1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Која мобилара во Македонија?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Stefan121, 17 Декември 2018.

1. Stefan121

Stefan121
    Intern

4
    1
    17 Декември 2018
    Машко
    Здраво на сите, ако може некој да ми предложи Мобилара за купување нов телефон, значи гланц нов (Да не е Refurbished или отварана кутија па препакувано итд..) ипак 30-35к не се малку пари нели :)
    Инаку се мислам измеѓу Mobelix и Ledikom.

2. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,192
    6,303
    27 Март 2014
    И во двете мобилари што ги наброја кутиите се отварани шверцувани под јакна од Азија. Кај мене дури немаше ни полнач во кутијата. Морав да чекам уште неколку дена да ми пратат полнач, а купив божем нов телефон неотпакуван. Комедии се мобилариве.

DexTerMAN, DonFrozex и на Speedster им се допаѓа ова.
  3. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

719
    804
    2 Март 2011
    Машко
    Епа Note 9 е 38к наместо 57 ;)

4. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,203
    974
    2 Јануари 2012
    Машко
    Од каде заклучокот дека се од Азија?

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,192
    6,303
    27 Март 2014
    Провери го фирмверот што го има на телефонот. Ке видиш дека е за UAE регион. Има апликации со арапски букви итн.

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,532
    3,545
    1 Септември 2011
    Машко
    Кој телефон сакаш да го земеш?Ако можам ке ти средам,нов неотпакован со фабрички најлончиња да е.

7. Stefan121

Stefan121
    Intern

4
    1
    17 Декември 2018
    Машко
    Iphone 8

8. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

181
    283
    15 oктомври 2013
    Машко
    Мобиком од Битола, кутиите се неотворени, 2 пати сум купувал од таму, презадоволен.

bxxxn, Speedster и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  9. krema

krema
    Professor

8,842
    8,589
    24 Јуни 2009
    Машко
    Пакувањето е најмал проблем, у дуќан ќе ти го спакуваат како ново од фабрика!

На artweb, gokica, Zippo и уште 3 други им се допаѓа ова.
  10. Stefan121

Stefan121
    Intern

4
    1
    17 Декември 2018
    Машко
    Има ли некоја мобилара која не прави вакви работи?

11. Tajson

Tajson
    On your way to fame

567
    719
    25 Февруари 2016
    Машко
    ''Оваа'' и поубаво го запакува :oh:

На DexTerMAN му/ѝ се допаѓа ова.
  12. krema

krema
    Professor

8,842
    8,589
    24 Јуни 2009
    Машко
    Не знам.

Со љубов и внимание :D

13. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,532
    3,545
    1 Септември 2011
    Машко
    Од мобилариве што зимам телефони,за жал нов ајфон 8 нема,само користени.

14. Stefan121

Stefan121
    Intern

4
    1
    17 Декември 2018
    Машко
    Како нема? Има на ledikom.mk, mobelix.com.mk и остали.. И у тоа Мобиком прашував има

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,532
    3,545
    1 Септември 2011
    Машко
    Јас кај што зимам телефони немаат нов,од Ледиком еднаш земав моб и повеќе никогаш,Мобеликс ги знам Адо и Едо повеќе од 15 год,и се ок дечки,али нов моб не сум зимал,само половни и до сега не сум имал проблем,а од Мобиком не сум купувал ништо никогаш.

16. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,503
    3,408
    11 Декември 2008
    Машко
    Едно другарче земал А6 2018 од ледиком, телефонот многу е сумњив екранот не личеше на амолед, многу бледи бои, дали е менуван екранот или нешто друго незнам.

DonFrozex, DaVoRkNe и на Speedster им се допаѓа ова.
  17. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

496
    219
    7 oктомври 2014
  18. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

181
    283
    15 oктомври 2013
    Машко
    Од мобиком имаат кутиите црна налепница European Sim Card Only, гарантирам за телефоните дека не им е отварана кутијата.

19. krema

krema
    Professor

8,842
    8,589
    24 Јуни 2009
    Машко
    ^Малку реклама :D

На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Pane-G

Pane-G
    On your way to fame

1,043
    522
    9 Мај 2012
    Машко
    Во iButik ќе ти заврши работа специјално за ајфони затоа се вика iButik јас го земав половно од кај нив и досега без проблем

Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk

21. Oliver!

Oliver!
    Gaining Experience

535
    426
    26 Април 2012
    Машко
    Шпекулатор
    Не знам за тоа препакувањето, секако е можно нели...

Инаку, имам купено од Мobelix Samsung A3 некористен и одличен е телефонот.
    Го користам веќе една година и од сам почеток до сега е одличен.

Сум гледал и многу варијанти на некористени iPhone, така да мислам дека вреди да ги посетиш.

