1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Која игра ја плешаш во моментов?

Дискусија во форумот 'Игри' започната од prichina, 16 Април 2013.

1. Krk198

Krk198
    Gaining Experience

166
    172
    14 Септември 2016
    Машко
    Warzone пуштив да пробам малце гејминг чим зедов нов компјутер. Имам само проблем, voice chat не ми работи, а убаво си е наместено и никој не ми е мјутиран. Се појавува иконка дека ми зборат, ама не ги слушам. Game sounds си има нормално.

2. Deksa

Deksa
    Gaining Experience

437
    293
    9 Февруари 2012
    Машко
  3. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

768
    691
    26 Март 2016
    Даскал
    Конечно и последниот коњаник го гледаме. DarksidersGenesis-Win64-Shipping_irLGh8yRlK.jpg

На FreakyDroid и The_EvilLord им се допаѓа ова.
  4. GAMEKING

GAMEKING
    Баниран/a

45
    31
    11 Јануари 2018
    Машко
    COD Warzone; CS:GO и PES 2020 онлајн :D

На Tenny и Ronnn им се допаѓа ова.
  5. dangthe

dangthe
    Practice makes perfect

1,106
    1,402
    5 Септември 2008
    Машко

На MasteR_#0 и Luca Toni им се допаѓа ова.
  6. Ab@ace

[email protected]
    Gaining Experience

433
    390
    21 Мај 2016
    Машко
  7. Arkturus

Arkturus
    Gaining Experience

280
    228
    17 Јануари 2013
    Машко
    Какво игриште била оваа Black Mesa

FreakyDroid, G4M3R, Luca Toni и на уште 1 им се допаѓа ова.
  8. The_EvilLord

The_EvilLord
    Gaining Experience

154
    83
    26 oктомври 2019
    Машко
    Ја немам играно.Уште на времето ја изиграв half life 1.Али ова е next level,дефинитивно ќе ја симнам

Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација

На Luca Toni му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ticklah

Ticklah
    Gaining Experience

134
    57
    14 ноември 2014
    Машко
    Hellblade: Senhua's Sacrifice

Психо игрица, каква атмосфера, може и најдобри 10 евра на игрица што имам дадено у последни години. Моментално е на sale за заинтересирани на Стим.

pecko95, FreakyDroid, Luca Toni и на уште 1 им се допаѓа ова.
  10. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

768
    691
    26 Март 2016
    Даскал
    Не психо. Напротив, создадена е да развие свесност за ментални болести, вклучувајќи ја и психозата, којашто во тоа доба на британските острови им ги загрожуваше животите на жените брендирајќи ги вештерки.

11. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

885
    947
    9 Декември 2015
    Машко
    Друже без навреда ама звучиш како само да си го превел интрото од игрицата и дека приказната која ја смислиле си ја прифатил како чиста вистина. Да приказната е инспирирана од вистински настани, но муабетот е да не учиш историја од игрици. :)

Вчера ја пробав Trine 2. Интересна е за local co-op. Малку ме нервира што е премногу шарена.

На Luca Toni и yuuxuu им се допаѓа ова.
  12. yuuxuu

yuuxuu
    Intern

24
    18
    13 Мај 2015
    Машко
    CS... Starcraft... Dota 1... Мемории во игачница...златни денови. Пробај ги Escape from Tarkov, или евентуално Hunt Showdown, не е BR но дефинитивно адреналински игри особено Tarkov. Е сега факт е дека треба + 1 играч со тебе. И јас сметам дека со BR е завршено или треба да заврши времето кога тој тип на игри би застарел, изгорев на тој тип игри.. особено на PubG и Apex. Немав сила за Warzone. Ја пробав, но игра во која не ти треба skill во смисла да нема recoil control за мене е завршена работа. Спреј на АК во CS уф уф.. Tarkov е мнооогу специфична игра, некои денови ми иде компјутеров да го искршам.. ама поминаа тие години се воздржувам со едноставно АЛТ Ф4 :) . Исто и Hunt Showdown. Project A од Riot би било одлично искуство со нетрпение чекам.

