• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Која игра да купам ?

Mafia 3 или Battlefield 1 ?


 • Вкупно гласале
  39
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Cyb3rAng3l

Gaining Experience
16 октомври 2016
39
67
Берово
Само што се регистрирав на форум-ов и сакам да кажам ЗДРАВО на сите :D
Утре ми пристига ПС4 Слим, па сакав слушнам од вас која игра е подобра да ја купам и зошто. Mafia 3 или Battlefield 1 ?
Огромен фан сум и на Battlefield серијалот и на Mafia серијалот :D
70-30 сум за Battlefield само заради тоа што е во Прва Светска Војна и што има Мултиплеер.
Од друга страна, Mafia 3 е open-world што значи side-missions и 100+ саати гејмтаим XD.
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
699
669
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Здраво,
First-person shooter на контролер - бар јас како пц гејмер не би земал, додека ако си за 100+ часови гејминг а не си хард кор фан на мафија серијалот, ГТА 5, Witcher 3, Mad Max, не мора да биде најновата одма бар кога се работи за PS4.
Fallout 4 ima 100+ часа гемплеј исто, се е прашање на вкус...
 

Derof

Gaining Experience
16 јануари 2016
110
50
Велес
Derof's setup  
Processor & Cooler
I5 6500
PSU
CM 750 GM
RAM
8 a data 2133mhz
Video card
gtx1060 windforce
Case
CM
Monitor
Dell
OS
Win 10
Немој Мафија да ја купуваш
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,330
3,750
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Cyb3rAng3l

Gaining Experience
16 октомври 2016
39
67
Берово
Ја имам гледано на ЈуТјуб :D Сега ако ја играм нема да ми е интересна пошо знам стори :D
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
990
1,494
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Фрлај книвче....кое ќе ти се падне....
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
446
256
Уфф. Тешко да се каже :). Ако си расположен нешто за размена, пиши пп.

Инаку, uncharted серијалот, the last of us, overwatch, bf1, watchdogs2 и така натаму :)
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,330
3,750
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Уфф. Тешко да се каже :). Ако си расположен нешто за размена, пиши пп.

Инаку, uncharted серијалот, the last of us, overwatch, bf1, watchdogs2 и така натаму :)
Ова е може и најдобриот предлог - најди си другарче со PS4, земи нешто кое го сака он, нека ти даде 2-3 игри на размена за тебе. Сите среќни со лимитирано трошење на средства. :)
 

highflyer

Gaining Experience
3 јануари 2010
264
182
highflyer's setup  
Processor & Cooler
i5 2500k & Hyper 212 evo
Motherboard
Asus Sabertooth P67 REV 3.0
PSU
Antec HCG 850W
RAM
8GB Kingston HyperX
Video card
Sapphire RX 460 2GB
Case
CM Elite 370
Mouse
Bloody V3
Keyboard
SteelSeries Apex Raw
Monitor
Fuego 24' FHD TV
OS
Win 10
BF1 , мафиа ја играм моментално и не ми прави толку ќеиф , го нема шмекот како 2ката , сепак ова е мое мислење.
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
216
173
Не ја купувај ниедна игра и наместо на игри потроши ги парите на нешто што НАВИСТИНА ќе ти треба во животот. На пример храна, облека, обувки итн.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
990
1,494
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Имаш и студентки од Валандово што за 3000ден. растур се праат.

8 сати на Uncharted
vs.
30мин. на Ирена

бирај :lol:
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,124
1,259
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Не ја купувај ниедна игра и наместо на игри потроши ги парите на нешто што НАВИСТИНА ќе ти треба во животот. На пример храна, облека, обувки итн.
Утре му стига пс4 слим ти му викаш не си купувај игри.
Ај ако не ајвар да меша со него.

Башка советов - можда има алишта храна и обувки, прашува која игра да си ја земе.

Ја гласав за бф1 ама еве ти мој совет поасален.

Петка е мафиа
Глава е БФ

Фрли паричка.
Не за да видиш што ќе падне, туку чим ќе ја фрлиш ќе сфатиш на што ќе се надеваш да падне паричката - тоа зимај.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Cyb3rAng3l

Gaining Experience
16 октомври 2016
39
67
Берово
Утре му стига пс4 слим ти му викаш не си купувај игри.
Ај ако не ајвар да меша со него.

