1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Која игра ја плешаш во моментов?

Дискусија во форумот 'Игри' започната од prichina, 16 Април 2013.

 1. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  167
  174
  14 Септември 2016
  Машко
  Warzone пуштив да пробам малце гејминг чим зедов нов компјутер. Имам само проблем, voice chat не ми работи, а убаво си е наместено и никој не ми е мјутиран. Се појавува иконка дека ми зборат, ама не ги слушам. Game sounds си има нормално.
   
 2. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  588
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
 3. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Конечно и последниот коњаник го гледаме. DarksidersGenesis-Win64-Shipping_irLGh8yRlK.jpg
   
  На FreakyDroid и The_EvilLord им се допаѓа ова.
 4. GAMEKING

  GAMEKING
  Баниран/a

  45
  31
  11 Јануари 2018
  Машко
  COD Warzone; CS:GO и PES 2020 онлајн :D
   
  На Tenny и Ronnn им се допаѓа ова.
 5. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,116
  1,385
  5 Септември 2008
  Машко
  [​IMG]
   
  На MasteR_#0 и Luca Toni им се допаѓа ова.
 6. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  443
  393
  21 Мај 2016
  Машко
 7. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  300
  237
  17 Јануари 2013
  Машко
  Какво игриште била оваа Black Mesa
   
  FreakyDroid, G4M3R, Luca Toni и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  178
  97
  26 oктомври 2019
  Машко
  Ја немам играно.Уште на времето ја изиграв half life 1.Али ова е next level,дефинитивно ќе ја симнам

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На Luca Toni му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  152
  69
  14 ноември 2014
  Машко
  Hellblade: Senhua's Sacrifice

  Психо игрица, каква атмосфера, може и најдобри 10 евра на игрица што имам дадено у последни години. Моментално е на sale за заинтересирани на Стим.
   
  pecko95, FreakyDroid, Luca Toni и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Не психо. Напротив, создадена е да развие свесност за ментални болести, вклучувајќи ја и психозата, којашто во тоа доба на британските острови им ги загрожуваше животите на жените брендирајќи ги вештерки.
   
  На Luca Toni му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  996
  1,081
  9 Декември 2015
  Машко
  Друже без навреда ама звучиш како само да си го превел интрото од игрицата и дека приказната која ја смислиле си ја прифатил како чиста вистина. Да приказната е инспирирана од вистински настани, но муабетот е да не учиш историја од игрици. :)

  Вчера ја пробав Trine 2. Интересна е за local co-op. Малку ме нервира што е премногу шарена.
  [​IMG]
   
  На Luca Toni и yuuxuu им се допаѓа ова.
 12. yuuxuu

  yuuxuu
  Intern

  24
  18
  13 Мај 2015
  Машко
  CS... Starcraft... Dota 1... Мемории во игачница...златни денови. Пробај ги Escape from Tarkov, или евентуално Hunt Showdown, не е BR но дефинитивно адреналински игри особено Tarkov. Е сега факт е дека треба + 1 играч со тебе. И јас сметам дека со BR е завршено или треба да заврши времето кога тој тип на игри би застарел, изгорев на тој тип игри.. особено на PubG и Apex. Немав сила за Warzone. Ја пробав, но игра во која не ти треба skill во смисла да нема recoil control за мене е завршена работа. Спреј на АК во CS уф уф.. Tarkov е мнооогу специфична игра, некои денови ми иде компјутеров да го искршам.. ама поминаа тие години се воздржувам со едноставно АЛТ Ф4 :) . Исто и Hunt Showdown. Project A од Riot би било одлично искуство со нетрпение чекам.
   
