Јули 2013
  Машко
  Го симнав програмчето. Со опцијата error scan - quick scan не ми даде ниту едно црвено квадратче.
  На детално претржување (премногу споро одеше) се скенираше некаде до 20 % (55 минути траеше скинирањето) ми отвори 20 лоши секроти или некаде около 2.8 % и системот ми блокираше целосно, а скенирањето не заврши. Пробав од почеток после 2-3 минути блокира.

  Ај да го опишам проблемот па можеби полесно ќе дојдеме до решение.

  Пред 3-4 дена купив хдд 250 гб на старо. На хардот нема никакви видливи оштетување, си работи нормално без шумови.
  Претходно го форматирав и направив една партиција.

  Е сега проблемот е кога ќе копирам нешто на него пр филм и сакам да го вратам назад на првичниот хдд (имам 2 во пс)
  од 3,4 филма едниот ќе ми го оштети. т.с неможам да го копирам.
  А кога ќе го пуштам дојде до одредена граница и ми блокира плеерот.
  Се надевам дека би е појасно.
  Благодарам. позз
   
 14. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Затоа деца не се купува лаптоп за mission critical работи, како во случајов полагање.
   
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,186
  7,104
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Според мене, и само еден лош сектор надвор од зоната на преместени "reallocated sectors", тоест еден црвен блок е доволна причина да го извадам од компјутер.

  Така од заебанција земав да правам на еден стар диск партиции помеѓу лошите сектори. Детално мапирани, успеав да направам партиции од 10, 20 и 24 GB (дискот е 80), a се измеѓу е unallocated space пун со лоши сектори. Еве го работи и после година дена така да немора да значи дека ако почнал цел ќе се напуни, ама што е сигурно сигурно е.


  @Razor-mk дечко од бувљак пазар не се купуе ни пластично шише а камоли хард диск. Подигни со hiren boot и путши hdd regenerator. Ќе трае многу ама можда и ќе го подопраи. Ако нема спас направи партиции измеѓу лошите сектори и терај го така. Не сите hiren цд-а имаат hdd regenerator, провери пред да симињаш.

  Незнам како ви се уклучуваат работи од тој бувљак директно на машина. Алал вера, ја никад не би ставил никаков дел од таму во мој компјутер. Може дожд го врнело и има уште влага внатре, да направи спој, да расипе и ред други работи.
   
  gokica, Razor-mk, Ace Lud и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Тоа е премногу за хард диск да има бед сектори... зачувај податоците и промени го хардот со нов или побарај на форумов ќе најдеш некој без бед сектори...
  Скен од кај мене вчера.. :)
  05.04.14-04.30.png
   
 17. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,055
  3,127
  2 Септември 2012
  Машко
  Внимателно со хард дисковите ,тоа се едни од најосетливите делови во компјутерот ,и јас не би купил такво нешто од бувљак па колку и да е ефтин.:)
   

Сподели

Вчитување...