Башка советов - можда има алишта храна и обувки, прашува која игра да си ја земе.

Ја гласав за бф1 ама еве ти мој совет поасален.

Петка е мафиа
Глава е БФ

Фрли паричка.
Не за да видиш што ќе падне, туку чим ќе ја фрлиш ќе сфатиш на што ќе се надеваш да падне паричката - тоа зимај.
Решив да земам БФ1, а за 2-3 месеци и Мафиа 3 :D Таман и developers ќе имаат време да поправат bugs :D
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
560
371
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 1 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Размисли и за Студентките од Валандово :oops::rolleyes:Jedah:cool:
 
Не ја купувај Witcher 3, нема од дома да излезеш, а камоли да видиш студентка со очи, од Валандово или од било каде...

Не ја купувај ниедна игра и наместо на игри потроши ги парите на нешто што НАВИСТИНА ќе ти треба во животот. На пример храна, облека, обувки итн.
Господине ве молам прописно да го напуштите форумот.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,330
3,750
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Утре му стига пс4 слим ти му викаш не си купувај игри.
Ај ако не ајвар да меша со него.

Башка советов - можда има алишта храна и обувки, прашува која игра да си ја земе.

Ја гласав за бф1 ама еве ти мој совет поасален.

Петка е мафиа
Глава е БФ

Фрли паричка.
Не за да видиш што ќе падне, туку чим ќе ја фрлиш ќе сфатиш на што ќе се надеваш да падне паричката - тоа зимај.
Де бе, не ти текнува на бибил од кајгана? Гејмер е дечкото, т.е. бар беше...

Не знам дали трола со правење на стереотипи или пак потполно се сменил :)
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
216
173
Утре му стига пс4 слим ти му викаш не си купувај игри.
Ај ако не ајвар да меша со него.
Абе и ја едно време фрлав пари на глупости ама децава сега збеснале. 50 евра, алооо 3100 денари. Газот ќе си го бриши со Батлфилд 1 потоа. И со Плејстејшнот.

Нека меша ајвар, си прави јадење така.

Со 3100 денари еве можам и техника да купам, нова графичка. И ќе ја пуштам да копа. Тоа копањето колку и да е без врска е 3 пати покорисно од игриве.

Господине ве молам прописно да го напуштите форумот.
Господине, на совет враќам со совет. На вакви совети можам да речам, марш, исто и вие.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,330
3,750
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Абе и ја едно време фрлав пари на глупости ама децава сега збеснале. 50 евра, алооо 3100 денари. Газот ќе си го бриши со Батлфилд 1 потоа. И со Плејстејшнот.

Нека меша ајвар, си прави јадење така.

Со 3100 денари еве можам и техника да купам, нова графичка. И ќе ја пуштам да копа. Тоа копањето колку и да е без врска е 3 пати покорисно од игриве.


Господине, на совет враќам со совет. На вакви совети можам да речам, марш, исто и вие.
Де бе, едно време нели и портал за игри направи...што ти стана? :/
 

SpaceMarine

Intern
14 април 2014
10
2
Мое искуство е FPS игри, што ги имам со години, повторо ги играм до ден денесе по 30-60 мин кога имам време за тепање. Mafia-стил игри ги изигруваш одеднаш (во период од 2-3 недели) и после ги играат само братучеди кои ти доаѓаат на гости.

FPS на конзола е сосема друг ѕвер од PC и секако дека е подобро и поинтуитивно на PC, но после краток период на адаптација не ни помислуваш на тоа колку е глупо на контролер да играш FPS.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,030
2,485
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Не ја купувај ниедна игра и наместо на игри потроши ги парите на нешто што НАВИСТИНА ќе ти треба во животот. На пример храна, облека, обувки итн.
дечки ова е форум за хардвер/софтвер, твоите совети ќе поминат на http://forum.femina.mk/ :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,546
Мислења
820,288
Членови
28,210
Најнов член
iledimovski
На врв Дно