  На Costigan_Jr и Goran995 им се допаѓа ова.
 13. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Не другарче. Не вадам свои зборови од газ. Парафразирам она што девелоперите го промовираат и како ја направија играта засегнати од овој голем проблем на денешницата. Бујрум:

  1. Raising Awareness: Final Thoughts On ‘Hellblade: Senua’s Sacrifice’ - horrorfuel.com
  2. How Hellblade: Senua’s Sacrifice deals with psychosis
  3. Ninja Theory to donate sales of Hellblade: Senua's Sacrifice to charity for Mental Health Day | MCV/DEVELOP
  4. Hellblade: Senua's Sacrifice - Hellblade: Senua's Sacrifice Mental Health Awareness Campaign
  5. Players loved Hellblade: Senua’s Sacrifice depiction of mental health
  6. Framing Mental Health Within Digital Games: An Exploratory Case Study of Hellblade

  Исто така, оваа реченица „но муабетот е да не учиш историја од игрици. :)“ е многу многу погрешна и опасна. Во денешно време кога младите се бомбардирани од информации од сите страни и лесно губат трпение за интелектуален и емотивен развиток, игрите и те како се важни. Има голем број НЕпразноглави девелопери на игри кои пренесуваат светови и светови искуства и информации од секоја научна област на човештвото. Од игрите сум научил/повеќе за:
  - Совршено да зборувам англиски (дипломиран професор по англиски).
  - Историја на светот и поединечните нации.
  - Светски митологии (во еден тон игри).
  - Како да пишувам добри заплети (писател -- една од струките).
  - Како се развиваат игри: моделирање, текстурирање, рендерирање (3д артист -- друга од струките).
  - Збогатување на музичките вештина (музичар -- вокација).
  - Ред многу други информации од секакви полиња и струки.
  - Најважно од се: емпатија.

  Треба свесно и совесно да ги користиме сите извори на информации наместо да ги занемаруваме. Те молам не шири таква политика на селективна неписменост.

  А ти ако си против учењето нови работи, слободно терај си ја таа философија ама не им ја наметнувај на оние што уживаат да се надоградуваат на секој план ДОДЕКА уживаат во добра игра.
   
  Последна промена: 24 Март 2020
  bleys, Luca Toni и на yuuxuu им се допаѓа ова.
 14. yuuxuu

  yuuxuu
  Intern

  24
  18
  13 Мај 2015
  Машко
  Trine 2 дефинитивно интересна! Со плус 1 дома на времево добра забава е.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  578
  287
  14 Април 2012
  Машко
  Batman Arkham Knight, овојпат 100% completion :D
   
 16. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  996
  1,081
  9 Декември 2015
  Машко
  Не реков дека игрите се бескорисни напротив. Затоа и јас ги играм. Ама во модерните игри се повеќе провејува ширење на агенди - феминизам, хомосексуалност, разноликост и тн. Искрено ми недостигаат времињата кога игрите беа игри, а не алатки за мелење млади умови (слично е со филмовите, сериите...). Да секогаш е интересно да има нешто различно, па и малку да се протне некоја идеја на авторот, ама многу нови игри како да се опседнати со тоа. Тоа ми беше поентата на мојот пост. Да не ја шириме тука, ако има друга соодветна тема може да продолжиме таму.
   
  На 1s3ct0wN и yuuxuu им се допаѓа ова.
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Имаше еден лик кому исто сметаа такви теми во модерните книги од неговото време па ги палеше книгите и нешто друго палеше:

  [​IMG]

  Не се согласуваме aма секој со приоритите и желбите. Јас им се восхитувам на тие храбри девелопери коишто целосно успеваат да ги отелотворат нивните идеи, светови, принципи и страсти. Немам повеќе време за брзо кликање со показалецот на флешот со мустафа во Cadillacs and Dinosaurs (или како и да се викаше), немаше ни артистички потенцијал во таа игра, само копија на Mad Max беше со диносауруси за пари правење.
   
