1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Која е најдобра графичка во Македонија?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Logic, 3 ноември 2011.

 1. Logic

  Logic
  Intern

  158
  14
  15 oктомври 2011
  Значи имам едно прашање затоа што за брзо време мислам да ја заменам графичката што ја имам Nvidia GTX 460 1 GB GDDR5 па сакам да ми кажете која е најдобрата графичка во Македонија и каде може да се најде односно купи?
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,609
  24,580
  4 Септември 2008
  GTX590/6990.

  Aнхоч.

  EDIT:

  На лагер има само 6970.
   
 3. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,477
  8 Април 2011
  Машко
  моментално најјаката графичка во македонија(колку што занм) е GTX 590 во Anhoch ,е сега дали ја има на лагер незнам.На второ место би ја ставил ASUSGTX 580 MAtrix vo SET.На трето место Gigabyte GTX580 Ultra durable во ANhoch.А најмногу ти се исплаќа ASUS 6970 во СЕТ,ili Sapphire 6970 во Anhoch За 20 000 денари.Доколку имаш 22-24 инчен монитор АМД 6970 ти е најдобро решение.Јас зедов 2X6970 а имам 22инчен монитор и џабе ми се Crossfire кога со 1X6970 играм све на максимум на 1920x1080.Но за 2-3 месеца ке излезат нови серии а пошто имаш GTX460 немаш потреба сега да земаш графичка,Освен ако ти испадне добра зделка:) Така да после нова година можеш да си земеш една GTX660 и слично.(Во зависнот како ке се покажат во цена-перформанси AMD i nVidia.
   
 4. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,327
  5,210
  24 Март 2009
  Машко
  GTX590 во Анхоч, ама нема на лагер. Најверојатно само по порачка.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,609
  24,580
  4 Септември 2008
  На лагер нeма ништо по фирмиве освем 6970, збориме за хај енд картите, оваа карта е многу моќна, поготово на високи резолуции со многу AA/AF освем во BF3, која е многу захтевна кога се користи MSAA.

  Не кажа колку пари имаш и на која конфигурација ќе ја ставаш?
   
 6. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,477
  8 Април 2011
  Машко
  Psyside 6970 без проблем се носи со Battlefield 3 NA ULTRA Сетинг со 4XAA na 1920x1080.Во просек 40Фпс дава.Не ми прави никаков проблем мене со 1X6970. Фрејмрејтот се движи од 28-60 фпс зависи од стазата,Зборувам за Сингал плеар.
   
 7. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,016
  1,637
  30 Мај 2010
  GTX 560 (non ti)
  Која од црвените и е конкурент ?
   
  2 « број на членови на кои им се допаѓа ова.
 8. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,327
  5,210
  24 Март 2009
  Машко
 9. Logic

  Logic
  Intern

  158
  14
  15 oктомври 2011
  За пари до 30000.


  Еве што конфигурација имам:

  RAM: 16 GB DDR3
  Processor: Intel(R) Core(TM) i7 CPU 950 @ 3.07GHz
  HardDisk: 2000 GB
  Graficka: Nvidia GTX 460 1 GB GDDR5
  OS: Windows 7 Ultimate 64-bit
  Kukiste: HAF 932
  Monitor: LED Samsung BX2350 23 inch
   
 10. krstanoski

  krstanoski
  Intern

  117
  24
  1 Декември 2010
  Машко
  студент
  Земај ГТХ 580 и не му ја мисли имаш гром конфигурација
   
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,477
  8 Април 2011
  Машко
  Јас за 30 000 денари би земал 2x6950 CrossFire.ИЛИ 6970+128гб SSD
   
  2 « број на членови на кои им се допаѓа ова.
 12. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,825
  4,359
  20 Февруари 2011
  Машко
  2x6950
  od prosek kolku ke bidat silni so koja graficka ???
  Dali ke bide priblizno so Single GTX 580 ?
   
