• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Која игра ја плешаш во моментов?

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
882
1,963
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3090 OC Edition
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Alienware 38 Curved Gaming Monitor - AW3821DW
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Колку е вложено во тимов?
Едит - кој ти е најдобар скор? Ова е на пц така?
PC да. Ако мислиш вложено во вистински пари, ич. Време, преку 1000 саати. WL обично на -1/2 од G1 завршувам. Последнава бев 16/4 и пак на крај 18/12 завршив.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,114
4,416
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

Abkanis

Intern
22 септември 2016
30
36
Kena: Bridge of Spirits и Ori: Will of the Wisps. На Ori и се навратив по втор пат, платформер со емотивна приказна, колоритна графика и преубава саундтрака. Kena малку ме потсеќа на игрици како Ori, Zelda и некои такви слични авантури со интересна акција. Приказната е исто така емотивна со искрено потешки boss тепачки, не очекував такво нешто ама бев пријатно изненаден.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,181
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Cicada

Gaining Experience
29 октомври 2019
40
61
Cicada's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600
Motherboard
B550 AsRock Phantom Gaming 4
Storage
Kingson A2000 500GB
PSU
Xigmatek 650W 80+ Bronze
RAM
2x8GB, 3200MHz, CL16, G.Skill FlareX
Video card
Saphire RX580 4GB (need upgrade)
Case
Xigmatek Trident
Mouse
Logitech G102
Keyboard
RioToro Ghostwriter PRISM, Mech w/Brown MX Cherry
Audio
Modecom VULCAN
Monitor
ASUS VP249QGR, 144Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
PES т.е. eFOOTBALL ? мислења?
 

Mr.47

Gaining Experience
13 февруари 2018
100
64
PES т.е. eFOOTBALL ? мислења?
Ако стим го зееме за релевантен, тињевина.

Ако ја проба, на што ја проба?
Јас после ќе ја видам, па ќе видам разлика од ПЦ и ПС.

Иначе, за оние кои не знаат, сега играта е како демо, која ќе се надоградува со ствари, и ваљда до крајов на годинава ќе биде целосна.
Бесплатна е, па може секој да ја проба, не битно платформа.
 

Cicada

Gaining Experience
29 октомври 2019
40
61
Cicada's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600
Motherboard
B550 AsRock Phantom Gaming 4
Storage
Kingson A2000 500GB
PSU
Xigmatek 650W 80+ Bronze
RAM
2x8GB, 3200MHz, CL16, G.Skill FlareX
Video card
Saphire RX580 4GB (need upgrade)
Case
Xigmatek Trident
Mouse
Logitech G102
Keyboard
RioToro Ghostwriter PRISM, Mech w/Brown MX Cherry
Audio
Modecom VULCAN
Monitor
ASUS VP249QGR, 144Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Ако стим го зееме за релевантен, тињевина.

Ако ја проба, на што ја проба?
Јас после ќе ја видам, па ќе видам разлика од ПЦ и ПС.

Иначе, за оние кои не знаат, сега играта е како демо, која ќе се надоградува со ствари, и ваљда до крајов на годинава ќе биде целосна.
Бесплатна е, па може секој да ја проба, не битно платформа.
Ќе ја пробам вечер, не сум стигнал да ја спуштам. Не знаев дека е „демо“ па дека ќе се апдејтира. Мислев дека ќе направат како 2021, F2P обична верзија и ако сакаш сите тимови тогаш ќе си ја купиш..
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,114
4,416
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Со другар ја заигравме NFS Heat, имаше распродаја пред некој ден, околу десетина евра беше. Забавна е и све, ама некако ми го нема оној драж од времето на Underground 2. Мислам, ти поклонува одма Mitsubishi средено до даска, излицкано цело. Некако се губи поентата да играш од почеток со старо количе па да го надградуваш полека, да откриваш што све може да се надгради итн..
Mоже сум само носталгичен, не знам..

download.jpg
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,299
1,575
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Со другар ја заигравме NFS Heat, имаше распродаја пред некој ден, околу десетина евра беше. Забавна е и све, ама некако ми го нема оној драж од времето на Underground 2. Мислам, ти поклонува одма Mitsubishi средено до даска, излицкано цело. Некако се губи поентата да играш од почеток со старо количе па да го надградуваш полека, да откриваш што све може да се надгради итн..
Mоже сум само носталгичен, не знам..

Погледнете го атачментот 104660
Се дур не ја споредуваш со Underground 2 и ја гледаш како посебна игра - може да ти биде доста забавна. Самиот groove кој го поседува Underground 2-ката мислам дека не може повторно да се реплицира во било која наредна NFS игрица.
 

vanhelsing_44

Intern
27 мај 2016
4
19
Охрид
vanhelsing_44's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790k + Stock Cooler
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
WD Red 2TB
PSU
Cooler Master UCP 1100W
RAM
HyperX Beast 2x8GB DDR3 2400 Mhz
Video card
Gigabyte G1 Gaming GTX 980Ti
Case
Cooler Master HAF 922
Mouse
Asus ROG Gladius
Keyboard
Asus Cerberus + Logitech K800
Audio
Logitech Z320
Monitor
Samsung SyncMaster BX2350 @ 60Hz
OS
Windows 10
Disco Elysium - The Final Cut
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
188
314
Metroid Dread (преку ryujinx)
share-fb.jpg

2.5 саати севкупно изиграв викендов, но нажалост ќе мора да ја оставам за период кога нема да бидам преоптоварен со обврски.
Топла препорака до сите на кој им се допаднале Super Metroid, Zero Misson и Fusion. Играта (барем во тие 2ипол саати) делуваше како љубовно писмо до олд-скул метроид фановите.
Не бара некој си хардвер, ја пробав преку ryujinx и тераше 4к 60fps. Едина замерка за перформанси е има мини stutters дур кешува шејдери (ryujinx сеуште нема vulkan backend мислам), мада негде прочитав дека постои вулкан билд за играта но не ми се замараше, испадна нешто околу 2.5 гб download од Fitgirl.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
705
827
Скопје
Metroid Dread (преку ryujinx)
Погледнете го атачментот 105105

2.5 саати севкупно изиграв викендов, но нажалост ќе мора да ја оставам за период кога нема да бидам преоптоварен со обврски.
Топла препорака до сите на кој им се допаднале Super Metroid, Zero Misson и Fusion. Играта (барем во тие 2ипол саати) делуваше како љубовно писмо до олд-скул метроид фановите.
Не бара некој си хардвер, ја пробав преку ryujinx и тераше 4к 60fps. Едина замерка за перформанси е има мини stutters дур кешува шејдери (ryujinx сеуште нема vulkan backend мислам), мада негде прочитав дека постои вулкан билд за играта но не ми се замараше, испадна нешто околу 2.5 гб download од Fitgirl.
Што не ја брцнеш на Yuzu? незнам до кај е Rjujinx моментално, али знам дека другиве многу понапред беа со материјалот бар до пред некој месец.
Имаш и вулкан поддршка и async шејдери на јузу. Некои 15ина минути ја пуштив(на најновата early access 2113 верзија) и не приметив сецкање. На 30 фрејма беше али веројатно има пач за 60, не и влегов до толку , чисто за проба.
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
86
90
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Red Dead Redemption 1 на psnow(+огромен број други игри кои се достапни, а се уште не сум ги играл(detroit, mgs phantom pain...) (y)
 
Последна промена:

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
188
314
Што не ја брцнеш на Yuzu? незнам до кај е Rjujinx моментално, али знам дека другиве многу понапред беа со материјалот бар до пред некој месец.
Имаш и вулкан поддршка и async шејдери на јузу. Некои 15ина минути ја пуштив(на најновата early access 2113 верзија) и не приметив сецкање. На 30 фрејма беше али веројатно има пач за 60, не и влегов до толку , чисто за проба.
Некаде прочитав дека играта имала огромна пречка за прогресија на yuzu, баг некој си. На Ryujinx е комплетна, "stutter-ите" не се толку страшни и играта тера со константен 60fps со висока резолуција, мене ми е сосем у ред тој компромис.
Али со оглед дека ова е метроид игра, рачунам дека 200 пати ќе треба да извртам низ истите делови од мапата така да евентуално ќе се кешираат доволно шејдери и ќе тера течно, крај краева ќе симнам кеширани шејдери како во олд скул времињата :ROFLMAO: .
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
705
827
Скопје
Некаде прочитав дека играта имала огромна пречка за прогресија на yuzu, баг некој си. На Ryujinx е комплетна
Да не е ова така пошто е многу попопуларен јузу(мој впечаток), па да не стигнале да известат дека рјуџинкс има проблем :)?
Башка овие верзииве што се за патреони од јузу, па да не претерам али на ден два искачаат апдејти, дур стигнеш до тоа место ќе го решат ако имало проблем.
Со ова можеш да ги имаш патреонските верзии од гитхаб без да компајлираш.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
188
314
Да не е ова така пошто е многу попопуларен јузу(мој впечаток), па да не стигнале да известат дека рјуџинкс има проблем :)?
Башка овие верзииве што се за патреони од јузу, па да не претерам али на ден два искачаат апдејти, дур стигнеш до тоа место ќе го решат ако имало проблем.
Со ова можеш да ги имаш патреонските верзии од гитхаб без да компајлираш.
Фала за линкот, ќе ја испробам онака на yuzu. Инаку ова беше на оние r/YuzuPiracy и r/RyujinxPiracy нешо као дискусија, портувале save files за да го надминат тој дел од играта, натаму си терала океј на yuzu.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
705
827
Скопје
Фала за линкот, ќе ја испробам онака на yuzu. Инаку ова беше на оние r/YuzuPiracy и r/RyujinxPiracy нешо као дискусија, портувале save files за да го надминат тој дел од играта, натаму си терала океј на yuzu.
Нема гајле
Види си што ти праи поише ќеф. Иначе го немав апдејтувано јузуто изгледа некоја недела две и е на 2123 сега, на оваа верзија веќе иде со 60фпс.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,683
Мислења
862,308
Членови
30,042
Најнов член
Vilip
На врв Дно