  Последна промена: 24 Март 2020
 18. IcePick

  IcePick
  Gaining Experience

  307
  254
  19 ноември 2013
  Машко
  Star Wars Jedi Fallen Order
  Конечно седнав да ја изиграм, играва е перфекција заглавив пред пц цел ден. Не памтам кога последен пат волку сум уживал во игра.
  [​IMG]
   
  На Luca Toni му/ѝ се допаѓа ова.
 19. yuuxuu

  yuuxuu
  Intern

  24
  18
  13 Мај 2015
  Машко
  И јас не се согласувам да секој има легитимно право да го искаже своето мислење, но тоа е тоа. Ширење на агенди има, тоа е сосема јасно на ТВ екраните и не е табу, не само во серијали, агенди како феминизам, хомосексуалност, разноликост итн се пренесуваат и во игрите. А таа слика што ја постираш, тој лик што го вметна во темава, ми потврдува дека повеќе треба да прочиташ/надоградиш/истражуваш околу него, не само за него, бидејќи нели погоре си за само надоградување, тогаш краток совет (разгледај кој најмногу и заради што се палело) Тргни од години B.C. и секако A.D. Се извинувам до модераторите ако со коментаров навлегов во друга тема. Нема да реплицирам повеќе.
   
 20. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,131
  1,478
  26 Март 2016
  Даскал
  Па не е Волдерморт човекот па да го преќутуваш. Хитлер палел бидејќи во философијата на нацистичка германија аријската мастер раса не трпела разноликост, перверзност (хомосексуалност), феминизам, итн. итн. што случајно се поклопува со секој од зборовите што беа напишани од членот иако можеби не постои злобен мотив зад тоа. Но, секако се потсетив на нечовекот Хитлер и неговиот нацистички апарат којшто поради тие причини го наредил и оправдал геноцидот на евреи, роми, хомосексуалци, сакати, неспособни, итн.

  Ако одиме од доминацијата на хомо сапиенс 70.000 години пред Исус до ден денес, луѓето палеле и ќе палат за свашта. Човекот по природа е зло со потенцијал за добро и искупување. Јас не споредував мотивите и тежината на злоделата на Хитлер со мотивите за нанесување зло во други историски периоди, туку потсеќав на надменоста на аријската надраса поради случајноста на зборовите и како довела до едно од најголемите зла во историјата на човештвото. Ако сакаш да дискутираме за развојот на човековата природа од времето на дрвените палки до нуклеарните оружја, да отворам тема историја?
   
 21. UnderMyRules

  UnderMyRules
  Gaining Experience

  704
  167
  27 ноември 2008
  Машко
  Red Dead Redemtion 2 PS4 - Не памтам кога последен пат сум заглавил 8-10 саати дневно 2 дена по ред, 1.5 година чекав трпеливо и конечно прилика ми дојде карантиов кец на десетка не станав од тоа фотелјата, ваков мастерпис заслужува 100% completion.
   
  На Skorp и xhktw им се допаѓа ова.
 22. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,629
  1,239
  2 Јануари 2012
  Се мислам Doom да ја симнам ама некако личи потапа од првата.
   
 23. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  543
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Слабо играм игрици, само едно непопуларно ММО го терам од 2013-та: DC Universe Online. Иако има далеку подобри ММОа, а сите сум ги пробал, се враќам на ова зошто е доста временски незахтевна за да бидеш BiS опремен. 10 саати неделно и не треба ништо повеќе да се троши на играва.
   
 24. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  152
  69
  14 ноември 2014
  Машко
  Ја сакав само да опишам у кратко каква е игрицата, каква дискусија се разви, ебати бељата.:oh:
  Иначе да, знам за што се работи, кога излезе го гледав Лирик и прилично добро знам за што игра и тематика се работи, затоа и ја чекав на попуст, несакав да ја пиратирам.
   
 25. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,067
  1,375
  17 Јуни 2009
  Машко
  Конечно по долго барање најдов асален крак за играва. Ќе има со што да си се занимавам во овие пандемични денови :)
  [​IMG]
   

Сподели

Вчитување...