  1 person likes this.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,609
  24,580
  4 Септември 2008
  2x6950 ти се далеку далеку најдобра опција, убаво ти кажа Дејан :bravo:

  Uwemi, 2x6950 ќе ја прегазат на GTX580, доаѓаат блиску до GTX580 SLI...

  [​IMG]
   
 14. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,825
  4,359
  20 Февруари 2011
  Машко
  Znaci ajde malce matematika :)

  27.000 denari kosta GTX 580
  30.000 denari kosta 2 x 6950
  Plus dobivas recisi 40% posilni pretformansi za samo 3.000 denari ?
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,609
  24,580
  4 Септември 2008
  Даелку повеќе од 40%

  Најмалце 60-70% во просек.....бенчмаркот на сликата е во Gamer квалитет, при што графичките не се оптеретуваат многу, погледни што се случува во Enthusiast mode...


  [​IMG]
   
  1 person likes this.
 16. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,825
  4,359
  20 Февруари 2011
  Машко
  Toa znaci deka vozam ferrari vo PC'to :)
   
  1 person likes this.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,609
  24,580
  4 Септември 2008
  Зарем ти требаа линковите за да ти приметиш дека е Ферари? :))
   
  1 person likes this.
 18. Logic

  Logic
  Intern

  158
  14
  15 oктомври 2011
  Добро а доколку има на лагер GTX 590 подобра ли е од HD 6970 ili HD 6990?
   
 19. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,854
  2,785
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Ама не знаеме дали дечкото има кросфајр на матичната, не пишал што матична, а верувам дека има, потоа не знаеме дали има доволно соодветно напојување, што верувам дека има, потоа ладење дополнителни кулерчиња, што верувам дека хафот го има исто и просторот би бил проблем, што верувам го има, и на крајот крос фајрот и не е толку едноставен, мислам дека конкретно psyside објаснуваше во една тема. Инаку uwemi ја возам Aston Martin DBS :D
   
 20. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,477
  8 Април 2011
  Машко
  HD6990>GTX590>GTX580>HD6970>GTX570>HD6950
   
  1 person likes this.
 21. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,854
  2,785
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  :bravo:
   
  1 person likes this.
 22. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,825
  4,359
  20 Февруари 2011
  Машко
  Tokmu taka ! :bravo:

  bel ili crn :) ?

  p.s jas crveno crn :)
   
 23. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,854
  2,785
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Хаха, мојот е црнобел... :D
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,609
  24,580
  4 Септември 2008
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,609
  24,580
  4 Септември 2008
  GTX580/GTX590 никогаш не би купил, зашто? Nvidia испаднаа невидени *едерчиња и VRM дизајнот на нив го направија многу слаб....при што релативно висок број на карти изгореа при обид за оверклокување....што значи дека Nvidia со цел памет на својата flag ship карти уфрлија чкарт регулатори на волтажа...срамота! :ua: да купам хај енд карта со чкарт регулатори? no thanks!

  За разлика од нив 69xx серијата на AMD ги користи далеку познатите VRM -чипови Volttera, кои се многу робусни, отпорни на високи клокови, и пред се одржуваат многу ниска температура при оверклок, како и при користењето на графичките во захтевни игри т.е. при максимален 100% load.

  Еве ти пример, мојата карта, со јардо на 1000 mhz од дифолт 880, и меморија 1430 од 1375 дифолт, со волтажа качена од 1175 дифолт на 1.260, VRM чипот - Volttera загрева само 3 степна плус! (41 степен) ова е феноменален резултат....и доказ за тоа колку многу вредат овие карти на AMD, поготово (доказ) за оние кои не навлагаат во детали како мене....бтњ сите тестови се користени со фан на 50% при што максималната температура достигна неверојатно ниски 73 степна - во Crysis....сo 8XAA и Мaldo мод - екстрeмен load! :)

  Note: Само референтните карти го користат овој чип (Volttera)
   

Сподели

Вчитување...