1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Која игра ја плешаш во моментов?

Дискусија во форумот 'Игри' започната од prichina, 16 Април 2013.

 1. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,383
  861
  28 ноември 2015
  Машко
  Ботлнек ти е процесорот.
  Според чартовите 5700xt треба да има average 70-80
  Решение
  Red Dead Redemption 2 - How To Improve Vulkan Stutter Using Async Compute On AMD GPUs : Amd
   
 2. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  32
  30
  13 Февруари 2018
  Машко
  Да не трујам тема, на кратко. Од општа гледна точка, постои bottleneck како пар помеѓу овие две компоненти. FPS-то е 99% такво баш поради ова. Во овој момент не ми е проблем никаков. Нешто што е проблем, е freeze-от** што се дешава на моменти и трае по 6-7 секунди, додека има звук.
  Ако побарувањата не им се пуштени рандом, тогаш не треба ова(freeze) да се дешава.
  Иначе вулканот е нешо багнат, бар кај мене. Делот од мапата кај што има снег, се дешаваат траги, како да поминал тенк, а уствари ништо не поминало од таму. DX 12 тоа го нема. Истиот баг се ми се деси и на друго место, кај што овој пат не беше на снег како подлога. Драјверите се RDR 2 Ready.

  ** Youtube пример.

  п.с. Постои ли некоја тема, кај што може да се поплаче за одредени проблеми, па истите да се решат, со нечија помош.
   
 3. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,383
  861
  28 ноември 2015
  Машко
  Другар види што пишав за амд карти.
  Стави во конфиг async on со вулкн, намален stutter
   
 4. Software

  Software
  Gaining Experience

  501
  245
  15 Август 2007
  Машко
  Дали некој има пробано игра купена преку сајтот g2a или поконкретно ГТА 5 да го искористи кодот на повеќе компјутери ?? Кодот е земен за да се игра играта преку Rockstar Game Launcher а не преку steam.
   
 5. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  685
  670
  22 Април 2013
  Машко
  Кодот се активира на еден профил и само на истиот може да се игра, без разлика на кој уред. Двајца истовремено на ист профил не може.
   
  На MarijanMK и steelseries им се допаѓа ова.
 6. Tose1991

  Tose1991
  Intern

  14
  9
  18 Април 2016
  Машко
  forza horizon 4 i Chernobylite :)
   
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,976
  4,683
  8 Април 2011
  Машко
  Ај препорачајте ми некоја добра рпг игра во стил на witcher или dragon age.
   
 8. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  119
  59
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Forza Horizon 4
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  936
  357
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Моментсално тепам The Other Worlds и Borderlands 3 од замунда.

  Borderlands 3 игрaме преку Hamachi со другарче, мугу е добар мултиплеерот. Cooperation.

  На windows10 има финта во сетинзите што мора дс ја направиш за да го гледаш другиот во лан игри.
   
  На Luca Toni му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,882
  5,745
  21 Јануари 2009
  Океј ај сега ќе те молиме да ни ја кажеш финтата.
   
  dejan_str, Tenny и на Luca Toni им се допаѓа ова.
 11. Ethan

  Ethan
  Intern

  15
  11
  31 Мај 2014
  Машко
  Не издржа срце јуначко ја земав RDR 2 ќе се игра во наредниов период...
   
  imortel, SiPy`, highflyer и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  936
  357
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Симни хамачи од официјалната страна. Напрај акаунт логирај се. Напрај мрежа во хамачи и другарот нека направи акаунт и нека направи Join на твојата мрежа.

  Проблемот виртуелна мрежа во виндоус 10 е тоа што е втора во приорететна листа спрема лан мрежата. Играта кога бара локално игра обично бара преку прво степената лан листа.

  За да го смениме ове оди во:

  Control Panel\All Control Panel Items\Network and Sharing Center > (Ime na tvojata mreza) > Properties > Select Internet Protocol 4 > Properties > Advanced > Automatic Metric отштиклирај > Interface metric: 100

  Сега локалната мрежа е 100to место по ред на приоритети.

  За хамачи:

  Control Panel\All Control Panel Items\Network and Sharing Center > Hamachi > Properties > Select Internet Protocol 4 > Properties > Advanced > Automatic Metric отштиклирај > Interface metric: 1

  Сега хамачи е на прво место за локална мрежа > пробано комбинација со 2ца Win10 useri. Исто пробано помеѓу Win10 и Win8 user.

  Пишете на кој му функционира? Ако сакате може да плешаме.
   
  farkizz, Avid, Varsonator и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  97
  125
  18 Февруари 2012
  Машко
  Јас дури се мислев дали да ја купам излезе Star Wars Jedi The Fallen Order. И ја купив денес. Едвај чекам да дојдам дома да ја искинам од играње.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  digital?
   
 15. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  751
  803
  9 Декември 2015
  Машко
  Убаво напишал некој - изгледа како комбинација од Uncharted и Assassin's Creed. Значи одлична е :)
   
 16. Ficho

  Ficho
  Gaining Experience

  244
  192
  9 Јули 2015
  Машко
  Па валда е дигитална пошо hard copy уште нема по Скопјево. Галерија тек у текот на наредна недела за ps4.
   
 17. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  па шо знам бугариве pulsar више им е на лагер .. викам да не се десило да ја има и кај нас негде
   
 18. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  308
  160
  28 Јуни 2013
  GoldenEye со MouseInjection - феноменално игриче.

  Линк до емулаторот имате тука. А, пред да шернам РОМ, во или надвор од правилата на форумот e пиратерија?
   
 19. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,882
  5,745
  21 Јануари 2009
  OGame после 7-8 години.
  Ми излезе Sponsored на ФБ, јебига.
   
  На Happy, farkizz, itstheigyg и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  433
  390
  14 Јануари 2016
  Машко
  Dali igrava e nesto slicno ko stalker?
   
  На Tose1991 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Death Stranding
   
  На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,882
  5,745
  21 Јануари 2009
  Како е засега delivery симулаторот?
   
 23. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  284
  234
  21 Мај 2017
  Леј канцер игра, без спиење бев 2-3 години
   
  causevd, borcep и на Avid им се допаѓа ова.
 24. icemaher

  icemaher
  Intern

  28
  15
  27 Мај 2009
  Машко
  Неодамна завршени BF Hardlne и BF1. Сега AC Origins, одлична е, огромна мапа за истражување.
   
 25. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  првите 6 саати, саат играш, 5 глеаш филм :silly: за сеа држи инетерес, ќе видиме даље, али нешто ново интерсни мехиники има. Не е само FPS/RPG со друга прича.
   

Сподели

Вчитување...