Исто имам сервисирано 2-3 пати кај нив, и во тој дел се коректни.

iButik - еднаш купено, 2 пати сервисирано... Двата пати, на различни телефони екраните со некое виолетово overlay срање... веројатно лоши заменски делови ставаат.

На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
  22. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,532
    3,545
    1 Септември 2011
    Машко
    Имам мислам на форумов кажувано дешавка што ми се случи во Ледиком,пред скоро 3 год,купував А3 2016,стрикно барав нов,неможев по мобилариве да најдам,и случајно видов на сајтот на Ледиком дека има,се јавив прашав дали имаат НОВ неотпакован А3 2016,да да дечко имаме,две бои златна и бела,вика ејј топ,идам да го земам,идам таму гледам цената 2000 ден пониска од секаде,и одма ми падна сомнително,викам ај пак ке прашам дали е НОВ неотпакован,го прашувам дечкото на пултот,вика да бе дечко,нов неотпакован со 1 година гаранија,ејј викам топ зделка,ем нов,ем 2000 ден ќар,бев со девојками,и девојками му прецизира да го донесе телефонот ние ке си го отпаковаме дома(затоа што имаме слушано лоши муабети,вака кажавме),и дечкото вика да да нема гајле,јас пак му повторувам викам случајно да не,не ме разбра ај да си бидам сигурен,викам донеси бела боја сакам,не го отпакувај,јас сам сакам да си го отворам,важи сега,отиде во едно собче одма позади пултот,го немаше добри 10 минути,викам што направи дечково,ете го носи отворена кутијата,немаше ни една налепница на телефонот,со неоргинал фабрички полнач,него ставил он од некој Самсунг полнач,гледам вака и се чудам на мозокот,му повторувам дечко ти реков да не го отпакуваш, сам ке го отпакувам,ми вика па да бе не е отпакован ти вика сам ке го уклчиш телефонот,почнав искрено веќе да се смеам,викам дечко јас ти реков кутијата да не е отворена,да е во фабричка состојба,и дечкото дрско ми вика,ти си дошол тука да правиш проблемии да се караш,а не да купуваш телефон.Е веќе тука стана малце напнато,му викам не дојдов никаков проблем да правам,ниту да се карам,дојдов да купам НОВ неотпакован телефон,како што ми кажавте дека имате,а ова што ти го донесе,е користен,и не е НОВ,и одма почнаа меѓу себе вработените на Албански,мислеќи дека не ги разбирам,за среќа пола и повише разбрав,дечково од пултот му вика на друг вработен,абе овој вика дека телефонот е користен,и овој другиов му вика,кај го примети бе,и овој му вика абе изгледа го примети,во себе си викам не останувам заебан па макар и дојде до најлошото,дечково ми вика еве упали си го моб и види дека е нов,го палам телефонот,се пушта одма на десктоп(ни ресет не му направиле на моб),имаше 10 апликации додатно снимени,влагам во интернетот датата,користен 3 месеци,потрошени од сметка скоро 3гб интернет,викам дечко што е ова бе,му покажувам викам нели не е користен,нели е НОВ,ти можеш да лажеш,ама телефонов незнае да лаже,веќе незнаеа како да се извадат од лајната кој ги прават,ми вика добро бе дечко што одма се лутиш па малце е користен,еве 2000 ден помалце зимај го,викам не еве ви го телефонот,и повеќе никогаш тука нема да стапнам,затоа што се потврди она што го слушам лошо за вас,дечкото дрско ми вика искачај од тука,и повеќе никогаш да не си влегол,му ветив дека ова ми е прв и последен пат таму да стапнам,од тогаш немам влезено,ни некогаш искрено ке влезам,не сум се осмелил маска да идам да купам,не од страв,ме заболе кој се и што се,не е тоа работата,него од такви преваранти како нив,почнаа и другиве мобилари да ги прават тие фори за жал.

Извинете за долгиот текст,ама сакав убаво и детално да објаснам.

Последна промена: 18 Декември 2018
    На boban984, damil, Potop и уште 15 други им се допаѓа ова.
  23. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

181
    283
    15 oктомври 2013
    Машко
    Па не би рекол дека е реклама, човекот праша која мобилара продава неотворени кутии, од Мобеликс сум зел телефон пред 5 години, кутијата беше отворена, колега на работа зема од Ледиком исто отворена.

На Speedster и DrMTR им се допаѓа ова.
  24. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,192
    6,303
    27 Март 2014
    Мобеликс и Ледиком > Исти к*рац друго пакување!

На marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Bravo

Bravo
    Gaining Experience

180
    292
    12 Декември 2015
    Машко
    Имам пишано некаде, поубаво отидете до солун за 600 денари и купете си од плаисио. Па и да треба да го рекламирам, па ќе се прошетам до солун и ќе го оставам на сервис. Поубаво така него ли да те заебава некој.

На Majestic, damil, smole и уште 4 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...