На Costigan_Jr и Goran995 им се допаѓа ова.
  13. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

768
    691
    26 Март 2016
    Даскал
    Не другарче. Не вадам свои зборови од газ. Парафразирам она што девелоперите го промовираат и како ја направија играта засегнати од овој голем проблем на денешницата. Бујрум:

1. Raising Awareness: Final Thoughts On ‘Hellblade: Senua’s Sacrifice’ - horrorfuel.com
    2. How Hellblade: Senua’s Sacrifice deals with psychosis
    3. Ninja Theory to donate sales of Hellblade: Senua's Sacrifice to charity for Mental Health Day | MCV/DEVELOP
    4. Hellblade: Senua's Sacrifice - Hellblade: Senua's Sacrifice Mental Health Awareness Campaign
    5. Players loved Hellblade: Senua’s Sacrifice depiction of mental health
    6. Framing Mental Health Within Digital Games: An Exploratory Case Study of Hellblade

Исто така, оваа реченица „но муабетот е да не учиш историја од игрици. :)“ е многу многу погрешна и опасна. Во денешно време кога младите се бомбардирани од информации од сите страни и лесно губат трпение за интелектуален и емотивен развиток, игрите и те како се важни. Има голем број НЕпразноглави девелопери на игри кои пренесуваат светови и светови искуства и информации од секоја научна област на човештвото. Од игрите сум научил/повеќе за:
    - Совршено да зборувам англиски (дипломиран професор по англиски).
    - Историја на светот и поединечните нации.
    - Светски митологии (во еден тон игри).
    - Како да пишувам добри заплети (писател -- една од струките).
    - Како се развиваат игри: моделирање, текстурирање, рендерирање (3д артист -- друга од струките).
    - Збогатување на музичките вештина (музичар -- вокација).
    - Ред многу други информации од секакви полиња и струки.
    - Најважно од се: емпатија.

Треба свесно и совесно да ги користиме сите извори на информации наместо да ги занемаруваме. Те молам не шири таква политика на селективна неписменост.

А ти ако си против учењето нови работи, слободно терај си ја таа философија ама не им ја наметнувај на оние што уживаат да се надоградуваат на секој план ДОДЕКА уживаат во добра игра.

Последна промена: 24 Март 2020
    bleys, Luca Toni и на yuuxuu им се допаѓа ова.
  14. yuuxuu

yuuxuu
    Intern

24
    18
    13 Мај 2015
    Машко
    Trine 2 дефинитивно интересна! Со плус 1 дома на времево добра забава е.

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

517
    222
    14 Април 2012
    Машко
    Batman Arkham Knight, овојпат 100% completion :D

16. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

885
    947
    9 Декември 2015
    Машко
    Не реков дека игрите се бескорисни напротив. Затоа и јас ги играм. Ама во модерните игри се повеќе провејува ширење на агенди - феминизам, хомосексуалност, разноликост и тн. Искрено ми недостигаат времињата кога игрите беа игри, а не алатки за мелење млади умови (слично е со филмовите, сериите...). Да секогаш е интересно да има нешто различно, па и малку да се протне некоја идеја на авторот, ама многу нови игри како да се опседнати со тоа. Тоа ми беше поентата на мојот пост. Да не ја шириме тука, ако има друга соодветна тема може да продолжиме таму.

На 1s3ct0wN и yuuxuu им се допаѓа ова.
  17. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

768
    691
    26 Март 2016
    Даскал
    Имаше еден лик кому исто сметаа такви теми во модерните книги од неговото време па ги палеше книгите и нешто друго палеше:

Не се согласуваме aма секој со приоритите и желбите. Јас им се восхитувам на тие храбри девелопери коишто целосно успеваат да ги отелотворат нивните идеи, светови, принципи и страсти. Немам повеќе време за брзо кликање со показалецот на флешот со мустафа во Cadillacs and Dinosaurs (или како и да се викаше), немаше ни артистички потенцијал во таа игра, само копија на Mad Max беше со диносауруси за пари правење.

Последна промена: 24 Март 2020
  18. IcePick

IcePick
    Gaining Experience

293
    244
    19 ноември 2013
    Машко
    Star Wars Jedi Fallen Order
    Конечно седнав да ја изиграм, играва е перфекција заглавив пред пц цел ден. Не памтам кога последен пат волку сум уживал во игра.

19. yuuxuu

yuuxuu
    Intern

24
    18
    13 Мај 2015
    Машко
    И јас не се согласувам да секој има легитимно право да го искаже своето мислење, но тоа е тоа. Ширење на агенди има, тоа е сосема јасно на ТВ екраните и не е табу, не само во серијали, агенди како феминизам, хомосексуалност, разноликост итн се пренесуваат и во игрите. А таа слика што ја постираш, тој лик што го вметна во темава, ми потврдува дека повеќе треба да прочиташ/надоградиш/истражуваш околу него, не само за него, бидејќи нели погоре си за само надоградување, тогаш краток совет (разгледај кој најмногу и заради што се палело) Тргни од години B.C. и секако A.D. Се извинувам до модераторите ако со коментаров навлегов во друга тема. Нема да реплицирам повеќе.

20. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

768
    691
    26 Март 2016
    Даскал
    Па не е Волдерморт човекот па да го преќутуваш. Хитлер палел бидејќи во философијата на нацистичка германија аријската мастер раса не трпела разноликост, перверзност (хомосексуалност), феминизам, итн. итн. што случајно се поклопува со секој од зборовите што беа напишани од членот иако можеби не постои злобен мотив зад тоа. Но, секако се потсетив на нечовекот Хитлер и неговиот нацистички апарат којшто поради тие причини го наредил и оправдал геноцидот на евреи, роми, хомосексуалци, сакати, неспособни, итн.

Ако одиме од доминацијата на хомо сапиенс 70.000 години пред Исус до ден денес, луѓето палеле и ќе палат за свашта. Човекот по природа е зло со потенцијал за добро и искупување. Јас не споредував мотивите и тежината на злоделата на Хитлер со мотивите за нанесување зло во други историски периоди, туку потсеќав на надменоста на аријската надраса поради случајноста на зборовите и како довела до едно од најголемите зла во историјата на човештвото. Ако сакаш да дискутираме за развојот на човековата природа од времето на дрвените палки до нуклеарните оружја, да отворам тема историја?

21. UnderMyRules

UnderMyRules
    Gaining Experience

704
    183
    27 ноември 2008
    Машко
    Red Dead Redemtion 2 PS4 - Не памтам кога последен пат сум заглавил 8-10 саати дневно 2 дена по ред, 1.5 година чекав трпеливо и конечно прилика ми дојде карантиов кец на десетка не станав од тоа фотелјата, ваков мастерпис заслужува 100% completion.

На Skorp и xhktw им се допаѓа ова.
  22. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,519
    1,178
    2 Јануари 2012
    Се мислам Doom да ја симнам ама некако личи потапа од првата.

23. FreakyDroid

FreakyDroid
    On your way to fame

507
    533
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Слабо играм игрици, само едно непопуларно ММО го терам од 2013-та: DC Universe Online. Иако има далеку подобри ММОа, а сите сум ги пробал, се враќам на ова зошто е доста временски незахтевна за да бидеш BiS опремен. 10 саати неделно и не треба ништо повеќе да се троши на играва.

24. Ticklah

Ticklah
    Gaining Experience

134
    57
    14 ноември 2014
    Машко
    Ја сакав само да опишам у кратко каква е игрицата, каква дискусија се разви, ебати бељата.:oh:
    Иначе да, знам за што се работи, кога излезе го гледав Лирик и прилично добро знам за што игра и тематика се работи, затоа и ја чекав на попуст, несакав да ја пиратирам.

25. filipkir

filipkir
    Practice makes perfect

1,060
    1,361
    17 Јуни 2009
    Машко
    Конечно по долго барање најдов асален крак за играва. Ќе има со што да си се занимавам во овие пандемични денови :)

Сподели

Вчитување...