• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Која финта ја има направено puls27.mk

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,357
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

stefan_v

On your way to fame
3 мај 2010
1,424
596
macedonius.com
Како прво, не верувам дека он е меѓу првите или воопшто дека е најдобар или напосетуван агрегатор.
А и незнам што толку се чаламат и странициве, некои македонски порталчиња станаа бизниси кога ги ставија страните на агрегаториве(сериозен сум).
puls24.mk и други со сензационални наслови и социјални читачи(агрегатори) секако дека одма ќе рипнат.
Не само што им смета, туку им е и добро. Кој сега ќе оди на сите тие медиуми пооделно и ќе чита?
Да одам секој ден и да губам 2-3 саати од денот на вести што не ме занимаат? Да одам на ит, точка, сител, канал 5 итн пооделно? Апсолутно математиката им е лоша. И на тиме.мк а и на локалните медиуми. Еве само на it.com.mk посветувам како портал внимание, друго ако дојде под поинтер на маус па да кликнам и прочитам(и тоа веста е на агрегатор). Така да не верувам дека и двете страни се во право.
За 24 пулс... Алекса не е релевантна статисика и секој си ја толкува различно.
Крај краева не ме ни заболе што праеле они...

ЕДИТ:
Прочитајте повеќе на http://ibiz.mk/threads/Манипулација-за-подобар-ранг-на-alexa.654/
Ја има објаснето финтата со пулс24. :)
 

Prelistaj

Intern
4 ноември 2012
4
5
prelistaj.info
Здраво дечки.

Прелистај е агрегатор на вести и групни попусти , а воедно и „Најиновативна апликација“ на ВИП натпреварот 2012. Јас сум Филип , 13 годишникот кој ја направи.

puls24 користи платен метод (certified) на алекса. Тие плаќаат пари на алекса и добиваат договор со кои самите доставуваат податоци на посетеност. Методот е прост , puls24 инвестира во алекса , ранкот се качува , тие добиваат многу барања за рекламни банери , и исплаќаат пари на алекса.

Во Македонија , од 100 најпопуларни сајтови , 5 користат certified метод и тоа се:
 • puls24
 • sitel.com.mk
 • tocka.com.mk
 • makfax.com.mk
 • vrabotuvanje.com.mk
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,861
1,971
Филип, консултирај се со адвокат околу правата и можностите за тоа што го прави твојата програма.
Агрегаторите мислам дека се/ќе бидат на удар, па види каде стоиш.

Честитки за наградата :)
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,343
3,318
Скопје
www.gorast.com
Здраво дечки.

Прелистај е агрегатор на вести и групни попусти , а воедно и „Најиновативна апликација“ на ВИП натпреварот 2012. Јас сум Филип , 13 годишникот кој ја направи.

puls24 користи платен метод (certified) на алекса. Тие плаќаат пари на алекса и добиваат договор со кои самите доставуваат податоци на посетеност. Методот е прост , puls24 инвестира во алекса , ранкот се качува , тие добиваат многу барања за рекламни банери , и исплаќаат пари на алекса.

Во Македонија , од 100 најпопуларни сајтови , 5 користат certified метод и тоа се:
 • puls24
 • sitel.com.mk
 • tocka.com.mk
 • makfax.com.mk
 • vrabotuvanje.com.mk
Врска нема. Толку многу глупости и грешки во толку мал пост ;D Си работел некогаш со сертифициран сајт на алекса? Нит давап сам податоци за посетеност, нит има договор никаков со Алекса. Ти даваат код кој го ставаш (исто како и Google за Analytics) и по тоа те прати. Плус, кои се па пулс24 за да инвестираат во Алекса :D

Впрочем работата не е во тоа, јас проблемот го лоцирам кај дечкото од Тиме.мк што додека беше прв, не му сметаа нит сертифицирани нит несертифицирани, се е во ред дур јас сум на врвот. Сега, оп стоп, нема со нога, штом не сум јас прв, други правила.

На крај на краишта, нека плати 9.99 месечно па нека биде пак прв ;D Сигурен сум дека прави доста пари (и со право) да биде втор/прв Македоснки сајт сурфан во Македонија :D
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,343
3,318
Скопје
www.gorast.com
Филип, консултирај се со адвокат околу правата и можностите за тоа што го прави твојата програма.
Агрегаторите мислам дека се/ќе бидат на удар, па види каде стоиш.

Честитки за наградата :)
???? :D
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,861
1,971
мислам дека во подготовка е закон кој ќе ги третира и агрегаторите.
во случајов агрегатори на вести се типични лопови.
рсс? па тоа е за некомерцијална употреба.
ако тајм.мк нема реклами и си работи чисто од парите на сорос (кхмм, кхмм, само сајтови каде сорос е спонзор се први на листа на вести), тогаш може да се каже дека е на чисто.
вака отворам тајм, листам по вестите и што и да кликнам јас сеуште сум на сајтот. епааа неможе да читам вести од ит.ком.мк а да сум на тајм.

ем дека не е само тука таков паметот.... ете гугл баеги тужби ќе изгуби од истата причина (по светов)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
prelistaj/bandit, мислам дека доволно време си на форумов (покрај предходните 3-4 акаунти) да ги научиш веќе правилата. Јавно од тебе барам да си одбериш еден кориснички акаунт, а вториот ќе го избришам. Неможе за секоја прихода нов акаунт.

Опомена.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,343
3,318
Скопје
www.gorast.com
prelistaj/bandit, мислам дека доволно време си на форумов (покрај предходните 3-4 акаунти) да ги научиш веќе правилата. Јавно од тебе барам да си одбериш еден кориснички акаунт, а вториот ќе го избришам. Неможе за секоја прихода нов акаунт.

Опомена.
Busted_-_a_present_for_everyone.jpg
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Не е дубара. Непостои програм кој може да генерира трафик. Се искинав на оваа тема недела дена и не успеав. Ни проксиња, и сервиси купив и пгорами. Едноставно не поминува.
Што се однесува до пулс24, најлегитимно ги имаат посетите. Сосе канцеларии, новинари, луге што работат на тоа, итн итн... браво за сајтот во секој случај.
Нема шанси да им се легитимни посетите. И други интернет портали имаат канцеларии и новинари и тоа со години наназад, а puls24 вчера се појавија и веднаш позади facebook, yahoo и google, мижи митро да ти бајам.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,343
3,318
Скопје
www.gorast.com
Нема шанси да им се легитимни посетите. И други интернет портали имаат канцеларии и новинари и тоа со години наназад, а puls24 вчера се појавија и веднаш позади facebook, yahoo и google, мижи митро да ти бајам.
И јас одржувам сајтови и ми даваат баслосновни суми за да ги кренам. Имам поминато и сито и решето, од варез форуми преку месечни плаќања за бустирање и краен резултат е - НЕ РА БО ТИ.

И јас сум засегнат од ова, затоа прашувам...
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
И јас одржувам сајтови и ми даваат баслосновни суми за да ги кренам. Имам поминато и сито и решето, од варез форуми преку месечни плаќања за бустирање и краен резултат е - НЕ РА БО ТИ.

И јас сум засегнат од ова, затоа прашувам...
Сепак можело да се буста рејтингот на алексаааа.... за жал.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,357
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Само Грујо да не дознае за билдање на рејтингот. Ќе треба да нема од второ до 100-то место.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,542
29,601
kalco.ru
Дознав валидна информација за пулс24 па можда ќе ви биде од корист. Пулс24 за 100е купиле 5фејзбук фан пејџа со по 10-20 000 фанови, преку кои спамираат со нивни линкови, од тие 100 000 луѓе 30% да им ги искликаат линковите по еднаш ете ти 30 000 визиторс у ден...а се повеќе со гаранција.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,542
29,601
kalco.ru
Тоа ви го зборам. Во денешно време само неколку страни можат да опстојат без фејзбук. а тоа се кајгана точка и сите што беа популарни пред да биде фејзбук п опуларен. Нека се исклучи фејзбук на 3 месеци ќе испопаќаат ко круши сите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,142
Мислења
878,802
Членови
30,762
Најнов член
ristecona
На врв Дно