• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Која марка на скенер е најдобра?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Neptvn

Intern
13 октомври 2007
16
0
Според вашите мислења, кој произведува најдобри скенери?

Ова бидејќи немам скенер, никогаш не сум ни имал, а имам голема потреба така да сакам да купувам во брзо време... во цена од околу 100-150 евра со задоволителен квалитет на скенирани слики и текст.

Па... што марка и кој модел... anyone? :)
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Јас имам Mustek ама одамна веќе и добро ме служи. Незнам кој да го земеш точно ама сигурно дека и новиве се добри имаш година гаранција ако ти се расипе ќе го смениш. Не се ограничувај на најефтиниот, а со најдобри перформанси. Ефтин е зошто е шкарт внатре и може да ти се расипе. Поарно купи некој што е послаб и има нормална цена.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Имам големо искуство со HP, повеќе модели и ќе ти кажам дека кај HP нема промашување. Супер скенери.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Немој HP. Имам hp4850, баш скенирав стари писма пожолтени ги вади со црвена нијанса. Башка што ги скенирам преку Фотошоп затоа /што софтверот то иде со него е такво СРАЊЕ што во живот немам сретнато. На превју ќе го наместиш кога ќе го извади цел имиџ извртен. ЛУДНИЦА. МНогу штур на подесување. Абе што да кажам. Еве да видам каде ќе оди дискусијава, и го мењам скенеров. Викаат Епсон или Канон скенери биле добри. Кажете да чујам, цената не е проблем. Само да е високо квалитетен и да е А4.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ја му земав на еден другар MUSTEK BearPaw 2448CU Pro. Одличен е. Брзо скенира, со добар квалитет, едноставен за работа. Има и прифатлива цена - 2500 денари
 

Noe

Intern
23 ноември 2007
106
2
Јас имам HP и многу добро ми се покажува според мене ако земеш HP и ке го имаш и квалитетно е.
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Jас пред 1 година купив Canon Lide 500F и сум презадоволен. Најпрво види го дизајнот, а потоа и карактеристиките. Работи со CIS технологија на скенирање. Инаку може да стои вертикално и хоризонатално што е голема предност заради заштедата на просторот. Цената.... јас го купив за 9500 денари но сега за тие пари можеш да го купиш Canon LIDE600F кој е сличен понов модел и има малце подобри карактеристики.

BTW еве слика
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Јас земав Epson Photo 4990 чини околу 500 евра и одличен е. Истотака спфтверот е мноооогу добар. Има огромна разлика од HP скенерите кои ги користев до сега. Нормално доолку ти треба скенер за по дома не се замарај со овој. Дизајнерските фирми ми ги препорачуваа (Epson и Canon).
 

mac

Intern
22 октомври 2007
3
0
ej zavisi za sto ti treba
ako e za fotografija definitivno epson. Za dokumenti moze sekakov mislam
ako neste za nesto skapo ( okolu 5000 den.) preporacuvam epson rx 5050 ili sl
i printer i skener
ali skenerot mu e top
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Јас имам Epson DX-5050 и за домашна употреба не е лош има принтер и добар скенер,...
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
HP fan

Imam HP3800 ScanJet i e extra:bravo::bravo::bravo:
Ti go preporacuvam ovoj!!!
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Јас имам и скенер и принтер склопено во едно. (Epson Stylus DX4200). Служи и како фотокопир без компјутерот. Го купив 366 евра. Сега цените се пониски сега можете да го најдете за 150 евра.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,427
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно