• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Која Матична е подобра?

alogenes

Intern
14 мај 2008
7
0
p31 vs p35

P31 има подршка за 1066MHz System Bus а P35 за 1333MHz System Bus (не навлегувам во тоа дали преку надградба на BIOS тоа подоцна ќе се промени)
P31 не подржува Intel Core 2 Extreme (за разлика од P35) а официјално подржува Intel Core 2 Quad.
P31 не поодржува DDR3 меморија туку само DDR2 и тоа до 4Gb a P35 подржува DDR3 до 8Gb.
P35 подржува full проток од 3Gb/s за eSATA a кај P31 тоа го нема.
Конечно Overclock потенцијалот на P35 е далеку подобар.
 
P31 има подршка за 1066MHz System Bus а P35 за 1333MHz System Bus (не навлегувам во тоа дали преку надградба на BIOS тоа подоцна ќе се промени)
P31 не подржува Intel Core 2 Extreme (за разлика од P35) а официјално подржува Intel Core 2 Quad.
P31 не поодржува DDR3 меморија туку само DDR2 и тоа до 4Gb a P35 подржува DDR3 до 8Gb.
P35 подржува full проток од 3Gb/s за eSATA a кај P31 тоа го нема.
Конечно Overclock потенцијалот на P35 е далеку подобар.

1. Лесно решлив проблем, како што кажа ти со биос апдејт. Но сепак дечкото не даде линкови на плочи од асус/гигабајт/абит и сл, така да неможеме ептен да се ослониме на биос апдејти кај овие две плочи.
2. Небитно, во Македонија никогаш немало Extreme процесори.
3. Ова е проблем, во иднина ке му треба опцијата за 8-16гб рам, нормално ако се одлучи за плоча со ДДР3 слотови.
4. И ова е голем проблем, хардот е најспората компонента во еден компјутер, не бива додатно да го хендикепираме.
5. Дефинитивно P35 за клокање, знае да фура и до 600мхз ако имаш среќа.


Друже моја препорака до тебе: Не се циганчи на плочата, ако ти фалат пари, скрати на некоја друга компонента, ама земи си Gigabyte GA-P35-DS3L/R/DS4 или било која Asus P5K варијанта.
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.150
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно