1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Која програма колку RAM да користи?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од NenadBMW, 26 Февруари 2010.

 1. NenadBMW

  NenadBMW
  Intern

  88
  33
  7 oктомври 2009
  Машко
  Photo editing
  Дали некој знае некое програмче преку кое можам да си наместам која програма колку RAM меморија да искористува? (Паметно нели)

  Јас барав ама не успеав да најдам, ако најдам ќе го ставам во темава па и други да се послужат :rolleyes:
   
 2. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Епа не можеш да лимитираш користење рам на програмата. Нема да може да работи бе машко... логика малце... ако на играта и треба 2 гига рам а ти и даваш 1 ќе работи ?

  Нека ме поправи некој ако грешам.
   
 3. mrce

  mrce
  Intern

  177
  27
  2 ноември 2009
  ja velam obratno.... glupavo ...nali :)

  kako sto ti kaza komander, programata ke roka dokolku ne go dobie ona sto i treba...
   
 4. iq1

  iq1
  Intern

  173
  4
  20 Јануари 2010
  секоја апликација си има свои побарувања кои ако ги ограничиш, нема да можеш да ја користиш апликацијата.
   
 5. NenadBMW

  NenadBMW
  Intern

  88
  33
  7 oктомври 2009
  Машко
  Photo editing
  :zasramen: Чекајте бе малце, ја мислам дека не :glavaodzd: толкава глупост :ups:. :zbunet3: Точно дека ако на нешто му треба рам неможе :Da: му го одземеш ама може да направиш дел од стварите да се сместат во Virtual Memory. A? :isplashen:

  Еве на пример Opera сместува повеќе во Virtual, а Firefox повеќе во RAM... сеа тоа е друга работа ама у таа смисла :zbunet3:

  (Уствари ја сакав Firefox поалце меморија да џопа, барав и за Firefox додаток или нешо али... нишо :sadwalk: )
   
 6. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  796
  210
  24 ноември 2008
  Мислам дека кај јава апликациите тоа е можно, да специфицираш, колку рам да користи jvm-от. Знам дека кај Eclipse е тоа можно, кога во eclipse.ini му специфицираш колку рам да користи, за друго не сум сретнал до сега, а за Firefox-от мислам дека има нешто на интернет од типот како да го оптимизираш да ти користи помалку рам.
   
 7. gokica

  gokica
  Модератор

  8,551
  10,648
  13 Јуни 2009

  Најпаметно и најгосподски е да извадиш една или неколку плочки рам од компјутерот (во зависност од тоа колку имаш). Така ќе наместиш сите заедно да користат најмалку. Чиста работа и глава да не те боли со математики. :D
   
  1 person likes this.
 8. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Епа у тој случај ќе си ја симнеш најновата верзија на Firefox, таа зема помалце рам... и нормално не 20 таба да уклучиш :)
   
 9. NenadBMW

  NenadBMW
  Intern

  88
  33
  7 oктомври 2009
  Машко
  Photo editing
  Еве јас најдов нешто не е баш тоа тоа ама ќе послужи TuneUp Utilities Во овој паќет од алатки (trial 30 days, ќе си најдете сер...) има една таква се вика "Memory Optimizer" што уствари прави програмчево е, од неактивните програми сместени на RAM Меморијата ги префрла во Virtual Memory. Па така доколку нешто не користите во моментот (мислам дека и за некои активни не знам точно како работи), а ви одзема (многу) RAM Меморија го уклучувате ова или го местите автоматски да ја заврши работата за вас.

  Во пакетов од алатки има и многу други алатки па така може ова на секого да му се најде.

  до: gokica - Да бе :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:

  до: COMANDER - Имам најнова верзија ( иначе фала :bravo: )

  до: ChemicalAngel - Пробував не функционираат. Не е тоа тоа.

  Решението е Opera :ermm: добра е само во тоа, ама затоа Firefox има други предности...
   
 10. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  http://www.lifespy.com/2007/firefox-quick-tip-limit-ram-usage/

  http://processhacker.sourceforge.net/features.php

  Инаку можеш да лимитираш колку највеќе РАМ смее програма да користи , но тој број не смее да биде помал од минималните побарувања на програмата.

  Доколку програмата бара отприлика 2гб а работи со минимално 1гб , програмата ќе се оптимизира и ќе сецка со послаб компјутер.А ако имаш јак компјутер , ама сакаш да користи најмалце што може ќе си користиш лимитер и ќе можеш да ја играш на 1гб.
   
 11. NenadBMW

  NenadBMW
  Intern

  88
  33
  7 oктомври 2009
  Машко
  Photo editing
  Истиве ги најдов и јас, тоа првото направив како што пишуваше ама Firefox-от пак си цепа и по 500MB некогаш. А ова второто па незнам како да го користам го рчнав нешо па го избришав, ај ќе го ѕирнам пак.

  Добро ја мислам толку од темава, да не ја должиме веќе безврска, нема веќе шо да се каже. А? Грешам?

  Сепак фала на сите што се потрудија. Идам ја :brmbrm: :D
   

Сподели

Вчитување...