• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Koja e razlikata megu debian i ubuntu?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

n3tG0d

Intern
9 април 2007
116
1
Ako ima nekoj koj gi ima probano ovie dve distribucii neka kaze koja e razlikata. me interesira od administratorska strana i programerska strana.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Epa vaka... debianot e "advanced Linux" se koristi za serveri, web hosting i takvi stvari ... Ubuntuto pak e Linux namenet za pocetnici, surferi i normalno korisnici ... sto e do programerskata strana.. i na dvata moze da se pisuvaat i pravat razni programi .. samo sto na Ubuntuto treba da se doinstaliraat site GCC libraries (za programiranje vo C/C++) i taka.. ako treba da odbiram se razbira bi odbral Debian :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,054
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно