• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Која снага (mW-mili Wats) користи кабелскиот модем?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Децки знае ли некој која снага ја користи кабелскиот модем
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
mislev na izlezna snaga vo mW (mili vati) kako sto kaj wi-fi e do 100mW taka me interesira kaj modemot
 

sokolov

Intern
4 јуни 2007
7
0
ники кај кабловски модем нема излезната снага, шо ќе ти.
инаку параметрите за комуникација низ коаксиални мрежи (кабловски) се некаде од 20-30 дБм и праг од -3дБ, ако знаеш што значи ( ја појма неам, хихихи)

Поздрав
Сокол
SkopjeWirelessTeam
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
ники кај кабловски модем нема излезната снага

инаку параметрите за комуникација низ коаксиални мрежи (кабловски) се некаде од 20-30 дБм и праг од -3дБ
Па нели тие се радио модеми и ако нема излезна снага како тогаш се одвива комуникацијата?

Иначе 20-30 dBm ти е еднакво на 100-1000 mW (многу е:LOL: )
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Pobaraj na internet specifikacii za DOCSIS 1, 1.1, 2 ili 3 standardot i kje go najdesh odgovorot.
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Не знам а колку ратота модемита, ап работат до 250mW иако има и такви кои работат на многу погема моќност.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
max 61 dBmV ili 15mW
mala snaga ima i toa ova e maksimalna inace koristi mnogu pomalce od ova verovatno za toa sto raboti na niski frekfencii pa ne e potrebna pogolema moknost
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,758
Мислења
849,946
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно